İşin sona ermesi sebebiyle çıkış

18 koduyla çıkış

18 koduyla çıkış

 

Soru: Bazı çalışanlarımız için, İşin sona ermesi sebebiyle çıkış işlemi yapılacak. Fakat sizce bu doğru işten çıkış kodu mudur? Yoksa farklı bir kod mu seçmeliyiz? İşin sona ermesi sebebiyle çıkış yapılan işçiler işsizlik maaşından faydalanabilir mi? Ayrıca bu işçilere ihbar tazminatı da ödeyecek miyiz? İşçilerin mağdur olmasını istemiyoruz. Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim, İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşin sona ermesi sebebiyle çıkış, belirli bir plan veya üretim amacıyla çalışan işçilerin işlerinin artık sona ermesi nedeniyle yapılan işlemdir. Bu işlem belirli süreli iş sözleşmesinin feshi olarak düşünülmemelidir. Normal şartlar da belirli süreli iş sözleşmelerinde de kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı olur fakat, belirli süreli iş sözleşmelerinde işin bitiş süresi belli olduğu için taraflar arasında 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi‘nde hüküm altına alınan bildirim süresi bulunmamaktadır.

Sizin durumunuz farklı olduğu için bu işlemelrde, 18 kodundan başka bir kodu dikkate almamanız gerekmektedir.

Farz edelim ki, işçiler bir üretim tesisinde paketleme bölümünde çalışıyor. Siz o üretim tesisinde paketleme işlemine son verirseniz işten çıkarmak zorunda kaldığınız işçiler adına düzenleyeceğiniz işten çıkış bildirgelerinde işin sona ermesi sebebiyle çıkış kodunu seçmek zorundasınız.

18 koduyla çıkış ve kıdem tazminatı

İşin sona ermesi sebebiyle çıkış yapacağınız işçiler, eğer iş yerinde ki kıdemleri bir yıl ve üzerinde ise kıdem tazminatlarına hak kazanacaklardır. Bununla beraber işin sona ermesi sebebiyle çıkış yapacağınız işçilere 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 17. maddesi gereğinde bildirimde de bulunmanız gerekmektedir. İş yerinde ki kıdemine göre her işçiye farklı bildirim süreleri bulunmaktadır. Bildirim sürelerine riayet etmeyen işveren, işçilere ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır. Detaylı bildi için İhbar tazminatı hakkında merak edilenler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

18 koduyla çıkış ve işsizlik maaşı

Bilindiği gibi işsizlik maaşı için bir takım şartlar bulunmaktadır. Öncelikle işten çıkış tarihinizden itibaren geriye doğru son üç takvim yılı içerisinde en az 600 gün priminizin bulunması ön şarttır. Ondan sonra İşkur, işsizlik maaşına başvuran kişinin hangi neden ile işten ayrıldığına yani işten çıkış kodlarına bakar. Bazı nedenler, prim şartı yerine getirilse dahi işsizlik maaşına engel teşkil etmektedir. Bknz: SGK işten çıkış kodları ve açıklamaları

Fakat, işin sona ermesi nedeniyle çıkış işlemlerinde, herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kişinin adına düzenlenen işten çıkış bildirgesinde işin sona ermesiyle çıkış ( 18 ) numaralı kod seçildiği taktirde, prim şartlarını yerine getiriyor ise, işsizlik maaşından da faydalanabilecektir.

İşin sona ermesi sebebiyle çıkış

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status