Vekaletle işsizlik maaşı alabilir miyim?

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Vekaletle işsizlik maaşı alabilir miyim?

Vekaletle işsizlik maaşı alabilir miyim

 

Soru: Merhaba, şuan işsizlik maaşı alıyorum 4. aydayım. Henüz daha 6 ayım daha var ama ben önümüzdeki ay yurt dışına gidiyorum ve herhalde en az bir sene gelmeyeceğim. İşsizlik maaşı ne olacak? Belki geldiğimde direk iş bulacağım. Yanacak mı o para? Bu neden ile ben işsizlik maaşım için anneme vekalet verirsem, benim yerime işsizlik maaşımı alabilir mi? Vekaletle işsizlik maaşı alabilir miyim?  Bana bilgi verebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Siz normal şartlarda annenize bir vekalet verebilirsiniz, anneniz de o vekalet ile sizin işsizlik maaşınızı PTT şubesinden tahsil edebilir fakat sorun burada farklıdır. İşkur, işsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya yani çalışmaya hazır durumda olması istemektedir. İşsizlik maaşından faydalanan vatandaş, ülke sınırları içerisinde değilken çalışmaya hazır olmayacaktır. Bu neden ile kesinlikle ve kesinlikle ilerleyen dönemlerde mağdur olmamanız adına, işsizlik maaşınızı durdurmanızı rica ediyoruz.

Vekaletle işsizlik maaşı alabilir miyim?

Siz tabi ki bizim bu çağrımızı dikkate almama lüksüne sahipsiniz. Arzu ederseniz bu şartlarda işsizlik maaşı almaya devam edebilirsiniz. Fakat ilerleyen dönemlerde İşkur sizin yurt dışındayken işsizlik maaşından faydalandığınızı tespit ederse ki edecektir de, size ödediği tüm işsizlik ödeneğini yasal faizi ile geri talep edecektir.

Bunun sadece işsizlik maaşı alırken yurt dışına çıkan vatandaşlar ile alası yok. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde silah altına alan askerler içinde geçerli bu durum. Hepimizin bildiği askerlik nedeniyle işten çıkan işçiler de işsizlik maaşından faydalabiliyor. Fakat, biraz önce de dediğimiz gibi, İşkur, işsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya yani çalışmaya hazır durumda olması istemektedir. Askerdeki bir insan da çalışmaya hazır olma şartlarını yerine getiremeyeceği için, askere giderken işsizlik maaşını durdurmalıdır. İşkur işsizlik ödeneğini kişi askerdeyken öder, kişi o ödeneği harcar ilerleyen dönemlerde İşkur, işsizlik ödeneğinin ödendiği tarih aralığında o kişinin askerde olduğunu tespit eder ve tüm parayı faizi ile geri talep eder.  Bu nedenle bu konuyu bilmemek ayrı bir şey ama, bile bile bu riski almak sağlıklı bir durum değildir. Kişi, kendini garantiye alıp, askerden gelir gelmez tekrardan işsizlik maaşını aktif hale getirip, kaldığı yerden maaşını almaya devam edebilir. BknzAskere giderken işsizlik maaşınızı durdurun.

Özetlememiz gerekir ise;

Hiç bir şekilde riske girmeyip, yurt dışına çıkış durumunda işsizlik maaşı almaya devam etmeyin. Yurt dışına çıkarken, İşkur’a gerekli bildirimi yapın ve işsizlik maaşınızı durdurun. Aksi halde hak ettiğiniz ödenekten mahrum bırakılır, üzerine bir de faiz ödemek zorunda kalırsınız.

İşsizlik maaşı hesaplama 2019

İşsizlik maaşı son 120 gün şartı değişti

İşsizlik maaşı ile ilgili her şey

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

 

classic.svg?mailpoet version=3.77 - Vekaletle işsizlik maaşı alabilir miyim?

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap yok

Cevap