Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Soru: Selam, bir çalışanımız da görev değişikliği yapıyoruz. Fakat işe giriş bildirgesi verirken kendisini temizlik işçisi olarak göstermiştik. İşçi şuan farklı bir görev yapmakta. İşçi ile ilgili meslek kodunu nasıl değiştirebiliriz? Bu değiştirme ile ilgili herhangi bir ceza söz konusu olur mu? Bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Bilindiği üzere Kasım 2012 döneminden itibaren meslek kodu uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda çalışanların mesleği ile ilgili meslek kod listesinden uygun olan meslek kodunun seçilerek sigorta girişlerinin yapılması, hizmet bildirgelerinde de bu meslek kodu ile bildirgelerin verilmesi gerekmektedir.

İşe giriş menüsünde bulunan işe giriş güncelleme ekranından her zaman işçinin meslek kodu değiştirilebilmektedir. Doğru olan meslek kodu seçildikten sonra ekranda güncelle alanına basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemden dolayı herhangi bir ceza uygulanmayacaktır. 

ÖNEMLİ GÜNCELLEME

01.01.2018 tarihinden itibaren idari para cezası uygulaması başlayacak. Bknz:  Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor.

İşe giriş bildirgesin de ki meslek kodunun güncellemesi işlemini tamamladıktan sonra, iş yerinizde kullanmış olduğunuz paket programda, beyan etmiş olduğunuz meslek kodunu da değiştirmeyi unutmayın. Aksi halde işçi ile ilgili E-bildirge düzenlerken eski meslek kodu ile işlem yapmış olacak ve bu güncellemenin herhangi bir yararını görmeyeceksiniz.

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Her zaman olduğu gibi yine sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve sırasıyla;

 • E-SGK
 • Sigortalı İşe giriş ve işten çıkış bildirgesi ( 4a )

Bölümlerini tıklayarak, uygulamaya giriş butonunu tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan;

 • Kullanıcı adımızı,
 • Sistem şifremizi,
 • İş yeri şifremizi,
 • Güvenlik anahtarımızı,

Yazıp giriş butonunu tıklıyoruz.

 

meslek kodu güncelleme - Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu güncelleme

 

Ardından yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi, “işe giriş bildirgesi güncelleme” bölümüne giriş yapıyoruz.

 

meslek kodu güncelleme 1 - Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu güncelleme

 

işe giriş bildirgesi güncelleme ” bölümündeyiz. Bu bölümde, ” sigortalı kimlik numarası yazan yere, meslek kodunu değiştirmek istediğimiz işçinin T.C. kimlik numarasını yazıyor ve sorgula butonunu tıklıyoruz.

Sorgula butonunu tıkladıktan sonra, aynı ekranda hemen aşağıda ilgili işçinin bilgileri gözükecek. Doğru olduğuna eminseniz üzerine tıklayıp bir sonraki ekrana geçiş yapabilirsiniz.

meslek kodu güncelleme 2 - Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

 

Bu bölümde ilgili işçinin firmanızda şuan yapmakta olduğu işi, ” sigortalı meslek adı ” bölümünden bulup, ileri butonunu tıklıyoruz.

meslek kodu güncelleme 3 - Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

 

Son ekrandayız. Bir önceki bölümde dikkat ederseniz şayet işçinin mesleği ” beden işçisi ” olarak gözükmekteydi fakat şimdi ” şömine ustası ” olarak değişimini sağlamış bulunmaktayız.

Eğer her şey doğru ise, ve yaptığı iş konusunda hemfikirseniz aşağıdaki ” güncellemeyi onaylamak için burayı tıklayınız. ” butonu ile işleminizi sona erdirebilirsiniz.

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

 

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

 

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir
 • Çalışma belgesi örneği
  Hepimizin bildiği gibi  firmalar işe alacağı adaylar ile yapmış olduğu görüşmeler sonrasında, zaman zaman adayların bir önceki işyerlerinde ki pozisyon
 • Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?
  Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim? Soru: Merhaba, bir aksilik olmaz ise, önümüzdeki ay askere gideceğim. Bu neden ile
 • İşçiye uyarı verme
  Bu Makale de neler var?1 İşçiye uyarı verme süreci nasıldır?2 İşçi kaç ihtardan sonra işten çıkartılabilir?3 İşçiye uyarı verme/ Olay
 • İhbar tazminatı hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İhbar tazminatı hakkında merak edilenler1.1 İhbar Tazminatı nedir?2 İhbar bildirimi süresi nasıl belirlenir?3 İşveren işçiden
 • İş kazası hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İş kazası nedir?2 Hangi durumlar iş kazası olarak nitelendirilir?3 İş kazası sayılan durumlarda ise yapılması
 • Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı
    Soru: Merhaba, yaklaşık 7 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat
 • Refakat izni nedir? Refakat izni şartları nelerdir?
  Refakat izni nedir? Refakat izni şartları nelerdir? Refakat izni bir işyerinde çalışan işçinin birinci dereceden yakını olan kişinin rahatsızlanması durumunda

13 Yorumlar

 1. hasan çelebi
  • admin
 2. Gökhan
 3. Ata
 4. admin
 5. burcu
  • admin
 6. Hasan
  • Umut ULU
   • Hasan
 7. asmen
  • Umut ULU

Cevap