noyorumlar

İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz

İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz

Soru: Merhaba, bu işlerde henüz yeniyim, o neden ile işin içinden çıkamadım ve sizlerden yardım istiyorum. Bir firmanın E-bildirgelerini onayladım fakat daha sonra kontrol ettiğimde iki kişide hata olduğunu farkettim. Ama şuan ben o iki kişi için tekrardan bildirge veremiyorum. Sistem bir türlü kabul etmiyor. Bu durumda ne yapabilirim? Bana çözüm yolunu gösterebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Asıl bildirge bir kereye mahsus verilir. Eğer o bildirge de bir hata durumu söz konusu ise, artık vereceğiniz tüm bildirgeler ” ek ” mahiyetindedir. Ek bildirge verebilmeniz için de, asıl bildirge de hatalı olduğunu düşündüğünüz tüm kişiler adına ” iptal bildirgesi ” vermek zorundasınız. Aksi halde sistem hiçbir şekilde size izin vermez. Sanıyoruz ki sizin probleminiz tam olarak bu. Yani İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz.

Şöyle bir yol izleyeceğiz.

Eğer yasal süre içerisindeyseniz;

İlk önce E-SGK bölümünde E-bildirge bölümüne gireceğiz ve ilgili kişiler adına düzenlemiş olduğumuz bildirgeyi iptal edeceğiz. Yalnız burada dikkatli olun, siz sadece iki kişinin hatalı olduğunu söylediniz. Tüm bildirgeyi iptal etmenize gerek yok, sadece ilgili iki kişi adına iptal işlemi yapmanız yeterli.

E-bildirge iptal işlemi nasıl yapılır? başlıklı yazımızda uygulamanın nasıl kullanıldığını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Yukarıda ki işlemi tamamladıktan sonra bu sefer, biraz önce iptal ettiğimiz iki kişi için ” ek bildirge ” düzenlememiz gerekmekte.

E-bildirge ek belge nasıl düzenlenir? Başlıklı yazımız da ” ek bildirge ” nin nasıl düzenlendiğine dair bilgi alabilirsiniz.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra, işleminiz başarıyla sonuçlanmış demektir. Elinizde bir adet asıl bildirge, iki kişi için iptal bildirgesi ve tekrar iki kişi adına düzenlenmiş olan ek bildirge olması gerekmektedir. Uygulamada herhangi bir hata bulunmamaktadır. Sadece Ek bildirge için fazladan bir kere damga vergisi ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemin herhangi bir cezai yaptırımı bulunmamaktadır.

Yasal süre içerisinde değilseniz;

Ne yazık ki bu durumda herhangi bir şekilde, yukarıda bahsettiğimiz gibi elektronik ortamda iptal ve ek bildirge vermeniz mümkün değildir.

Bu durumda E-bildirge iptal ve E-bildirge ek işlemlerini kağıt ortamında oluşturmak ve bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmeniz gerekmektedir.

Kağıt 1024x711 - İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz

İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz

 

Yukarıda görmüş olduğunuz belge, sizin kağıt ortamında doldurmanız gereken Aylık Prim ve Hizmet Belgesidir. Kırmızı ile işaretli olan bölümlere gerekli bilgileri yazarak, işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemlerinizi biraz detaylandıracak olursak şayet;

İlk önce yukarıda ki belgeden iki adet düzenleyip, genel iş yeri sicil vb bilgileri yazdıktan sonra, belge türü bölümünde iptali işaretleyerek, hatalı olduğunu düşündüğünüz iki personelinizin bilgilerini yazın.

Daha sonra aynı belgeden iki adet daha düzenleyip, genel iş yeri sicil vb. bilgileri yazdıktan sonra belge türü bölümünde ek’i işaretleyip, bu sefer iki personeliniz ile ilgili doğru bilgileri yazın.

Toplamda elinizde dört adet, belge olması ve bunların iki tanesi iptal mahiyetinde, iki tanesi de ek mahiyetinde olması gerekmektedir. ( belgelerden ikişer tane düzenlememizin nedeni; bir tanesi SGK’da kalacak, diğeri de sizde kalacak )

Bu belgeler ile beraber, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne giderseniz şayet, işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tabiki bu işlemler için vekaletname, imza sirküleri gibi belgeleride yanınıza almayı unutmayın. Aksi halde geri dönebilirsiniz.

Yalnız bu işlem size akabinde idari para cezası da getirecektir. Belgenin ek olduğu için tarafınıza, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında idari para cezası uygulanacak.

 

İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz

 

 

 

 

Cevap