Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

 

Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

Daha önce sizlere “muhtasar ve aylık prim hizmet belgesi birleştiriliyor” başlıklı yazımız da konu ile ilgili bildirimde bulunmuştuk. Konu ile ilgili, beklenen uygulama esaslarını içeren “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği” 18.02.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlük kazandı.

Muhtasar ve Aylık Prim Hizmet Beyannamesi Nasıl Uygulanacak? 

Muhtasar Beyanname ile ücretlerden kesilen gelir vergisi ve damga vergisi vergi dairesine bildirilir. Ücretlilerin SGK primleri de SGK’nın e-bildirge sayfasında beyan edilmekteydi. Yeni uygulama ile gelir vergisi beyannamesi ve aylık prim hizmet belgesi tek bir platform üzerinden verilecek. Vergi Beyannamesi verilen ekranda “Ekler” bölümüne aylık prim hizmet belgesi bildirilecek bir alan yer alacak ve bu alan üzerinden artık SGK primleri bildirilecek.

Uygulama ne zaman başlayacak?

Uygulamanın başlama tarihi 01 Ocak 2018 olarak belirlendi. Şirketler bu tarih itibariyle muhtasar beyanname ve aylık prim hizmet belgesini birlikte bildirmeye başlayacak.

 

Uygulamayı kullanabilmek için işverenlerin, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin birlikte verilmesi için şirketin vergi bilgileri ile SGK sicil bilgilerinin eşleştirilmesi gerekmektedir.

Beyanname verecek iş yerinin vergi kimlik numarası ile sosyal güvenlik kurumu iş yeri sicil numarasının bir defaya mahsus olmak üzere elektronik ortamda eşleştirilmesi işleminin internet vergi dairesinin resmi web sitesi üzerinden ( intvd.gib.gov.tr ) Mart Ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir.

Önemli duyuru Muhtasar ve Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin birleştirilmesi ertelendi. Detaylar için yazımızı okuyabilirsiniz.

Muhtasar ve Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin birleştirilmesi ertelendi

Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

 

 

classic.svg?mailpoet version=3.77 - Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap