Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Soru: Merhaba, yaklaşık 7 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat yaptığım kontroller de benim adıma sürekli işe giriş ve çıkış verildiğini fark ettim. Muhasebeciye danıştım kendisi de bana en son işe giriş tarihin baz alınır dedi. Son işe girişim 01.06.2016 gözüküyor ama ben 01.11.2014 tarihinden beri şirkette görev yapıyorum. Ben şimdi yapılan bu giriş çıkış işlemleri yüzünden aradaki üç senelik tazminatımı alamayacak mıyım? Bana konu ile ilgili geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum, çok zor durumdayım. Kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Hemen gemileri yakmaktansa, öncelikle şuan personel işleri ile ilgili çalışan yetkilinin bir hata yapma ihtimalini gözardı etmek istemiyorum.  Eğer, 2016 yılında sizin başınızdan bir nakil işlemi geçtiyse, personel işlerine bakan yetkili, sizin tekrar yeni şubede işe giriş işleminiz esnasında işyerinde kullandığı bordro programına yeni sicil kartı açmış olabilir. Her sicil kartı açılırken, işe giriş tarihinin de yazılması gerekir. İşyeri nakil işlemlerinde işyeri sicil numarası değiştiği için, doğal olarak işe giriş tarihiniz de değişecektir. ( nakil olunan tarih ) Belki sizde böyle bir durum var, yetkili sizin işe giriş tarihinizi özlük dosyanızdan değilde, kullandığı bordro programından bakarak söylüyor olabilir. İlk önce kendileri ile bunu konuşmanızı tavsiye ediyorum, muhtemelen bu konuşma sonrası kendileri ile mutabakat sağlayabilirsiniz.

Sizden ricam, E-devlet üzerinden, 4/a hizmet dökümünüzü inceleyin ve özellikle 2016 yılında ( varsa ) işten çıkış kodunuza bakın. Eğer ilgili tarihte adınıza yapılan işten çıkış işlemi varsa ve işlem ile ilgili, işten çıkış kodu 16  ( Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli ) olarak gözüküyorsa, bir üst paragrafta size bahsettiğim durum söz konusu olabilir. Şirketiniz de personel işlemlerine bakan yetkili ile tekrar görüşerek, sicil dosyanıza bakmasını, asıl işe giriş tarihinizin 01.11.2014 olduğunu, 2016 yılında yapılan işlemin, aynı işverene ait bir diğer şubeye nakil olduğunu belirtip, durumu düzeltebilirsiniz.

Eğer işveren nakil yaptıysa zaten davalık bir durumunuz söz konusu olmaz.

Zaman zaman işverenler işçilerini kendilerine ait bir başka şubeye de yönlendirebilir. Bu işlemler de iş yeri sicil numaraları değiştiği için doğal olarak işçi adına işten çıkış bildirgesi ve ardından işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunludur. Bu da doğal olarak E-devlet hizmet dökümünde giriş çıkış işlemi olarak gözükür. Fakat bu tarz bir durum söz konusu ise hukuki yollara başvurmanızı gerektiren bir durum yoktur. ” İşverenim beni başka iş yerine nakletti fakat iş yeri sicil numaram değişti acaba kıdem hakkım ortadan kalktı mı? “ şeklinde bir karamsarlığa kapılmanıza gerek yok. Bu işlemler nakil işlemleridir. Aynı işverene ait bir diğer şubeye nakil olmanız, herhangi bir hak kaybı yaşamanıza sebep olmaz. Bknz: SGK işten çıkış kodları ve açıklamaları

Eğer işten çıkış kodunuz 16 değil ise;

Ne yazık ki Sosyal Güvenlik kayıtlarında işçiden habersiz giriş çıkış yapılması oldukça sık rastlanan fakat  hukuka aykırı bir işlemdir. İşçi iş yerinde ara vermeden düzenli işine gidip gelir çalışırsa işveren işçi ile ilgili tüm SGK kayıtlarını eksiksiz olarak tutmak ve beyan etmek ile yükümlüdür. İşverenlerin daha az  prim ödemesi ya da  işçinin tazminat yükünden kurtulmak için giriş çıkış yapması hakkını ortadan kaldırması tamamen usulsüzlüktür.

İşçinin  kendi isteği ile işe giriş çıkış yaptığı, bunun için istifa dilekçesi verdiği durumlar bu konuyu bağlamamaktadır.

Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve işsizlik maaşı

İşvereni tarafından giriş çıkış yapılması işçinin işsizlik maaşı almasına da engel olabilir. O nedenle işçilerin düzenli olarak E-devlet üzerinden sigorta primlerini takip etmesi son derece önemlidir. Bu gibi hallerde işçinin hizmet tespit davası ve işçilik alacağı tazminat dava hakları vardır. Habersiz giriş çıkış nedeniyle işsizlik maaşı alamama gibi zararları da bu davada tazmin edilir.

İşçinin haberi olsa dahi işverenin yapacağı girdi çıktılar kıdemi hakkınız asla sıfırlamaz. Hizmet tespit davalarında hakimin dikkate alacağı ilk tarih, işçinin işe girdiği ilk tarih olacaktır.

Sigortasız çalıştığım dönemleri nasıl ispat edeceğim?

Sigortasız çalıştırılan süreler iş yeri kayıtları, özellikle iş yerine giriş çıkışı gösteren puantaj kayıtları ile ispatlanabilir.  Ayrıca iş yerinde ki çalışma arkadaşlarınızı da şahit gösterebilir, içinde bulunduğunuz durumu ispatlayabilirsiniz.

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınır?

Konuyu özetlememiz gerekir ise şayet;

İşverenin, işçiden habersiz bir şekilde sigorta giriş çıkış işlemi yapmasını bir kenara bırakın, işçinin haberi olsa bile, yaşanılan durum hukuka ve iş mevzuatına aykırıdır. İşveren çalıştırdığı işçisi ile ilgili resmi bildirimleri tam ve eksiksiz olarak yapmak ile mükelleftir. İşverenin yaptığı bu usulsüz işlem, işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaz. İşçi olası bir hizmet tespit davasını kazanacak ve hak etmiş olduğu kıdem tazminatını alacaktır.  

Primler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?
 

Habersiz işe giriş çıkış yapılması

 • İşveren rapor bildirmeme cezası 2022
  İşveren rapor bildirmeme cezası 2022 Bilindiği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, 01.11.2010 tarihinden itibaren e-rapor uygulamasına geçildi ve 01.11.2010 tarihi itibariyle MEDULA sistemini kullanan tüm sağlık hizmeti sunucularının E-Rapor uygulamasını kullanmak zorunda. İşçilerin sağlık kurumlarından
 • Günde 11 saat çalışma yasal mı?
  Günde 11 saat çalışma yasal mı? Soru: Merhaba, ben bir firmada tezgahtar olarak çalışıyorum. Günde 11 saat çalışma söz konusu ve neredeyse hiç mola yapamıyoruz. Günde 11 saat çalışma yasal
 • İşsizlik maaşı hesaplama 2022
  İşsizlik maaşı hesaplama 2022 Hepimizin bildiği gibi işsizlik ödeneği, işsizlik sigortası kapsamındaki işçilerin bazı nedenler çerçevesinde işsiz kalmaları neticesinde kendilerine belirli bir süre ödenen bir tutardır. Tabi ki işçilerin işsizlik ödeneğinden faydalanabilmesi
 • Kapıcı maaşı 2022 – Kapıcı maliyeti
  Kapıcı maaşı 2022 – Kapıcı maliyeti 2022 yılında uygulanacak olan Asgari ücretin açıklanmasıyla, apartmanlarda görevli kapıcı maaşlarında da değişiklik söz konusu.  Aşağıdaki tabloda 2022 yılında uygulanacak olan kapıcı ücretini ve işverenlere
 • Kıdem tazminatı tavanı 2022
  Kıdem tazminatı tavanı 2022 Kıdem tazminatı, en az bir  yıl aynı işverene bağlı olarak işçinin işten elinde olmayan sebeplerden dolayı kıdem tazminatını hak eder şekilde çıkartılması ya da çıkması sebebiyle aldığı yıpranma bedelidir.
classic.svg?mailpoet version=3.77 - Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

4 Yorumlar

  • admin
 1. Hüseyin
  • Umut ULU

Cevap