noyorumlar

E-bildirge de meslek kodu girilmemesi sorun olur mu?

kod 1483784956 300x200 - E-bildirge de meslek kodu girilmemesi sorun olur mu?

E-bildirge de meslek kodu girilmemesi sorun olur mu?

 

E-bildirge de meslek kodu girilmemesi sorun olur mu?

Soru: Merhabalar, geriye dönük yaptığımız kontroller de çalışanlarımız ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermiş olduğumuz E-Bildirgeler de sigortalı meslek kodunu yazmadığımızı fark ettik. Bu işlemler ile ilgili herhangi bir idari para cezası ile karşılaşır mıyız? Bilgi verebilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

2012/Kasım ayına ilişkin düzenlenen belgeden başlanılarak, aylık prim ve hizmet belgelerinin E-Bildirge kanalıyla gönderilmesi sırasında, sigortalıların meslek kodlarının da girilmesi istenilmektedir.

Meslek kodlarının girişi sırasında, firmalarda çalışan işçilerin meslekleri değil de, o firmada fiilen yaptıkları görevler esas alınmalıdır.

Örneğin: Asıl mesleği mühendis olan bir işçi, firmanız da pazarlamacı olarak görev yapıyorsa, E-bildirge kanalıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na pazarlamacı olarak bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

Aylık prim ve hizmet belgelerinin E-Bildirge kanalıyla gönderilmesi sırasında, sigortalıların meslek kodu girilmeden onaylanması mümkün bulunmaktadır. Bu durumda, hizmet döküm cetveline sigortalının meslek kodu 0000.00 olarak kaydedilmektedir.

Dolayısıyla, aylık prim ve hizmet belgelerinin sigortalıların meslek kodları girilmeden onaylanmış olması halinde, meslek kodu girişinin henüz zorunlu alan haline getirilmemiş olması nedeniyle, prim belgesinin iptal edilmesine ve meslek kodu seçilmek suretiyle yeniden ek nitelikte prim belgesi düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır.

SGK meslek kodları

Yine sigortalıların meslek kodlarının sisteme girişi sırasında, meslek tablosunda olmayan bir meslek kodunun girilmiş olması halinde, hizmet döküm cetvelinde sigortalının meslek kodu hanesine 1111.11 nolu kod atılmakta olup, bu kod sigortalı için tabloda olmayan bir kodun girildiğini göstermektedir. Meslek kodu girilmemiş sigortalılarda olduğu gibi meslek kodu hatalı seçilmiş sigortalılar için de meslek kodu uygulaması zorunluluk kapsamına alınıncaya kadar hatalı girilmiş meslek kodunun düzeltilmesi amacıyla onaylanmış aylık prim ve hizmet belgesinin iptal edilmesine gerek bulunmamaktadır.

İlk etapta Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapmış olduğu bildirimler de işverenlerden firmalarında görev yapmakta oldukları işçileri ile ilgili meslek kodu girilmesi istendi, ama işverenlerden bu çağrıya sağlıklı bir cevap gelmediği için meslek kodunun bildirilmesi zorunlu hale getirildi. Şuan da ise halen işverenlerin doğru bir şekilde meslek kodunu SGK’ya bildirilmediği ve sağlıklı sonuçlar alınmadığı aşikar. Bu zamana bu konu ile ilgili herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmasakta, son dönemler de meslek kodunun yanlış, eksik, hatalı bildiriminden dolayı bundan sonra ki süreçte bir idari para cezası durumu söz konusu. Bu konu ile ilgili herhangi bir taslak ya da yasal bir değişiklik söz konusu değil ama gidişat o yönde. Bu neden ile işverenlerin ilerleyen dönemler de meslek kodlarına daha fazla özen göstermesi gerekebilir.

Özetleyecek olursak şayet;

Geçmiş dönemler de bildirimi unuttuğunuz meslek kodları ile ilgili herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmayacaksınız. Fakat genel olarak işverenler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun istediği meslek kodlarını, yanlış ve özensiz bir şekilde bildirmeye devam ederse, meslek kodları uygulaması ile ilgili idari para cezası Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gündemine gelebilir.

Önemli

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

Güncel meslek kodu listesi için TIKLAYINIZ.

 

Meslek kodu uygulamasında idari para cezası başlıyor

E-bildirge de meslek kodu girilmemesi sorun olur mu?

Cevap