noyorumlar

Ücretsiz izin nedeniyle eksik gün bildirimlerinde ceza durumları

belge 1506496326 300x199 - Ücretsiz izin nedeniyle eksik gün bildirimlerinde ceza durumları

Ücretsiz izin nedeniyle eksik gün bildirimlerinde ceza durumları

 

Ücretsiz izin nedeniyle eksik gün bildirimlerinde ceza durumları

Soru: Merhabalar, şantiyemizde anlaşmalı olarak 30 günlüğüne, 6 tane işçimizi ücretsiz izine çıkardık fakat, o dönemlerde bu işler ile ilgilenen arkadaş Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirimini eksik yapmış ve bugün itibariyle SGK’dan bir tebligat geldi. Tebligatta 2013/Şubat ayı ile ilgili eksik gün bildirimi yapılmadığını ve gerekli evrakların kuruma 15 gün içerisinde teslim edilmesini aksi halde idari para cezası ile karşılaşacağımızı beyan etmişler.

Ben o dönemde çalışan işçilerin ücretsiz izin kağıtlarını buldum, bu belgeler ile SGK’ya bugün gideceğim. Biz o dönemle ilgili bildirim yapmadığımız için idari para cezası alır mıyız? İlk defa başıma böyle bir şey geliyor, bana geri dönüş yapabilirseniz en azından yapacaklarım konusunda bir fikrim olabilir. Şimdiden teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Açıkça söylemek gerekir ise yapacak hiç bir şeyiniz bulunmamakta.

Ücretsiz izin belgeleri her zaman düzenlenebilir nitelikte belgeler olduğundan (Ücretsiz izin tarihinden önce imzalanmış olup noter tarafından onaylananlar hariç) bu belgelerin Aylık Prim Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilgili süre içinde verilmesi gerekmektedir. Aksi halde ücretsiz izin belgeleri “Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından  geçerli sayılan belgelerden” kabul edilmeyecektir.

Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eksik gün kadar Ek Aylık Prim Hizmet Belgesi işverenden talep edilecek, işveren tarafından 30 gün içinde Ek Aylık Prim Hizmet Belgesinin verilmemesi halinde resen düzenlenecektir. Bu durumda işveren İdari para cezası ile karşı karşıya kalacaktır.

Aylık Prim ve hizmet belgeleri süresi geçirildikten sonra SGK’ya nasıl verilir?

Şuan siz bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gittiğinizde ilgili memur, sizin tekrardan düzenleyip, ekine ücretsiz izin belgelerini koyduğunuz eksik gün bildirimini kabul etmeyecek ve sizden isimleri geçen 6 işçiniz için ilgili dönem için ek aylık prim ve hizmet belgesi düzenlemenizi talep edecektir.

Eğer siz işveren olarak ücretsiz izin kağıtlarını, o tarihte noter kanalıyla yaptıysanız bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz ama bu şekilde yapmadıysanız yapacak bir şey ne yazık ki bulunmamakta. Şuan siz işveren olarak 6 tane işçi için ek belge düzenlemek ile mükellefsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu eksik günü kabul etmeyeceği için bu belge de 6 işçi için 30’ar gün prim günü göstermek durumundasınız.

Ayrıyeten ek belge düzenleyeceğiniz için Sosyal Güvenlik Kurumu, size ek belgenin geç verilmesinden dolayı size 2017 yılı için asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, ek belgedeki sigortalı sayısı başına asgari ücretin 8/1’i tutarında idari para cezası kesecek.

Eğer siz yukarıda da söz ettiğimiz gibi, bu işlemi 30 gün içerisinde kendi rızanız ile yapmazsanız bu sefer, kurum resen düzenleme yapacak ve ceza oranı 2017 yılı için asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, ek belgedeki sigortalı sayısı başına asgari ücretin 1/2’i oranında yükselecektir.

Eksik Gün bildirimi nasıl yapılır?

E-bildirge’de eksik gün bildirimi nasıl yapılır?

Ücretsiz izin nedeniyle eksik gün bildirimlerinde ceza durumları

 

Cevap