İş kazası bildirimi yapmama cezası

İş kazası bildirimi yapmama cezası

İş kazası bildirimi yapmama cezası

 

 

İş kazası bildirimi yapmama cezası

Soru: Merhaba, özel bir şirkette çalışıyorum. Senelik izin dönüşü şirkette ufak bir kaza olmuş. Arkadaş her ihtimale karşı hastaneye götürülmüş ve arkadaşın herhangi bir sağlık sorunu olmadığını öğrenmişler.  Hastaneden kendisine iş görememezlik belgesi de vermemişler.   Bu neden ile ilgili arkadaşlar iş kazası bildirimi de yapmamışlar. Şimdi bu yaşadığımız durum iş kazası mıdır? Biz bu durumdan dolayı iş kazası bildirimi yapmadığımız için idari para cezası ile karşılaşır mıyız?

Cevap:

Merhabalar,

Merhabalar, geçmiş olsun.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesinde sayılan hallerde meydana gelen ve sigortalıyı olaydan hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olaylar iş kazası sayılmaktadır.

Buna göre;

  • Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
  • Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
  • Aynı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

Meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olaylar iş kazası sayılmaktadır.

İş kazası bildirim süreleri

İşveren bildirim yapmak zorundadır.

İşverenler firmalarda gerçekleşen olası bir iş kazası sonrasında, olayın küçük ya da büyük olması ile ilgilenmemekte ve gerekli sorumluluklarını yerine getirmek ile mükelleftir. Bu sorumluluklardan bir tanesi de iş kazasının gerçekleştiği tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gereken iş kazası bildirimidir.

Siz daha önce iş kazası bildirimi yaptınız mı bilmiyoruz ama daha önce bildirim yapmışsanız muhakkak hatırlarsınız;

En son ekran da bildirimi onaylamadan önce, ” kazaya uğrayan işçinin rapor alıp almadığı, rapor aldı ise, kaç gün” şeklinde bir soru soruluyor. Yani buradan da anlaşılacağı üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu kazanın büyüklüğü ya da küçüklüğüyle ya da işçinin kaza sonrası almış olduğu rapor ile ilgilenmiyor. Burada önem arz eden konu, işverenler tarafından bildirimin yapılıp yapılmaması ile alakalıdır. Bu neden ile, firmanız ” iş kazası ” bildirim sürelerine riayet etmediği ve bildirim yapmadığı için idari para cezası ile karşılaşacaktır.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu‘na göre 2018 yılındaiş kazası bildirimi” yapmama sonucu işverenlere uygulanacak olan idari para cezalarını aşağıda ki tabloda bulabilirsiniz.

Çalışan Sayısı<10 Çalışanı olan işyerleri10-49 Çalışanı olan işyerleri50+ Çalışanı olan işyerleri
Tehlike SınıfıAz Tehlikeli (Aynı miktarda)Tehlikeli (%25 artırılarak)Çok Tehlikeli (%50 artırılarak)Az Tehlikeli (Aynı miktarda)Tehlikeli (%50 artırılarak)Çok Tehlikeli (%100 artırılarak)Az Tehlikeli (%50 artırılarak)Tehlikeli (%100 artırılarak)Çok Tehlikeli (%200 artırılarak)
Ceza Miktarı (₺)3.0923.8654.6383.0924.6386.1844.6386.1849.276
İş kazası bildirimi yapmama cezası

 

Haber bültenimize abone olun1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2019 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.