noyorumlar

E-bildirge de eksik gün nedeni nasıl değiştirilir?

E-bildirge de eksik gün nedeni nasıl değiştirilir?

Soru: Merhaba, bir çalışanımız, doğum nedeniyle istirahate ayrıldı. Biz E- bildirge’de eksik gün nedenini 01 yani istirahat olması gerekirken, yanlışlıkla 19 yani ücretsiz doğum izni olarak belirtmişiz. Bu arkadaşımız yaptığımız hatadan dolayı istirahat ödeneği alırken sorun yaşar mı? Bir de biz bu hatayı nasıl düzeltebiliriz. Bana yardımcı olur musunuz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Yapmış olduğunuz hatadan dolayı çalışanınız mağdur olmaz ve doğum nedeniyle almış olduğu istirahatin ödeneğinden faydalanır. Sizin bu konu ile ilgili çalışanınızın raporlarını sisteme girmeniz yeterli. Günü ve zamanı gelince Sosyal Güvenlik Kurumu kendisine ödenek çıkartacaktır.

Yasal süre içerisinde E-bildirge iptal ve ek belge işlemleri nasıl yapılır?

Normal şartlar da eğer E-bildirge için yasal süre içerisindeyseniz, ilgili personeliniz için iptal bildirge düzenleyip sonrasında ek belge verebilirsiniz. Detaylı bilgi için E-bildirge iptal işlemi nasıl yapılır?  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili personel için iptal bildirgesi verdikten sonra, gene aynı personeliniz için ek belge düzenlemeniz gerekiyor. Detaylı bilgi için E-bildirge’de ek belge nasıl düzenlenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yasal süresi içerisinde yapacağınız iptal ve ek bildirge işlemleri sonrasında  herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmazsınız. Sadece bir kereye mahsus, ek belge için de damga vergisi ödeyeceksiniz.

Yasal süre içerisinde değilseniz E-bildirge iptal ve ek belge işlemleri nasıl yapılır?

Eğer yasal süre içerisinde değilseniz ve E-bildirgenizde bir hata olduğunu farkettiyseniz, artık iptal ve ek işlemlerini internet ortamında yapamazsınız. İlgili düzeltme işlemlerini kağıt ortamında yapmak zorundasınız. Detaylı bildi için Yasal süresi dışında E-Bildirge verilebilir mi? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yalnız yapacağınız bu işlem size akabinde idari para cezası da getirecektir. Belgenin ek olduğu için tarafınıza, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında idari para cezası uygulanır.

 

İptal bildirge vermeden ek bildirge veremezsiniz

 

Prim, gün, kazanç gibi değerler değişmeyecek ise herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmazsınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yasal süresi içerisinde değilseniz iptal ve ek belge işlemleri sizi idari para cezası ile karşı karşıya bırakır. Fakat siz prim, gün, kazanç ya da eksik çalışandan ötürü değilde sadece eksik gün kodunun düzeltilmesi ile ilgili bir işlem yapacağınız için, herhangi bir iptal ve ek bildirge işlemi yapmanıza gerek yok. Siz yasal süresi içerisinde olmasa da, herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmadan bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na konu ile ilgili dilekçe vererek ilgili memurdan düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

E-bildirge de eksik gün nedeni nasıl değiştirilir?

Cevap