Personel servisi kazası iş kazası mıdır?

 

servis 1467968924 300x225 - Personel servisi kazası iş kazası mıdır?

Personel servisi kazası iş kazası mıdır?

 

Soru: Merhaba, işçilerimizi fabrikamıza taşıyan servis trafik kazası geçirdi. Çok ciddi bir problem yok şükür. Bir kaç işçimiz bu geceyi hastanede geçirecek. Ben bir şey merak ediyorum. Servis kazası iş kazası mıdır? Biz bu trafik kazası için SGK’ya iş kazası bildirimi mi yapmalıyız? Servis kazası iş kazası mıdır? Ortada henüz bir rapor yok ve sağlıklı bir ifadeye de henüz ulaşamadım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar, geçmiş olsun.

Dilerseniz ilk önce hangi durumların iş kazası olarak nitelendirildiğine bir göz atalım.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun İş Kazası konusunun işlendiği 13. maddesi’nde “sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olay” şeklinde tanımlanan kazaların iş kazası sayılabilmesi için;

  • Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada gerçekleşmesi,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş sırasında gerçekleşmesi,
  • Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda gerçekleşmesi,
  • Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda gerçekleşmesi,
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında gerçekleşmesi,

Yukarıda ki koşullardan birinin gerçekleşmiş olması yeterlidir.

Ne yazık ki sizin başınıza gelen bu olay; İşveren tarafından sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi esnasında gerçekleştiği için bu durum iş kazası olarak işlem yapmak durumundasınız.

İşçinin uğradığı kazanın mutlaka iş saatleri içinde meydana gelmesi de gerekli değildir. İş yerinde meydana gelen olay ile zarar arasında bir nedensellik bağı bulunması iş kazası açısından yeterlidir; bunun için başka bir neden aramaya gerek yoktur.

Sizin bu durumda yapmanız gereken tek şey, yaşadığınız hadise iş kazası olarak nitelendirildiği için elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na kazanın oluş tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde  “iş kazası bildirimi”yapmaktır. Bunun dışında şimdilik herhangi bir yükümlülüğünüz söz konusu değildir. Bknz: İş Kazası bildirimi nasıl yapılır?

Bununla beraber olayın tutanaklarını, oluş şeklini ve tespitini temin etmeniz, gerçekleşen trafik kazasında yara almadan kurtulan çalışanlarınızı işyeri hekiminiz tarafından genel kontrole tabi tutmanız gerekmektedir.

Bildirim yapmadığınız ya da bildirim süresini geçirdiğiniz taktirde idari para cezası ile karşılaşırsınız. 2020 yılında uygulanacak olan iş kazası bildirmeme ceza tutarlarını öğrenmek için  İş kazası bildirmeme cezası 2020 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca iş kazaları diğer detaylar için Bknz: İş kazası hakkında tüm merak edilenler

 

Personel servisi kazası iş kazası mıdır

 

Cevap

*