no comments

İşçinin yemek hakkı var mıdır?

İşçinin yemek hakkı var mıdır?

İşçinin yemek hakkı var mıdır?

 

 

Soru: Merhaba, uzun zamandır işsizim. Nihayet bir iş buldum. Yapacağım iş ve alacağım ücret konusunda bir sıkıntım bulunmuyor  fakat kafama takılan bir şey var ve bu nedenle sizlere danışmak istedim. İşveren söylediğine göre, işçilerine öğlen arasında yemek yardımı yapmıyormuş ve herkes kendi yemeğini evinden getiriyormuş. Bu açıkçası benim ilk defa başıma geliyor ve merak ediyorum. İşçinin yemek hakkı var mıdır? İşveren yemek vermek zorunda mı? İşçi çalışmasının karşılığında en azından öğlen araları yemek yiyemeyecek mi? Ben evimden taşıyamıyorsam aç mı kalacağım? Bu konuda bir kanun hükmü bulunuyor mu?  Bana konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Aslında olaya sizin açınızdan bakarsak sonuna kadar haklısınız ama ne yazık ki tabii olduğumuz 4857 Sayılı İş Kanunu‘nda bu konu ile ilgili bir düzenleme söz konusu değildir.

Eğer işvereniniz ile imzalayacağınız iş sözleşmenizde işverenin, işçiye yemek ya da yemek parası verileceğine dair bir madde var ise, işveren tarafından işçiye bu ihtiyaçların karşılaması zorunluluktur. Aksi halde iş sözleşmelerinde bu tarz konular hüküm altına alınmaz ise, işverene ” neden işçilere yemek vermiyorsun? ” şeklinde bir soru sorulamaz.

İşçinin yemek hakkı var mıdır?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, evet eğer bireysel ve toplu iş sözleşmelerinde işverenin işçiye yemek ya da yemek parası verileceğine bir madde bulunmuyor ise, işveren çalıştırdığı işçisine yemek sağlamak ya da yemek ücreti vermek zorunda değildir. Fakat işçilerin yemek hakkının olmaması, o iş yerinde ara dinlenme sürelerinin de olmayacağı anlamına gelmiyor. Ara dinlenmeler yemek molası olarak nitelendirilmemektedir. Ara dinlenlemelere istirahat gözüyle bakılmalıdır. Bu neden ile işveren işçilere yemek hakkı verse de vermese de ara dinlenme sürelerine riayet etmek ile yükümlüdür.

Yargıtay’a göre, 4857 sayılı İş Kanununun 63. maddesi hükmüne göre günlük çalışma süresi on bir saati aşamayacağından, 68. maddenin belirlediği yedi buçuk saati aşan çalışmalar yönünden en az bir saatlik ara dinlenmesi süresinin, günlük en çok on bir saate kadar olan çalışmalarla ilgili olduğu kabul edilmelidir. Buna göre günde on bir saate kadar olan çalışmalar için ara dinlenmesi en az bir saat, on bir saat ve daha fazla çalışmalarda ise en az bir buçuk saat olarak verilmelidir. Bknz:Çalışma süresi hesaplanırken ara dinlenme süreleri hesaba katılır mı?

Ara dinlenme süreleri  4857 Sayılı İş Kanunu’nun 68. Maddesinde  işçinin o günkü toplam çalışma saatine göre düzenlenmiştir.

Buna göre;

  • 4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
  • 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
  • 7,5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat olarak verilir.

Konuyu özetlememiz gerekir ise şayet;

Bireysel ve toplu iş sözleşmelerinde hüküm altına alınmadığı taktirde işverenin yemek verme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Sözleşmelerde bulunmayan durumlarda konu tamamen işverenin insiyatifindedir. Ayrıyeten işverenin yemek vermemesi, işçinin ara dinlenme sürelerinin kısalmasına ya da hiç vermemesine engel değildir. İşveren yemek verse de, vermese de, işçisine 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 68 maddesi‘nde belirtilen çalışma sürelerine uygun bir şekilde ara dinlenme süresi sağlamak zorundadır. Bknz: Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

İşveren servis sağlamak zorunda mı?

İşçinin yemek hakkı var mıdır?

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.