Yurt dışına çıkanların işsizlik maaşı kesilir mi?

harita 1512913670 1024x683 - Yurt dışına çıkanların işsizlik maaşı kesilir mi?

Yurt dışına çıkanların işsizlik maaşı kesilir mi?

Soru: Merhaba, Kasım Ekim 2017 tarihi itibariyle işten çıkarıldım ve şuan işsizlik maaşı alıyorum. Önümüzdeki ay 4 aylığına Almanya’ya gideceğim. Bu süre içerisinde anneme işsizlik maaşını benim yerime alması için vekalet verdim. Yurt dışına çıkanların işsizlik maaşı kesilir mi? Ya da ödenmeye devam mı eder? Ödenmeye devam ederse herhangi bir cezai bir işlem ile karşılaşır mıyım? Konu ile ilgili bana geri dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

İşsizlik maaşı alan kişilerin yerine getirmesi gereken en önemli şart, işsizlik maaşı alırken kişinin çalışmaya hazır olması olmasıdır. Siz yurt dışına çıktığınız dönemlerde doğal olarak bu şartı yerine getiremeyeceğiniz için, işsizlik maaşınız kesilir..

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi işsizlik sigortasından maaş alan bir kişinin çalışmaya hazır olması gerekiyor. Aksi takdirde işsizlik maaşı kesilir. İşsizlik sigortasından maaş alan bir kişi, maaş aldığı dönem boyunca İşkur tarafından kendisine teklif edilen, kendi mesleğine uygun, son çalıştığı işin ücret ve çalışma koşullarına uyan, ikamet edilen yerin belediye sınırları içindeki bir işi haklı neden olmaksızın reddederse aldığı maaş kesiliyor.

Yurt dışına çıkarken işsizlik maaşınızı durdurun.

Normal şartlarda siz yurt dışına çıktığınızda İşkur sizin yurt dışına çıktığınızı tespit eder ise işsizlik maaşınızı otomatik olarak kesiyor. Fakat siz gene de işinizi sağlama alın ve yurt dışına çıkmadan önce muhakkak işsizlik maaşınızın durdurdulması ile ilgili İşkur’a başvuruda bulunun.

Eğer siz işsizlik maaşınızı durdurmaz ve bunu İşkur tespit eder ise o zaman faizi ile geri isteyebilir.

İşkur bazı hallerde işsize verdiği maaşı kestiği gibi haksız ödeme alan kişilere ise yaptığı ödemeyi de faiziyle geri alıyor. Mesela işsizlik maaşı alırken çalışmaya başlayan birisi, çalışmaya başladığını İşkur’a bildirmez ise bu sefer İşkur haksız ödeme nedeniyle işlem yapar ve işsizlik maaşı alırken çalışmaya başlayan kişiden yasal faizi ile ödemeyi geri ister. Ya da askere giderken nasıl ki, işsizlik maaşını durdurmanız gerekiyor ise, yurt dışında çıkarken de aynı işlemleri yapmak ile mükellefsiniz. Bknz: Askere giderken işsizlik maaşınızı durdurun.

Bu neden ile  siz yurt dışında çıktığınız halde, işsizlik maaşı almaya devam ederseniz. Bu sefer ise, olası bir tespit sonrasında İşkur sizden yurt dışında olduğunuz dönemler ile ilgili ödediği işsizlik maaşınızı faizi ile geri isteyebilir. Bu neden ile daha büyük problem yaşamamak adına yurt dışında olduğunuz dönemler de işsizlik maaşınızı durdurmanızda fayda var.

Türkiye’ye tekrar geri geldikten sonra işsizlik maaşınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Yurt dışında giderken durdurmuş olduğunuz işsizlik maaşınızı, yurda geri geldikten sonra, İşkur’a müracaat ederek aktif hale getirebilir, kaldığınız yerden işsizlik maaşı almaya devam edebilirsiniz.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

İşsizlik maaşından faydalanan kişinin, aktif olarak çalışmaya hazır olması gerekmektedir. Ülke sınırları dışındaki bir kişi, bu şartı yerine getiremeyeceği için, işsizlik maaşını muhakkak durdurması gerekmektedir. Eğer Yurt dışındayken işsizlik alan kişi, işkur’un bu durumu tespit etmesi ile beraber, aldığı tüm ödeneği işkur’a yasal faizi ile geri ödemek zorunda kalacaktır.

 

Yurt dışına çıkanların işsizlik maaşı kesilir mi?

10 Yorumlar

 1. Bülent Sahin
  • admin
 2. Yorgun
  • admin
 3. Mete
  • admin
 4. İlhan
  • admin
 5. ahmet
  • admin

Cevap