Askerde iken işsizlik maaşı alabilir miyim?

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Askerde iken işsizlik maaşı alabilir miyim?

Askerde iken işsizlik maaşı alabilir miyim

 

Soru: Merhaba, askerlik nedeniyle iş yerimden bu ay itibari ile ayrıldım. İşsizlik maaşına başvurdum ve işsizlik maaşı bağlandı. 10 ay işsizlik maaşından faydalanacağım. Ben bir şey merak ediyorum. Yaklaşık iki ay sonra askere gideceğim. Ekonomik sıkıntılarım mevcut, ben askerde iken işsizlik maaşı alabilir miyim? Bu durum yasal olarak bir problem doğurur mu? Bana bilgi verebilirseniz çok mutlu olacağım. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşsizlik maaşına hak kazanan bireylerin sağlıklı bir şekilde işsizlik maaşından faydalanabilmesi için kanunen çalışmaya hazır olması gerekmektedir. Doğal olarak siz vatani görevinizi yerine getirirken çalışma şansınız olmadığı için mevcut hükümler gereği işsizlik maaşınızdan faydalanmanız söz konusu değildir. Normal şartlar da askere giderken, işsizlik maaşınızı durdurmanız gerekmektedir. Eğer siz askere gittikten sonra işsizlik maaşınızı durdurmayıp halen almaya devam ederseniz, olası bir tespit sonrasında İşkur askerde olduğunuz dönemlerde tarafınıza ödenen işsizlik maaşını faizi ile sizden geri talep edecektir. Bu durum sizin daha fazla mağdur olmanıza sebebiyet verebilir.

Askerlik dönüşü ”yasal hakkınız” olan başvuru işlemlerini tekrardan başlatıp, işsizlik maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edebilirsiniz. Bknz: Askerden sonra işsizlik maaşı alabilir miyim?

Ayrıca arzu ederseniz sizin için seçtiğimiz konulara da göz atabilirsiniz.

Askerlik dönüşü aynı şirkette iş başı yapılabilir mi?

Askere giderken işsizlik maaşınızı durdurun!

Askerlik dönüşü aynı şirkette iş başı yapılabilir mi?

Askere giden işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

 

classic.svg?mailpoet version=3.77 - Askerde iken işsizlik maaşı alabilir miyim?

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap yok

Cevap