Emekliler işsizlik maaşı alır mı?

Emekliler işsizlik maaşı alır mı

Emekliler işsizlik maaşı alır mı

Emekliler işsizlik maaşı alır mı?

Soru: Merhaba, emekliyim. Yaklaşık 5 senedir de ayrıca çalışmaya devam ediyorum. Ben şu durumda istemsiz bir şekilde işsiz kalır isem, işsizlik maaşından faydalanabilir miyim? Emekliler işsizlik maaşı alır mı? Bilginiz var mı bu konuda? İyi günler.

Cevap:

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye yeni iş arama döneminde destek olma amacıyla yapılan bir ödemedir. Ancak bu ödemeden faydalanmak için sigortalılar bir takım şartları yerine getirmek zorundadır. Gelin ilk önce işsizlik maaşının şartlarına göz atalım.

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

İşsizlik maaşı alınması bazı şartlara bağlanmıştır. Bunların başında, işçinin bir kusuru yokken kendi iradesi dışında işten çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması gelir. Tabi ki iş sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Biraz önce belirttiğimiz şartlarda işsiz kalan herkes işsizlik maaşından faydalanamaz.

İşsizlik maaşından faydalanmak için diğer bir şart ise, işten ayrılmadan önce ki son 120 gün sigorta kesintisinin olmamasıdır. Fakat bazı durumlar da İŞKUR bu konuda bir takım esneklikler uygulamaktadır. Belirli nedenlerden dolayı işten ayrılış tarihinden itibaren son 120 günde ki sigorta kesintileri, işsizlik maaşına engel olmamaktadır. Detayları öğrenmek için İşsizlik maaşında son 120 günün önemi nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için bir diğer şart ise, sigortalının işten ayrıldığı tarihten itibaren son üç yıl içerisinde en az 600 gün priminin olmasıdır. Eğer sigortalının bir gün dahi eksik primi söz konusu ise, yukarıda ki diğer şartları yerine getirse dahi işsizlik maaşından faydalanma durumu söz konusu değildir.

  • Son üç yıl içerisinde 600 gün prim gün sayısı olanlar işsizlik maaşından 6 ay,
  • Son üç yıl içerisinde 900 gün prim gün sayısı olanlar işsizlik maaşından 8 ay,
  • Son üç yıl içerisinde 1080 gün prim gün sayısı olanlar işsizlik maaşından 10 ay faydalanabilirler.

Emekli çalışanlardan işsizlik primi kesilir mi?

Emeklilerden işsizlik sigortası primi kesilmemektedir. Emekliler çalıştığında kendilerinden sosyal güvenlik destek primi ve iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi kesilmektedir.

İşsizlik sigortası primi kesilmediği için Emekliye işsizlik maaşı ödenmez.

İşsizlik sigortası bakımından bir kişinin sigortalı olarak kabul edilebilmesi için; hem hizmet akdine dayalı olarak çalışması, hem de çalıştığı süre içerisinde işsizlik sigortası primi ödemesi gerekmektedir.

Emekli olup, bir işverene tabi olarak çalışmasını sürdüren kişilerin bu çalışma ilişkileri hizmet akdine dayansa da kendisi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na sadece sosyal güvenlik destek primi ödendiği için, diğer bir deyişle kendilerinden işsizlik sigortası primi kesilmediğinden, işsizlik sigortası yönünden sigortalı olarak kabul edilmemektedirler.  Bu neden ile çalışan emekliler, kendi iradeleri dışında işsiz kaldıkları taktirde, tüm şartları yerine getirmelerine rağmen, İşsizlik maaşından faydalanmaları mümkün değildir.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Emeklilerden çalıştıkları dönem için işsizlik sigortası primi kesilmediği için ve işsiz kaldıkları taktirde, emekli maaşı almaya devam edecekleri için, emekliler işten hangi neden ile ayrılmış olursa olsun, kendilerine ekstra olarak işsizlik maaşı ödenmesi söz konusu değildir.

Emekliler işsizlik maaşı alır mı?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekir

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanıyor?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınır? Hangi durumlar da kıdem tazminatına hak kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*