noyorumlar

SGK rapor parası alma şartları nelerdir?

hasta 1511978653 1024x682 - SGK rapor parası alma şartları nelerdir?

SGK rapor parası alma şartları nelerdir?

 

Hepimizin bildiği gibi halk arasında rapor parası olarak bilinen  geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanma belirli şartlara bağlanmıştır. Rapor ücreti ise, geçici iş göremezlik belgesine sahip kişinin çalışmadığı günlerine dair işverenden değil Sosyal Güvenlik Kurumundan hak sahibine ödenen ücrettir.

Bu neden ile raporlu olarak geçirilen  dönemlerde raporlu kişinin gelir kaybının önlenmesi ve mağduriyetlerin olmaması amaçlanmıştır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nda üç çeşit geçici iş göremezlik ödeneği mevcuttur.

  • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmakta olan işçi iş yerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak meslek hastalığından ötürü rapor almış ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alma hakkına sahiptir. İş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan rapor paralarında herhangi bir prim şartı bulunmamaktadır. 1 günlük sigorta bile yeterlidir.
  • Hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise, çalışanın rapor tarihinden önce 90 gün SGK primi ödemiş olması şartı ile rapor parası alma hakkına sahiptir.
  • Kadın sigortalılar doğum yapması durumunda doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere doğum parası, rapor parası alma hakkına sahiptir. Çoğul hamileliklerde süre, doğumdan önce 10 hafta olmaktadır. Doğum yapan kadının rapor parası almasında da yine 90 gün prim şartı aranmaktadır.

SGK rapor parası alma şartları nelerdir?

Rapor parası alabilmeniz için gerekli bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir;

İş göremezlik ödeneği alabilmek için, iş göremezlik raporu aldığınız tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün SGK primi yatırmış olmanız gerekmektedir.

1 veya 2 gün gibi az sürelerde alınmış raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik parası ödememektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğini(rapor ödemesini) alınan raporun 3. gününden itibaren ödemeye başlamaktadır. Ancak ilk iki günlük raporun ücretinin işveren tarafından ödeyeceğine dair Yasada düzenlenen bir kanun maddesi yoktur. 1 veya 2 gün rapor alanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmez. Bu yüzden iş göremezlik ödeneği almak için daha süreli raporlar almanız gerekmektedir. Bknz2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi?

İşveren bildirimi şart

Rapor parası alabilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer ise rapor bildiriminin işvereniniz tarafından yapılıp yapılmadığıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından almış olduğunuz istirahatler bilgileri, işvereniniz tarafından onaylanmak suretiyle tarafınıza ödenmektedir. İşverenler çalışanlarının istirahatli oldukları dönemler ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışmadığına dair bildirim yapmak ile yükümlüdür. İşveren bu bildirimi tamamladıktan sonra rapor parasından faydalanabilirsiniz.

Ödemeler artık PTT şubelerinden yapılacak.

İş göremezlik ödeneği almaya hak kazandıktan sonra ödemelerinizi evinize en yakın PTT şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT iş yerlerinden mesai saatleri içerisinde T.C. kimlik numarası üzerinden rapor parası ödeme gününden itibaren iki  aylık sürede iş günü sınırlaması olmaksızın ödenecektir. İki aylık süre içerisinde PTT şubelerinden tahsil edilmeyen ödenekler Sosyal Güvenlik Kurumu‘na geri aktarılacaktır. Siz iki aylık süreyi geçirirseniz Sosyal Güvenlik Kurumu ile tekrardan irtibata geçip, rapor paranızın tekrardan PTT şubelerine aktarımını sağlayabilirsiniz. İki aylık süre geçirildiği taktirde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun telefon hizmeti olan Alo 170‘i arayarak ödeneğin tekrardan PTT’ye aktarımını sağlayabilirsiniz.

4/B yani Bağkur kapsamında sigortalı sayılanlara, iş kazası veya meslek hastalığı halinde genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

SGK rapor parası alma şartları nelerdir?

Cevap yok

Cevap