İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır?

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır?

İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır?

İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır?

Soru: Merhaba, bir işçimizin yürürken ayağı burkuldu. Üstüne basamadığı için bizde hastaneye götürdük. Hastanedeki doktor olayın iş yerinde olduğunu öğrendikten sonra direk iş kazası işlemi yaptı. Ne dediysem bu kararından vazgeçiremedim kendisini. İşçinin yürürken ayağının burkulmasına işveren nasıl önlem alabilir? Bu kadar basit nedenden dolayı işverenlerin yükümlülük altında bırakılıyor olması çok saçma değil mi? Varsa bir fikriniz faydalanmak istiyorum. İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır? Bunun hafifletici bir yolu yok mudur? İyi çalışmalar.

Cevap:

Hukuki olarak, bir kazanın iş kazası sayılabilmesinin çeşitli şartlar bulunmaktadır.

Bir kazanın iş kazası olarak nitelendirebilmek için kazanın;

  • Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
  • Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
  • Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

Meydana gelmesi gerekmektedir.

Buna göre bir olayın iş kazası sayılabilmesi için;

  • Kazayı geçiren kişinin sigortalı olması,
  • Kaza sonucu bedence veya ruhça engelli hale gelmesi,
  • Kaza ile sonuç arasında uygun bir illiyet bağının bulunması,

Şartlarının bir arada bulunması ile birlikte, olayın yukarıdaki sayılan durumların birinde meydana gelmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılan 2016/21 sayılı Genelgeye göre, iş yeri, sigortalı sayılanların maddi olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerler olarak tanımlanmış olup, iş yerinde üretilen mal veya verilen hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen iş yerine bağlı yerler, dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden veya meslek eğitimi yerleri, avlu ve büro gibi diğer eklentiler ile araçlar da iş yerinden sayılmıştır. Genelgeyi okumak için TIKLAYINIZ.

Burada en önemli nokta ise eğer bir olay iş yerinde gerçekleşiyorsa, kesinlikle iş kazası sayılması yönünde yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmedir.  Çalışanın iş yerinde bulunduğu sırada meydana gelen olayların yapılan işle ilgili olup olmadığına bakma durumu ne yazık ki söz konusu değildir.

Detaylandırmak gerekir ise şayet;

Sigortalıların iş yeri sayılan yerlerde; yürürken düşmesi, ayağının burkulması, istirahat saatinde yemekhaneye giderken merdivenlerden düşmesi, meyve soyarken elini soyması, iş yerinde intihar etmesi, iş yerinde kalp krizi geçirmesi vb. gibi bir sürü örnekle çoğaltacağımız gibi, tüm kazalar iş kazası olarak nitelendirilir. Bknzİş kazası hakkında merak edilenler

Ayrıca aşağıda sizin için seçtiğimiz başlıklara da göz atabilirsiniz.

Servis ile gerçekleşen trafik kazası iş kazası mıdır?

Şirket aracıyla gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

İş kazasında işveren maaş kesintisi yapabilir mi?

İş kazasında rapor parası ve sigortalılık süresi

İş kazası olduğu gün için SGK primi yatırılır mı?

İş yerinde kalp krizi iş kazası olarak sayılabilir mi?

İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır?
classic.svg?mailpoet version=3.77 - İş yerinde gerçekleşen tüm kazalar iş kazası mıdır?

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap