Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

evlilik 1516002112 1024x682 - Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

 

 

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

Soru: Merhaba, Önümüzdeki ay evleneceğim ve işten ayrılacağım. Yasal olarak evlilik nedeniyle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alacağımı biliyorum. Peki Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi? Değerli geri dönüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim, kolaylıklar diliyorum.

Cevap:

Merhabalar,

Yasal düzenlemeler kapsamında; kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılmaları durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kadın işçiler bu haktan faydalanabilmek için, iş sözleşmesini evlilik tarihinden itibaren “bir ” yıl içinde yazılı olarak feshedebilir. Fesih işlemlerini başlatmak için, feshin evlilik nedeniyle gerçekleştiğini ve evlilik ile gerekli belgelerin işverene iletilmesi gerekmektedir.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve işsizlik maaşı

İş akdi feshedilen işçinin işsizlik maaşından faydalanması için kendi iradesi dışındaki bir nedenden dolayı işsiz kalması gerekmektedir. Siz evlilik nedeniyle, 1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun halen yürürlükte ki 14. maddesi‘nin size sağladığı avantajı kullanarak iş akdinizi kıdem tazminatınızı alarak feshedebilirsiniz. Fakat bu işlem tamamen sizin iradeniz ile gerçekleştiği için, işvereniniz siz işten ayrıldıktan sonra, sizin adınıza düzenleyeceği işten ayrılış bildirgesi‘nde işten çıkış kodu olarak 13, yani evlilik nedeniyle iş sözleşmesinin feshi’ni seçeceği için bu şartlarda işsizlik maaşından faydalanmanız söz konusu olmayacaktır. Bu şekilde ayrılıp tazminat almış olsanız da işsizlik maaşı imkanı maalesef bulunmuyor. İşsizlik maaşı için prim şartlarının dışında kendi istek ve kusurunuz dışında işten çıkartılmış olmanız gerekiyor.

İşsizlik maaşı son 120 gün şartı değişti

İşsizlik maaşı hesaplama 2019

 

Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

 

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

 

Cevap yok

Cevap