Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Soru: Selam, bir çalışanımız da görev değişikliği yapıyoruz. Fakat işe giriş bildirgesi verirken kendisini temizlik işçisi olarak göstermiştik. İşçi şuan farklı bir görev yapmakta. İşçi ile ilgili meslek kodunu nasıl değiştirebiliriz? Bu değiştirme ile ilgili herhangi bir ceza söz konusu olur mu? Bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Bilindiği üzere Kasım 2012 döneminden itibaren meslek kodu uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda çalışanların mesleği ile ilgili meslek kod listesinden uygun olan meslek kodunun seçilerek sigorta girişlerinin yapılması, hizmet bildirgelerinde de bu meslek kodu ile bildirgelerin verilmesi gerekmektedir.

İşe giriş menüsünde bulunan işe giriş güncelleme ekranından her zaman işçinin meslek kodu değiştirilebilmektedir. Doğru olan meslek kodu seçildikten sonra ekranda güncelle alanına basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemden dolayı herhangi bir ceza uygulanmayacaktır. 

ÖNEMLİ GÜNCELLEME

01.01.2018 tarihinden itibaren idari para cezası uygulaması başlayacak. Bknz:  Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor.

İşe giriş bildirgesin de ki meslek kodunun güncellemesi işlemini tamamladıktan sonra, iş yerinizde kullanmış olduğunuz paket programda, beyan etmiş olduğunuz meslek kodunu da değiştirmeyi unutmayın. Aksi halde işçi ile ilgili E-bildirge düzenlerken eski meslek kodu ile işlem yapmış olacak ve bu güncellemenin herhangi bir yararını görmeyeceksiniz.

Sigortalı meslek kodu nasıl değiştirilir?

Her zaman olduğu gibi yine sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve sırasıyla;

 • E-SGK
 • Sigortalı İşe giriş ve işten çıkış bildirgesi ( 4a )

Bölümlerini tıklayarak, uygulamaya giriş butonunu tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan;

 • Kullanıcı adımızı,
 • Sistem şifremizi,
 • İş yeri şifremizi,
 • Güvenlik anahtarımızı,

Yazıp giriş butonunu tıklıyoruz.

 

Sigortalı meslek kodu güncelleme

Sigortalı meslek kodu güncelleme

 

Ardından yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi, “işe giriş bildirgesi güncelleme” bölümüne giriş yapıyoruz.

 

Sigortalı meslek kodu güncelleme

Sigortalı meslek kodu güncelleme

 

işe giriş bildirgesi güncelleme ” bölümündeyiz. Bu bölümde, ” sigortalı kimlik numarası yazan yere, meslek kodunu değiştirmek istediğimiz işçinin T.C. kimlik numarasını yazıyor ve sorgula butonunu tıklıyoruz.

Sorgula butonunu tıkladıktan sonra, aynı ekranda hemen aşağıda ilgili işçinin bilgileri gözükecek. Doğru olduğuna eminseniz üzerine tıklayıp bir sonraki ekrana geçiş yapabilirsiniz.

meslek-kodu-guncelleme-2

 

Bu bölümde ilgili işçinin firmanızda şuan yapmakta olduğu işi, ” sigortalı meslek adı ” bölümünden bulup, ilerle butonunu tıklıyoruz.

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

 

Son ekrandayız. Bir önceki bölümde dikkat ederseniz şayet işçinin mesleği ” beden işçisi ” olarak gözükmekteydi fakat şimdi ” şömine ustası ” olarak değişimini sağladık.

Eğer her şey doğru ise, ve yaptığı iş konusunda hemfikirseniz aşağıdaki ” güncellemeyi onaylamak için burayı tıklayınız. ” butonu ile işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

 

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

 

İşçinin meslek kodu güncellenebilir mi?

Haber bültenimize abone olun9 Comments

Add a Comment
 1. merhaba turk telekomda tekniker olarak calışıyorum dgs ile mühendislik ünvanı aldım ama çalışdığım kurum ünvanımı saymadı şu anda teknıker olarak çalışmaya devam edıyorum acaba meslek kodum ne olmalı yardımcı olurmusunuz teşekkurler.

  1. Hasan Bey merhaba,

   Meslek kodları oldukça detaylı bir listeden oluşmaktadır. Yanlış olduğunu düşünüyorsanız, şirket yetkilisinden değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 2. Merhabalar 27 haziran 2018 de is yerinden cikartildim ve 5 yil restaurantta asci olarak calistim ama mesleki kodda asci ciragi olarak gözüküyor geçmişe dönük iş kodununun degisimi nasil oluyor.

  1. Merhaba Gökhan bey;

   Geriye dönük meslek kodu düzeltme başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

   Görüşmek üzere,

 3. merhabalar,
  yüksek okul mezunu Makine Teknikeriyim.daha önceki meslek kodum 3115.02 idi. Teknisyen iken tekniker olarak terfi aldım. 2014 yılında meslek kodum 3122.04 oldu. fakat meslek veya bölüm birim yada iş değişikliği olmadığı halde 2016 yılında 7233.11 kodlu meslek koduna geçiş yapılmış.halen aynı işyerinde ve aynı ünvanla çalışmaktayım. 3122.04 (Ustabaşı,Postabaşı,Formen,Atelye Sorumlusu) meslek kodu bildirilirken 2016 yılında 7233.11 (Mekanik Bakım ve Onarımcısı)
  nolu koda geçiş yapılmış. bana herhangi bir artı-eksi yansırmı?
  teşekkürler.

 4. Ata Bey merhaba,

  İki kod hemen hemen aynı işten bahsediyor fakat, ilk meslek kodunuz daha detaylı. Birinde sorumluluklarınızdan söz edebiliriz ama diğerinde sadece onarım yapan elemansınız. Açıkçası biz yeni işvereniniz olsak, meslek kodunuza göre hareket edebiliriz ve tabi ki bu da sizin adınıza eksi referans olur. Siz eğer o işyerinde atelye sorumlusu iseniz ya da gerçekten ustabaşıysanız 3122.04 koduyla bildirim yapılması gerekli.

  Görüşmek üzere,

 5. Merhaba.4D Sürekli işçi kadrosunda temizlik ihalesi kapsamında işe alındım.Fakat işe alındığımdan bu güne kadar büro elemanı olarak görev yapmaktayım.Sgk meslek kodum kadro tarihinden önce temizlik iken şuan boş görünüyor.Bunu düzeltmek için herhangi birşey yapabilirmiyim hakkım varmıdır tşk.ler

  1. Merhaba Burcu hanım,

   Bunun için bordro servisi ile görüşmeniz gerekiyor. Meslek kodlarına işveren müdahale edebilir. Meslek kodlarını doğru uygulamayan işverenlere para cezası uygulanır. Bir kendileri ile görüşün, sizi dikkate alacaklardır.

   Görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2019 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.