Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

soru işareti 1514526311 1024x449 - Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

 

Soru: Merhaba, yaklaşık 4 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat yaptığım kontroller de benim adıma sürekli işe giriş ve çıkış verildiğini farkettim. Muhasebeciye danıştım kendisi de bana en son işe giriş tarihin baz alınır dedi. Son işe girişim 01.06.2016 gözüküyor ama ben 01.11.2013 tarihinden beri şirkette görev yapıyorum. Ben şimdi yapılan bu giriş çıkış işlemleri yüzünden aradaki üç senelik tazminatımı alamayacak mıyım? Bana konu ile ilgili geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum, çok zor durumdayım. Kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Ne yazık ki Sosyal Güvenlik kayıtlarında işçiden habersiz giriş çıkış yapılması oldukça sık rastlanan fakat  hukuka aykırı bir işlemdir. İşçi iş yerinde ara vermeden düzenli işine gidip gelir çalışırsa işveren işçi ile ilgili tüm SGK kayıtlarını eksiksiz olarak tutmak ve beyan etmek ile yükümlüdür. İşverenlerin daha az  prim ödemesi ya da  işçinin tazminat yükünden kurtulmak için giriş çıkış yapması hakkını ortadan kaldırması tamamen usulsüzlüktür.

İşçinin  kendi isteği ile işe giriş çıkış yaptığı, bunun için istifa dilekçesi verdiği durumlar bu konuyu bağlamamaktadır.

Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve işsizlik maaşı

İşvereni tarafından giriş çıkış yapılması işçinin işsizlik maaşı almasına da engel olabilir. O nedenle işçilerin düzenli olarak E-devlet üzerinden sigorta primlerini takip etmesi son derece önemlidir. Bu gibi hallerde işçinin hizmet tespit davası ve işçilik alacağı tazminat dava hakları vardır. Habersiz giriş çıkış nedeniyle işsizlik maaşı alamama gibi zararları da bu davada tazmin edilir.

İşçinin haberi olsa dahi işverenin yapacağı girdi çıktılar kıdemi hakkınız asla sıfırlamaz. Hizmet tespit davalarında hakimin dikkate alacağı ilk tarih, işçinin işe girdiği ilk tarih olacaktır.

Sigortasız çalıştığım dönemleri nasıl ispat edeceğim?

Sigortasız çalıştırılan süreler iş yeri kayıtları, özellikle iş yerine giriş çıkışı gösteren puantaj kayıtları ile ispatlanabilir.  Ayrıca iş yerinde ki çalışma arkadaşlarınızı da şahit gösterebilir, içinde bulunduğunuz durumu ispatlayabilirsiniz.

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınır? Hangi durumlar da kıdem tazminatına hak kazanılır?

Eğer işveren nakil yaptıysa zaten davalık bir durumunuz söz konusu olmaz.

Zaman zaman işverenler işçilerini kendilerine ait bir başka şirkete de yönlendirebilir. Bu işlemler de iş yeri sicil numaraları değiştiği için doğal olarak işçi adına işten çıkış bildirgesi ve ardından işe giriş bildirgesi düzenlemek zorundadır. Bu da doğal olarak E-devlet hizmet dökümünde giriş çıkış işlemi olarak gözükür. Bu tarz bir durum söz konusu ise hukuki yollara başvurmanızı gerektiren bir durum yoktur. ” İşverenim beni başka iş yerine nakletti fakat iş yeri sicil numaram değişti acaba kıdem hakkım ortadan kalktı mı? “ şeklinde bir karamsarlığa kapılmanıza gerek yok. Bu işlemler nakil işlemleridir. Aynı işveren dahi olsa da, iş yeri sicil numarası farklı olması gayet normal bir durumdur.

Konuyu özetlememiz gerekir ise şayet;

İşverenin, bırakın işçiden habersiz bir şekilde sigorta giriş çıkış işlemi yapmasını, işçinin haberi olsa bile yapsa bu durum hukuka ve iş mevzuatına aykırıdır. İşveren çalıştırdığı işçisi ile ilgili resmi bildirimleri tam ve eksiksiz olarak yapmak ile mükelleftir. İşverenin yaptığı bu usulsüz işlem, işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaz. İşçi olası bir hizmet tespit davasını kazanacak ve hak etmiş olduğu kıdem tazminatını alacaktır. Fakat işçi, kendi rızası ile işverenine istifa dilekçesi verip, üç gün sonra pişman olup tekrardan çalışmak ister işverende kabul edip onu işe alır ise, bu sefer kıdem tazminatı ile ilgili, son işe giriş tarihi baz alınır.

 

Primler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?

Habersiz işe giriş çıkış yapılması

 

 

4 Yorumlar

    • admin
  1. Hüseyin
    • Umut ULU

Cevap