Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

soru işareti 1514526311 1024x449 - Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

 

Soru: Merhaba, yaklaşık 7 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat yaptığım kontroller de benim adıma sürekli işe giriş ve çıkış verildiğini fark ettim. Muhasebeciye danıştım kendisi de bana en son işe giriş tarihin baz alınır dedi. Son işe girişim 01.06.2016 gözüküyor ama ben 01.11.2014 tarihinden beri şirkette görev yapıyorum. Ben şimdi yapılan bu giriş çıkış işlemleri yüzünden aradaki üç senelik tazminatımı alamayacak mıyım? Bana konu ile ilgili geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum, çok zor durumdayım. Kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Hemen gemileri yakmaktansa, öncelikle şuan personel işleri ile ilgili çalışan yetkilinin bir hata yapma ihtimalini gözardı etmek istemiyorum.  Eğer, 2016 yılında sizin başınızdan bir nakil işlemi geçtiyse, personel işlerine bakan yetkili, sizin tekrar yeni şubede işe giriş işleminiz esnasında işyerinde kullandığı bordro programına yeni sicil kartı açmış olabilir. Her sicil kartı açılırken, işe giriş tarihinin de yazılması gerekir. İşyeri nakil işlemlerinde işyeri sicil numarası değiştiği için, doğal olarak işe giriş tarihiniz de değişecektir. ( nakil olunan tarih ) Belki sizde böyle bir durum var, yetkili sizin işe giriş tarihinizi özlük dosyanızdan değilde, kullandığı bordro programından bakarak söylüyor olabilir. İlk önce kendileri ile bunu konuşmanızı tavsiye ediyorum, muhtemelen bu konuşma sonrası kendileri ile mutabakat sağlayabilirsiniz.

Sizden ricam, E-devlet üzerinden, 4/a hizmet dökümünüzü inceleyin ve özellikle 2016 yılında ( varsa ) işten çıkış kodunuza bakın. Eğer ilgili tarihte adınıza yapılan işten çıkış işlemi varsa ve işlem ile ilgili, işten çıkış kodu 16  ( Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli ) olarak gözüküyorsa, bir üst paragrafta size bahsettiğim durum söz konusu olabilir. Şirketiniz de personel işlemlerine bakan yetkili ile tekrar görüşerek, sicil dosyanıza bakmasını, asıl işe giriş tarihinizin 01.11.2014 olduğunu, 2016 yılında yapılan işlemin, aynı işverene ait bir diğer şubeye nakil olduğunu belirtip, durumu düzeltebilirsiniz.

Eğer işveren nakil yaptıysa zaten davalık bir durumunuz söz konusu olmaz.

Zaman zaman işverenler işçilerini kendilerine ait bir başka şubeye de yönlendirebilir. Bu işlemler de iş yeri sicil numaraları değiştiği için doğal olarak işçi adına işten çıkış bildirgesi ve ardından işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunludur. Bu da doğal olarak E-devlet hizmet dökümünde giriş çıkış işlemi olarak gözükür. Fakat bu tarz bir durum söz konusu ise hukuki yollara başvurmanızı gerektiren bir durum yoktur. ” İşverenim beni başka iş yerine nakletti fakat iş yeri sicil numaram değişti acaba kıdem hakkım ortadan kalktı mı? “ şeklinde bir karamsarlığa kapılmanıza gerek yok. Bu işlemler nakil işlemleridir. Aynı işverene ait bir diğer şubeye nakil olmanız, herhangi bir hak kaybı yaşamanıza sebep olmaz. Bknz: SGK işten çıkış kodları ve açıklamaları

Eğer işten çıkış kodunuz 16 değil ise;

Ne yazık ki Sosyal Güvenlik kayıtlarında işçiden habersiz giriş çıkış yapılması oldukça sık rastlanan fakat  hukuka aykırı bir işlemdir. İşçi iş yerinde ara vermeden düzenli işine gidip gelir çalışırsa işveren işçi ile ilgili tüm SGK kayıtlarını eksiksiz olarak tutmak ve beyan etmek ile yükümlüdür. İşverenlerin daha az  prim ödemesi ya da  işçinin tazminat yükünden kurtulmak için giriş çıkış yapması hakkını ortadan kaldırması tamamen usulsüzlüktür.

İşçinin  kendi isteği ile işe giriş çıkış yaptığı, bunun için istifa dilekçesi verdiği durumlar bu konuyu bağlamamaktadır.

Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve işsizlik maaşı

İşvereni tarafından giriş çıkış yapılması işçinin işsizlik maaşı almasına da engel olabilir. O nedenle işçilerin düzenli olarak E-devlet üzerinden sigorta primlerini takip etmesi son derece önemlidir. Bu gibi hallerde işçinin hizmet tespit davası ve işçilik alacağı tazminat dava hakları vardır. Habersiz giriş çıkış nedeniyle işsizlik maaşı alamama gibi zararları da bu davada tazmin edilir.

İşçinin haberi olsa dahi işverenin yapacağı girdi çıktılar kıdemi hakkınız asla sıfırlamaz. Hizmet tespit davalarında hakimin dikkate alacağı ilk tarih, işçinin işe girdiği ilk tarih olacaktır.

Sigortasız çalıştığım dönemleri nasıl ispat edeceğim?

Sigortasız çalıştırılan süreler iş yeri kayıtları, özellikle iş yerine giriş çıkışı gösteren puantaj kayıtları ile ispatlanabilir.  Ayrıca iş yerinde ki çalışma arkadaşlarınızı da şahit gösterebilir, içinde bulunduğunuz durumu ispatlayabilirsiniz.

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınır?

 

Konuyu özetlememiz gerekir ise şayet;

İşverenin, işçiden habersiz bir şekilde sigorta giriş çıkış işlemi yapmasını bir kenara bırakın, işçinin haberi olsa bile, yaşanılan durum hukuka ve iş mevzuatına aykırıdır. İşveren çalıştırdığı işçisi ile ilgili resmi bildirimleri tam ve eksiksiz olarak yapmak ile mükelleftir. İşverenin yaptığı bu usulsüz işlem, işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaz. İşçi olası bir hizmet tespit davasını kazanacak ve hak etmiş olduğu kıdem tazminatını alacaktır.  

 

Primler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?
 

 

Habersiz işe giriş çıkış yapılması

 

 

 • İşveren işçiye refakat izni vermek zorunda mı?
  İşveren işçiye refakat izni vermek zorunda mı? Son dönemler de çok fazla bu konu ile ilgili soru aldığımız için, bugün refakat izni ile ilgili konuya değinmek istiyoruz. Çoğu vatandaşımız ailesinde
 • Istifa edince yıllık izin parası alınır mı?
  4857 Sayılı İş Kanunu’na tabii olarak çalışanların dinlenme hakkı aynı kanunun 53 maddesi ile güvence altına alınmıştır. İlgili kanun metnine göre, işçi aynı işverene ait işyerindeki kıdemi en az bir
 • Deneme süreli iş sözleşmesi nedir?
  Bu Makale de neler var?1 Deneme süreli iş sözleşmesi nedir?1.1 Deneme süresi ne demektir?1.2 Deneme süresi kaç aydır? 1.3 Deneme süreli iş sözleşmesi1.4 Deneme süresinde sigorta yapılır mı?1.5 Deneme süresinde ücret
 • Aynı ay içerisinde işe giriş ve çıkış bildirgesi
  Aynı ay içerisinde işe giriş ve çıkış bildirgesi Soru: Merhaba, ay içerisinde işe giren ve sonra 10 gün çalıştıktan sonra işten ayrılan bir işçi adına işten çıkış bildirgesini bir türlü
 • İkale sözleşmesi hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İkale Sözleşmesi nedir?1.1 İkale Sözleşmesi neden yapılır?1.1.1 İşçinin ikale Sözleşmesi imzalamaması durumunda vazgeçtiği haklar1.1.2 İkale sözleşmesi imzalanırsa;1.2 İkale sözleşmesi işsizlik maaşına engel mi?1.2.0.0.0.1 ikale sözleşmesi
round black.svg?mailpoet version=3.74 - Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı
mailbox@3x - Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Hey merhaba 1f44b - Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

4 Yorumlar

  • admin
 1. Hüseyin
  • Umut ULU

Cevap