Muhtasar prim beyanname sistemi Ekim ayına ertelendi

bilgisayar 1527797095 1024x680 - Muhtasar prim beyanname sistemi Ekim ayına ertelendi

Muhtasar prim beyanname sistemi Ekim ayına ertelendi

Muhtasar prim beyanname sistemi Ekim ayına ertelendi

15 Ağustos 2016 tarihinde sizler ile paylaştığımız, Muhtasar ve Aylık Prim ve Hizmet Belgeleri birleşiyor başlıklı yazımız da, 6728 Sayılı Kanun Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun‘nun  09.08.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve Muhtasar Beyanname ile Aylık Prim Belgesinin birleştirileceği  bilgisini vermiştik. Böylelikle sistem alt yapısı oluşturulduktan sonra işverenlerin muhtasar beyanname ile Sosyal Güvenlik Kurumu bildirgesi ( E-bildirge ) için ayrı ayrı belge verme zorunluluğundan kurtulmuş olacaklarını ve bu sayede firmalarda ki iş yükünün hafifleyeceğini belirtmiştik.

24 Şubat 2017 tarihinde ise yayınladığımız Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi başlıklı yazımız da, beklenen uygulama esaslarını içeren “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği” 18.02.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlük kazandığını ve uygulamanın 01.01.2018 tarihinden itibaren hayata geçirileceğini sizlere duyurmuştuk.

Sürekli yaptığımız bildirimlerimlere bir tanesini daha ekliyoruz. Muhtasar ve Aylık Prim Hizmet Belgesinin birleştirilmesi 2018 EKİM ayına ertelendi.

15 Aralık 2017 tarihinde yayınladığımız Muhtasar ve Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin birleştirilmesi ertelendi başlıklı yazımız da işverenler için uygulamanın nasıl kullanılacağı konusunda büyük telaşa sebep olan Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin, Muhtasar Vergi Beyannameleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi platformu üzerinden birlikte beyan edilmesi işlemi 1 Ocak 2018’den 01 Temmuz 2018 tarihine ertelendiğini siz okurlarımıza duyurmuştuk. Yazımız da Muhtasar ve Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin birleşmesi işlemi ilk olarak Kırşehir pilot ilinde hayata geçtiğini. Diğer illerin ise  01.01.2018 tarihinden itibaren kullanıma başlaması gerekirken, Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.07.2018 tarihine ertelendiğini duyurmuştuk. Fakat konu ile ilgili tekrardan bir erteleme söz konusu.

İlginizi çekebilir..  Uzaktan çalışma şartları

Muhtasar beyanname ve aylık prim hizmet bildirgesinin birleşimine geçiş için belirlenen tarih 1 Temmuz 2018 idi. Fakat, yeni uygulamanın alt yapı sorunlarının devam etmesi, pilot illerde yaşanan aksaklıklar sisteme geçişi engelledi. Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi 2018 Ekim ayına ertelendi.

Konu ile ilgili genelgeyi okumak için TIKLAYINIZ.

Muhtasar prim beyanname sistemi Ekim ayına ertelendi

Cevap

*