noyorumlar

Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu?

hastalık 1484144457 300x200 - Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu?

Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu?

 

Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu?

Soru: Merhaba, ocak ayında bir günlük rapor aldım. İşverenim bir günlük kesinti olacağını söyledi. Bu doğru mu? Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu? Özel sektörde rapor alınca maaş kesilir mi? Bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Almış olduğunuz rapor sonrasında, işvereniniz tarafından size sigorta primi ve maaş ödemesi yapılmaz. İşverenlerin raporlu olan işçileri için ilgili dönemler için herhangi prim ya da maaş ödeme yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Raporunuz bir günlük de olsa, 20 günlük de olsa değişen bir şey yok. İşvereninizin yapacağı uygulama da herhangi bir yanlış durum söz konusu değildir.

İşverenlerin ücret ödeme yükümlülüğü rapor nedeniyle ortadan kalkar.

İşverenlerin ücret ödeme yükümlülüğü, çalışma yapılan ya da çalışılmış hallerden sayılan ( hafta tatili vb. ) haller için geçerlidir. Dolayısıyla rapor nedeniyle çalışılmayan dönemler ile ilgili ücret ödeyip ödememe durumu tamamen işverenlerin inisiyatifindedir. İşçinin bu konuda işverenine bir yaptırımda bulunması söz konusu değildir.

Ocak ayı 31 gün çektiği için herhangi bir kaybınız söz konusu değil.

Bilindiği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu ayın bütünlüğü bozulmadığı durumlar da her ayı 30 gün olarak kabul etmektedir. Yani bir ayın 31 gün, 28 gün, 29 gün çekmesi çok önemli değildir. İlgili ay içerisinde herhangi bir istirahat ya da ücretsiz izin durumları söz konusu değil ise her ay 30 gün üzerinden işleme alınmaktadır. Fakat ay içerisinde bir istirahat ya da ücretsiz izin durumu söz konusu olursa, o zaman ayın bütünlüğü bozulur ve bu sefer ayın kaç gün çektiği önem kazanır.

Bu konu ile ilgili örnek vermemiz gerekirse şayet;

Şuan Ocak ayındayız ve siz ocak ayında bir gün rapor aldınız. Bu sayede ayın bütünlüğünü bozmuş oluyorsunuz. Fakat Ocak ayı 31 gün çektiği için bir günlük raporunuz size problem yaratmayacak, 30 günlük sigorta priminizi ve ücretinizi tam olacak alabileceksiniz.

Ama bir günlük rapor aldığınız ay 30 çeken bir ay olsaydı bu sefer 29 günlük sigorta primi ve 29 günlük ücret almış olacaktınız.

Sizin raporunuz 31 gün çeken ocak ayında gerçekleştiği için işvereniniz bir günlük kesinti gerçekleştiremeyecek sizin adınıza 30 günlük sigorta primi ve ücret ödemek zorunda kalacaktır.

Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu?

Cevap