Apartman temizliği için haftada bir gün çalışana sigorta yapılır mı?

temizlik 1507702826 300x211 - Apartman temizliği için haftada bir gün çalışana sigorta yapılır mı?

Apartman temizliği için haftada bir gün çalışana sigorta yapılır mı?

Apartman temizliği için haftada bir gün çalışana sigorta yapılır mı?

Soru: Merhaba, ben 10 daireli bir apartmanımızda yönetici olarak göreve başladım. Apartmanımız da kapıcımız yok. Sadece haftada bir gün temizlik için bir kadın geliyor ve apartmanın genel temizlik işlemlerini yapıyor. Araştırdım bu zamana kadar bu kişi ile ilgili herhangi bir sigorta bildirimi yapılmamış. Bu durum bizim başımızı ağrıtır mı? Bu durumda benim şahsi bir sorumluluğum var mıdır? Apartmanımızın haftada bir gün temizliğine gelen kadını sigortalı yapmak zorunda mıyız? Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi çalışmalar.

 

 

Cevap:

Merhabalar,

Siz o apartman yöneticisi olarak işveren statüsündesiniz. Günümüz şartlarında hiç bir işverenin sigortasız işçi çalıştıramayacağını unutmamanız gerekiyor.

Apartmanınıza gelen kadın, temizlik esnasında bir kaza geçirir ise, bunun sorumlusu siz olacaksınız. Ya da farzedelim ki, bu kişi ilerleyen zamanlarda apartmanınız ile bir takım problemler yaşadı ve sizi şikayet etti. Eğer bu durumu ispat eder ise, yüklü cezalar ile karşılaşırsınız.

Böyle bir tespit durumunda, hem sigortasız işçi çalıştırdığınız için idari para cezası ile karşılaşır, hemde geriye dönük sigorta primlerini gecikme faizleri ile ödemek zorunda kalırsınız.

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlara sigorta yapılır mı?

Olası bir sorunda tüm yük apartman yöneticisine ait değildir.

Apartmanızı hafta da bir temizliğe gelen işçi ile ilgili yaşayacağınız problemlerde tek sorumlu asla yönetici olamaz. Oluşabilecek zararlardan tüm kat malikleri sorumludur. Bir kat maliki, ” ben aidatları zamanında ödedim, apartmanımızda temizlikçi çalıştığını bilmiyorum bu neden ile ben bu cezayı ödemem.” deme şansına sahip değildir. Bu neden ile daire sahipleri kısmi zamanlı çalıştırılan temizlikçiler nedeniyle onbinlerce lira ceza ödemek istemiyorlarsa,  ayda 5-10 lira ödeyerek bu kişileri bir an evvel sigortalı yapmayı imal etmemeleri gerekmektedir.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Bu konu tartışmaya  açık bir konu değildir. Hiç bir şekilde kayıt dışı yani sigortasız işçi çalıştıramazsınız. Apartmanınızda temizlik işleri için haftada bir gün çalışan kişiler ile ilgili sigorta bildirimi yapmak zorundasınız. Olası bir problemde daha büyük sıkıntılar ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca, bu durumdan sadece apartman yöneticisi sorumlu tutulamaz. Gerçekleşecebilecek riskler karşısında tüm kat malikleri eşit sorumluluklara sahiptirler.

Ev hizmetlerinde çalışanlar bir sms ile sigortalı olabilirsiniz

Apartman temizliği için haftada bir gün çalışana sigorta yapılır mı?

 

 

2 Yorumlar

  1. kemal
    • Umut ULU

Cevap