Kısmi süreli çalışan için işe giriş bildirgesi

Soru: Merhaba, bir işçi ile anlaştık fakat kendisi firmamızda kısmi süreli çalışacak. Kısmi süreli çalışan için işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir? Bu işçinin işe giriş bildirgesini nasıl düzenleyeceğiz? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Soru:

Merhabalar,

Tam zamanlı ya da kısmi süreli iş sözleşmesine tabii olarak çalışanlarınız ile ilgili elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndereceğiniz ” sigortalı işe giriş bildirgesinde işleyiş olarak bir farklılık bulunmamaktadır.

Kısmi süreli iş sözleşmesine tabii olarak çalışacak olan işçiniz ile ilgili işe giriş bildirgesi düzenlerken dikkat etmeniz gereken tek konu İşe giriş bildirgesi düzenlerken size sorulan;

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 13 ve 14. maddesine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu ? sorusuna vereceğiniz yanıttır.

Eğer çalışanınız kısmi süreli iş sözleşmesine tabii çalışacaksa, doğal olarak ay içerisinde 30 günden az çalışacak. Bu neden ile bu işçiniz ile ilgili bu soruya evet demeniz gerekmektedir.

Kısmi süreli çalışan için işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

Burada asıl önemli olan çalışanınızın otuz günden az çalışıp çalışmadığını beyan etmek ile alakalıdır. Çalışılacak gün sayısına ortalama bir rakam yazabilirsiniz. Zaten siz işçiniz ile ” kısmi süreli iş sözleşmesi ” imzalayacak ve çalışma koşullarını o sözleşme de beyan edeceksiniz. Bu neden ile çalışılacak gün sayısının, işe giriş bildirgesi’nde beyanı zorunlu değildir. Siz çalışılacak gün sayısını 5 yazabilirsiniz ama 6 gün olur, ya da çalışılacak gün sayısına 15 yazarsınız ama 14 gün olur, bu taraflar arasında problem doğurmamaktadır.

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Kısmi süreli çalışan için işe giriş bildirgesi

kısmi süreli iş sözleşmesi”

Ayrıca Bknz:

Kısmi süreli iş sözleşmesi nedir?

Tam zamanlı çalışma nedir?

Çağrı üzerine çalışma nedir? Nasıl uygulanır?

Kısmi süreli çalışan için işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

classic.svg?mailpoet version=3.77 - Kısmi süreli çalışan için işe giriş bildirgesi

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

2 Yorumlar

  1. VEYSİ AKYÜZ
    • admin

Cevap