İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

İşe giriş bildirgesi referans kodu

Soru: Merhaba, yaklaşık 3 senedir bünyemizde görev yapan bir çalışanımız doğum istirahatine ayrıldı. Fakat geçenler de beni aradı doğum istirahatini alamadığını söyledi. Bende merak ettim ve biraz araştırdım gerçekten çalışanımız doğum parasını alamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu‘na göre ilgili kişinin işe girişi yapılmamış. Defalarca bağlı bulunduğumuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gittim fakat bir sonuç alamadım. Elimde ilgili kişi ile ilgili işe giriş bildirgesi olduğu halde, sistemde göremediklerini beyan ederek geriye dönük işe giriş bildirgesi vermemi istediler. Bu durumda ne yapacağım? Ben geriye dönük olarak işe giriş bildirgesi verirsem idari para cezası ile karşılaşmayacak mıyım? Hiç böyle bir durum ile karşılaştınız mı? Saygılarımla,

 

Cevap:

Merhabalar,

Devlet her zaman kontrol mekanizmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’da gerek duyduğu taktirde sizden evrak talebinde bulunabilir. Siz onlara ilgili evrakları zamanında düzenli bir şekilde verseniz bile tekrardan sizden aynı evrakları talep edebilir. Bu neden ile devletin hangi kurumu ile çalışırsanız çalışın elinizde birer nüsha tutup dosyalarınızda saklamanız ilerleyen dönemler de oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmek adına hayati önem taşımaktadır.

Sizin yaşadığınız sorun çok sık olmamak kaydı ile işverenlerin başına geliyor. Sistemin tam kapasite hatasız bir şekilde çalışmasını kimse beklemiyor. Zaten işe giriş ya da işten çıkış işlemleri sırasında son aşamada sistem bizlere çıktı almayı unutmayın diye uyarıyor. Fakat sizin elinizde ispat niteliğinde bir evrak olmasına rağmen reddedilmesi oldukça ilginç bir durum.

 

 

referans - İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

işe giriş bildirgesi referans kodu

 

Referans kodunu görmemezlikten gelmeyin.

E-SGK kanalıyla işe giriş bildirgelerini elektronik ortamda onayladıktan sonra ekranda, ” işe giriş bildirgesi ************* referans kodu ile kayıt altına alınmıştır. ” şeklinde bir uyarı alıyoruz. Bu işlemlerimizin sağlıklı bir şekilde tamamlandığına işaret eden bir durum. Referans kodu bulunmayan işe giriş bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmemiş olarak kabul edilir.

O nedenle yukarıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsünü gördüğünüze dair emin olmak durumundasınız. Ayrıyeten aşağıda görmüş olduğunuz görsellerde referans numarası bölümünde “0” gözüküyor ise o bildirge’de hata var demektir.

Özetleyecek olursak şayet;

Sizin yaşadığınız hadise çok büyük ihtimal ile bu tarz bir durumdan kaynaklanıyor. Aksi halde elinizde usulüne uygun bir şekilde kuruma verilmiş bir işe giriş bildirgesini ilgili memurların kabul etmeme şansı bulunmamakta. Eğer sizin elinizde bulunan işe giriş bildirgesinde referans kodu bölümü “0” gözüküyorsa, ne yazık ki geriye dönük işe giriş bildirgesi vermekten başka bir şansınız yok. Fakat elinizde ki işe giriş bildirgesinde referans kodu var ise, korkmanızı gerektiren bir durum söz konusu değil, işyeri tescil servisine yazacağınız basit bir dilekçe ile hatanın düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Aşağıda onaylandığı halde sadece referans kodu olmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilmeyen işe giriş bildirgesini görebilirsiniz.

 

işe giriş11 291 x 221 - İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

işe giriş bildirgesi referans kodu

 

Aşağıda onaylanıp referans kodu ile kayıt altına alınan işe giriş bildirgesini görebilirsiniz.

 

işe giriş 400 x 533 - İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

işe giriş bildirgesi

 

 

işe giriş bildirgesi referans kodu
round black.svg?mailpoet version=3.74 - İşe giriş bildirgelerinde referans kodu
mailbox@3x - İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

Hey merhaba 1f44b - İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap yok

Cevap