Puantaj nedir? Puantaj düzenlerken nelere dikkat edilmelidir?

izelge 1487608051 300x200 - Puantaj nedir? Puantaj düzenlerken nelere dikkat edilmelidir?

Puantaj nedir?

Puantaj nedir?

Puantaj, sözlük anlamı olarak bir şeyin denetlendiğini veya görüldüğünü belirtmek için işaretleme, işaret koymadır.

İşletmelerin personel devam takip sistemlerinden beklentilerinin başında ay sonunda maaş hesaplamasını kolaylaştırması gelir. Maaş hesaplamasında ihtiyaç duyulan personelin çalışma toplamlarının yer aldığı puantaj bilgisidir.

Ay sonunda işçinin iş yeriniz de ne kadar çalıştığını, ne kadar fazla mesai yaptığını kontrol edebileceğiniz bir sistemin iş yeriniz de muhakkak olması gerekmektedir.

Bu sistemi arzu ederseniz, elektronik ortam üzerine ( barkod, kart, parmak izi) ya da kağıt ortamında manuel olarak kurabilirsiniz.

Olası bir denetleme de ya da rutin bir kontrolde görevli memurların çalıştırdığınız personelinizin kaçta iş başı yaptığını, işi kaçta bıraktığını, gece çalışmalarının sürelerini,varsa şayet fazla mesai durumlarını teyit edebilmek adına puantaj kayıtları büyük önem arz etmektedir.

Açıkçası çok fazla işçi çalıştıran iş yerlerinde puantaj kayıtlarının manuel olarak tutulması tabiki mümkün olmamaktadır. Fakat, kağıt ortamında tutulan puantaj kayıtlarında işçilerin imzasının olacağından bana göre en güvenilir yöntem budur.

Tabiki günümüz teknolojisi ve iş gücünün artmasından dolayı büyük şirketler iş yükünden kurtulmak adına bu işlemi elektronik ortam da yapabiliyor. Ama olası bir uyuşmazlıkta, elektronik ortamda tutulan puantaj kayıtlarının sadece şirket içi anlaşma durumlarında geçerlidir.

Yani olası bir problem de ya da, alacağınız işçi şikayetlerinde emin olun olay tamamen denetmenlerin insiyatifindedir. Çünkü elektronik ortam da işçi giriş çıkışlarına müdahale edebileceğinizi, çalışma saatlerini değiştirebileceğinizi en az sizin kadar onlar da bilmektedir. Hatta hatta olay eğer iş mahkemesine kadar taşınır ve bu ihtimalden söz edilirse emin olun elektronik sistem üzerine kurmuş olduğunuz puantaj bilgileri iş mahkemesi nazarın da hiç bir önem teşkil etmeyecektir.

Eğer kullanmış olduğunuz puantaj sistemine işverenin herhangi bir müdahalede bulunmasının mümkün olmadığını teknik olarak ispatlayabiliyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkündür. Ama eğer bu mümkün değil ise, kağıt üzerine kurulu sistem de bulunan  işçilerin imzası, ilerleyen dönemler de yaşayacağınız olası anlaşmazlık durumlarında sizin için çok büyük bir delil niteliği taşımaktadır.

Puantaj nedir?

 

Cevap

*