Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

kod 1508133783 300x212 - Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

 

 

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

Geçmiş dönemlerde sitemizde  E-bildirge de meslek kodu girilmemesi sorun olur mu?  başlıklı yazımız da E-bildirge kanalıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilen Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde beyan edilmeyen ya da yanlış beyan edilen meslek kodları ile ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun herhangi bir idari para cezası uygulamadığını sizlere duyurmuştuk.

Fakat artık uygulamada bir takım değişikliğe gidildi ve 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu eksik ya da hatalı olduğu belirlenen meslek kodları ile ilgili idari para cezası kesmeye başlayacak.

 

Yeni yasa yürürlüğe giriyor.

6728 Sayılı Torba Kanun ile getirilen düzenlemeye göre; “Sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır” hükmü getirildi. Kanun burada işverenlere bir geçiş süresi de tanıdı.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin düzenlenmesi aşamasında 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla meslek koduna uygun bildirim yapmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu idari para cezası uygulamaya başlayacak olup toplamda aylık asgari ücreti aşmamak üzere hatalı bildirilen her işçi için 1/10 asgari ücret tutarı kadar ceza uygulanacaktır.

Bu nedenle bu konuda eksikleri olan, her aldığı işçiyi vasıfsız olarak bildiren veya şirket içi departman ya da iş değişikliğine ilişkin güncellemelerini yapmayan işverenlerin bu konuda dikkatli olmalarını şiddetle önermekteyiz.

Yani geçmiş dönemde  vasıfsız beden işçisi olarak çalıştırdığınız ama ilerleyen dönemler de şirket içerisinde farklı departmanlarda görev verilen işçiler ile ilgili değişiklik işlemlerini bir an önce yapmalısınız.

İlginizi çekebilir..  Sigortalı Meslek kodları güncel liste

Meslek Kodu nasıl güncellenir?

Meslek kodu güncelleme işlemlerini sgk.gov.tr adresinden, E-SGK bölümüne girerek yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu işlem sizi herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya bırakmaz.

Meslek kodunun nasıl güncellendiği hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

 

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

Cevap

*