noyorumlar

Hiçbir alacağım yoktur yazısı geçerli mi?

imza 1554271807 1024x768 - Hiçbir alacağım yoktur yazısı geçerli mi?

 

Soru: Merhaba, 4 yıldır bir firmada çalışıyorum. Bu ay itibariyle işten çıkartılıyorum. Bana tüm haklarımın ödeneceği söylendi fakat, benden hiçbir alacağım yoktur yazısı almak istiyorlar. Bir daha gelip gitme için uğraşmamam için benim lehime olduğunu söylüyorlar ama hiçbir hakkımı almamışken benim bu yazıyı vermem mantıklı gelmiyor bana. Ben bu yazıyı kendilerine verirsem sıkıntı yaşar mıyım sizce? Bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Yaşadığınız sorun hemen hemen ülkede ki her işletmede yaşanıyor. Sözleşmesi feshedilen işçiden ” hiçbir alacağım yoktur ” yazısı alarak kendilerini güvence altına aldığını düşünen yüzlerce işveren var ülkemizde. Peki hiçbir alacağım yoktur yazısı almak işvereni kurtarır mı? Hiçbir alacağım yoktur şeklinde işverene yazı veren işçi, tüm haklarını kaybetmiş mi oluyor? Gelin bu konuyu biraz detaylandıralım.

Hiçbir alacağım yoktur yazısı

Zaman zaman işvereni ile daha ciddi problem yaşamaktan çekinen işçi arkadaşlar sırf içeride ki mevcut alacaklarını riske atmamak adına, peşinen bu yazıyı vermek zorunda kalıyor. Kötü niyetli olabilen bazı işverenler ise bu durumu koz olarak kullanabiliyor. Öncelikle hepimizin bilmesi gereken şey şu; İşçinin verdiği ya da işverenin bir şekilde aldığı ” hiçbir alacağım yoktur ” yazısı, o iş yerinde işçinin tüm haklarının ödendiği anlamına gelmemektedir. Yani, işçinin kendisine herhangi bir kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ödemesi yapılmadan, hiç bir alacağım yazısını imzalayıp işverene vermesi, o işçinin haklarını ortadan kaldırmamaktadır.

Tüm haklar banka kanalı ile ödenmelidir.

atm 1569504275 300x200 - Hiçbir alacağım yoktur yazısı geçerli mi?

Hiçbir alacağım yoktur yazısı

Biraz önce de dediğimiz gibi, işveren işçisinden bu tarz bir yazı alsa dahi, Borçlar kanunu’na göre, işçisinin mevcut tüm haklarını özellikle de kıdem tazminatını  banka kanalı ile ödemek zorundadır. Elden hiç bir şekilde ödeme yapması mümkün değildir. (istisna durumlar hariç ) Elden yapılan ödemeler sonucunda, işveren ilerleyen dönemler de daha çok sıkıntı yaşayabilir. Yani işçi, işverenine herhangi bir alacağı olmadığına dair bir yazı verse dahi, ispat banka kanalları olacaktır. İşveren işçisine ödemeleri hangi kanaldan, hangi tarihte ve ne kadar yaptığını ispat etmek ile yükümlüdür. BknzKıdem tazminatı elden ödenir mi?

Ödemeler yanlış ise itiraz edebilirsiniz.

Farz edelim ki, siz işvereninize alacağınız olmadığına dair bir yazı verdiniz ve işvereniniz sizin tüm haklarınızı ödedi. Fakat daha sonra siz hesaplamalar da bir hata olduğunu tespit ettiniz. Bu durumda dahi mevcut haklarınız ile ilgili hesaplama hatası olduğuna dair itirazda bulunabilirsiniz. İşçi hiç bir şekilde kıdem, ihbar ya da diğer alacakları ile ilgili hesaplama bilgisine sahip olmak zorunda değildir. İşçinin tüm haklarını doğru bir şekilde hesaplayıp zamanında ödeme yapma yükümlülüğü işverene aittir. İşverenin yanlış hesabından kaynaklı hatalı ya da eksik ödemeler, işçi ” hiç bir alacağım yoktur ” yazısı verse dahi tekrardan işçiye ödenmelidir.

Hangi durumlarda kıdem tazminatı ödenmez

Özetlememiz gerekir ise şayet;

İşverenlerin kendini sağlama almak ya da işçinin gözünü korkutmak için, basit usül dilekçe yöntemiyle işçilerinden aldığı ” hiç bir alacağım yoktur ” yazısının açıkçası hiç bir mahiyeti bulunmamaktadır. İşçi ilgili yazıyı işverene  verse de, vermese de işveren işçiye mevcut alacakları ile ilgili ödemeyi doğru bir şekilde yapmak zorundadır. Olası bir itilaf durumunda, kendisine yapılmayan ya da eksik yapılan ödemeler neticesinde, işverene vermiş olduğu ” hiç bir alacağım yoktur ” yazısı işçiye herhangi bir mağduriyet yaşatmayacaktır. Hukuki yollar aracılığı ile, tüm alacaklarını işvereninden rahatlıkla tahsil edebilecektir.

Hiçbir alacağım yoktur yazısı

Cevap