Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

düşünmek 1536556576 1024x707 - Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

 

Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

Soru: Merhaba, ben işyerimde ki ekonomik nedenlerden ötürü iş sözleşmemi feshetmek istiyorum. Fakat araştırmalarıma göre ihbar tazminatımı alamayacağım. Sizce bu doğru mu? İşyerinde yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum ve ben haklı neden ile fesih yaparsam ihbar tazminatımı alamayacak mıyım? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

İş hayatımız da işçi ya da işveren farketmeksizin uygulanması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ihbar tazminatı‘dır. İhbar tazminatı, 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 17. Maddesi’nde hüküm altına alınmıştır.

İlgili kanun maddesi’ne göre;

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

Feshedilmesi gerekmektedir.

İş sözleşmesi işçi ya da  işveren farketmeksizin, kimin tarafından feshedilir ise feshedilsin bu süreler geçerlidir. İhbar yani bildirim süreleri sadece işçileri düşünerek hüküm altına alınan bir durum değildir. İşinden ayrılmak isteyen işçi de işverenine karşı bu duruma dikkat etmek zorundadır. Fakat bazı durumlar da,  ihbar yani bildirim sürelerine bağlı kalmaksızın derhal feshedilebilir. Bknzİhbar tazminatı hangi durumlarda ödenmez

Haklı neden ile gerçekleşen fesihler de ihbar tazminatı olmaz.

Bu durumlardan bir tanesi de tarafların iş sözleşmelerini haklı neden ile feshetmesidir. Haklı nedenle derhal fesih, 4857 sayılı İş Kanunu‘nun 24. ve 25. maddelerinde düzenlenmiş sebeplerden birine dayanarak uygulanan fesih şekilleridir. Bu fesihler işveren ve işçinin artık birlikte çalışmaya devam etmesinin mümkün olmadığı durumları içerdiği için derhal yani bildirim süresine riayet etmeden yapılabilir.

Bu nedenlerden gerçekleşecek fesihler derhal olduğu için tarafların birbirlerinden herhangi bir ihbar tazminatı talebi olması söz konusu değildir.

Fakat;

Haklı neden ile derhal gerçekleşmesi gereken fesihler de taraflar olayın öğrenildiği tarihten itibaren 6 iş gün içerisinde işlem yapmalıdır. Eğer 6 iş günü kuralına riayet edilmez ise bu sefer kıdem ve ihbar tazminatı hakkı ortaya çıkmaktadır. ( 24.ve 25. maddelere istinaden uygulanan bir durumdur. )

Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

 

round black.svg?mailpoet version=3.74 - Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı
mailbox@3x - Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

Hey merhaba 1f44b - Haklı neden ile fesih ve ihbar tazminatı

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap yok

Cevap