İşe giriş bildirgesi bulunamadı uyarısı

İşe giriş bildirgesi bulunamadı uyarısı

Soru: Merhaba, bugün itibariyle bir personelimizin işten çıkış işlemini gerçekleştirirken, işten çıkış bildirgesi ekranında ilgili sigortalının işe giriş bildirgesi bulunamamıştır uyarısı aldım. Fakat sigortalının özlük dosyasında işe giriş bildirgesi mevcut. Bu durumda işverenlerin ne gibi bir sorumluluğu var? E-devlette işe girişi gözüküyor ama SGK işten çıkış bildirgesi bulunamadı diyor. Bu biraz saçma değil mi? SGK üç beş gün sonra bize, ” işe giriş bildirgeleri olmadığı için idari para cezası kesiyorum. ” der mi? Bu konu hakkında bilginiz var mı? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Son dönemler de bizde bu tarz işlemler yaparken bu uyarıyı alıyoruz. Bu muhtemelen elektronik sisteme geçmeden önce yapılan işe giriş işlemlerinin yeni sisteme aktarılmamasından kaynaklanıyordur.

Yani, sizin personelinizin işe girişi çok eski ise bu tarz bir uyarı almanız gayet normal. Burada Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işverenlere direk idari para cezası keseceğini düşünmüyoruz.

işe giriş bildirgesi bulunamadı uyarısı 1024x244 - İşe giriş bildirgesi bulunamadı uyarısı

İşe giriş bildirgesi bulunamadı uyarısı

Hizmet dökümünde işe girişin gözükmesi farklı bir olaydır.

Sigortalının E-devlet üzerinden gördüğü SGK hizmet dökümünde gördüğü işe başlangıç tarihinin, işe giriş bildirgesi ile ilgisi bulunmamaktadır. Yani siz bir personelin işe giriş bildirgesini kuruma vermeyi unutsanız dahi, sigortalı adına vermiş olduğunuz aylık prim ve hizmet belgesi‘nde, işe giriş tarihi beyan edeceksiniz. İşte hizmet dökümünde gözüken tarih, aylık prim ve hizmet belgesi‘nde beyan ettiğiniz tarihtir. İşe giriş bildirgelerinin E-devlet üzerinden gördüğümüz hizmet belgelerinde bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

İşverenler olarak işimizi sağlama almamızda fayda var.

Sosyal Güvenlik Kurumu sistemde herhangi bir şekilde işe giriş bildirgesini bulamaz ise, işverenlere ceza kesmeden önce, ilgili sigortalıların kuruma verilen işe giriş bildirgelerini isteyebilir. Mesela sizin başınıza gelen bu olay nedeniyle ilerleyen dönemlerde Sosyal Güvenlik Kurumu, seneler önce verilen ama şuan kurum kayıtlarında gözükmeyen işe giriş bildirgesini bize gösterin diyebilir. Siz de özlük dosyalarında muhafaza ettiğiniz işe giriş bildirgesini kuruma ulaştırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu talebi doğrultusunda kendilerine bir işe giriş bildirgesi beyan edemezseniz, o zaman kurum işe giriş bildirgesini hiç vermediğinizi düşünerek sizleri idari para cezası ile karşı karşıya bırakacaktır.

Eğer almış olduğunuz uyarıya rağmen, elinizde ilgili personele ait bir işe giriş bildirgesi mevcut ise, problem yaşamanıza neden olacak bir durumun söz konusu olmadığını rahatlıkla söylebiliriz. Çıkış işlemini yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

 

 

İşe giriş bildirgesi bulunamadı uyarısı

Cevap yok

Cevap

*