Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

 

Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

Soru: Merhaba, bir kimya fabrikasında çalışıyorum. İşlerimiz çok yoğun ve neredeyse istirahat yapmıyoruz. Ayaküstü yemek yiyip, tekrardan çalışmaya devam ediyoruz. Bir anlamda yemek arası vermiyoruz ve bu konuya itiraz etmek istiyoruz. Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı? İşverene karşı bir yaptırım uygulayabilir miyiz? Çalışma saatlerimiz, sabah 08:00, akşam 18:00. Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu’muza göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saat sınırlandırılmıştır. Bu 45 saatlik durum, aksi bir karar söz konusu değil ise, haftanın iş günlerine eşit olarak bölünür. Bunun anlamı ise, bir çok iş yerinde günlük çalışma süresinin en az 7,5 saat olarak belirlenmesidir.  Peki yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

Günlük çalışma süresi ne kadardır?

İşçinin günde kaç saat çalışması gerektiği ile ilgili herhangi bir düzenleme söz konusu değildir. Sadece işçinin günlük çalışma süresinin maksimum 11 saati geçemeyeceğine dair bilgilendirme bulunmaktadır. Haftalık 45 saati geçmedikten sonra, günlük çalışma süresinin belirlenmesinde işveren tam yetkilidir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için Günlük çalışma süresi ne kadardır?  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ara dinlenmesi ne demektir?

Ara dinlenmesi işçinin çalışmadan ve dinlenerek geçirdiği süreleri ifade etmektedir. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 68 maddesi‘ne göre göre işçiye ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

İş yerlerinde çalışma süresi;

  • 4 saat ve daha az süren işlerden en az 15 dakika,
  • 4 saatten çok ve 7,5 saate kadar süren işlerde en az 30 dakika,
  • 7,5 saatten çok süren işlerde en az 60 dakika,

Ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

Yemek molası saatleri çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek molası bir ara dinlenme süresi olarak belirlenmiştir ve yemek yediğiniz süre çalışma süresinden sayılmamaktadır. Bu neden ile işvereninize herhangi bir yaptırımda bulunmanız söz konusu değildir.

Fakat buradaki en önemli konu; sizin günde kaç saat çalıştığınızdır. Siz eğer günde 9 saat çalışıyorsanız, işvereninizin size günde minimum 60 dakika ara dinlenme süresi vermelidir. Yemek sırasında geçen süre de ara dinlenme süresi olarak sayılır.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Yemek süresi ara dinlenme süresi olarak kabul edilir ve ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz. Burada işvereninize karşı bir yaptırımda bulunamazsınız.  Fakat siz, olması gerekenden daha az ara dinlenme süresi kullanıyorsunuz ve işvereninizden bu süreyi talep edebilirsiniz. İşvereniniz ara dinlenme sürenizi kısıtlayamaz ve keyfi kararlar ile ortadan kaldıramaz. Siz günde 9 saat çalıştığınız için iş yerinizde yemek süresi dahil toplam 60 dakika ara dinlenmesi yapmalısınız.

Çalışma süresi hesaplanırken ara dinlenme süreleri hesaba katılır mı?

Yemek arası çalışma süresinden sayılır mı?

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status