Aynı ay içerisinde işe giriş ve çıkış bildirgesi

Soru: Merhaba, ay içerisinde işe giren ve 7 gün çalıştıktan sonra işten ayrılan bir işçi adına işten çıkış bildirgesini bir türlü veremiyorum. Sistemde gün hatası veriyor ve bu neden ile bildirgeyi onaylayamıyorum. Henüz yeni yeni bu işlemleri yapmaya başladım, bana yardımcı olma şansınız var mı? Böyle bir durum ile siz karşılaştınız mı? Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar, E-SGK bölümümüz de daha önce bu konudan söz etmiştik.

Ay içerisinde işten çıkış bildirgesi düzenlerken dikkat etmeniz gereken husus, bildirge bölümünde işçinin hangi tarihte işe girdiğini gösteren bir bölüm bulunmaktadır. O bölüme işçinizin ay içerisinde işe girişi var ise doldurmanız sorununuzu ortadan kaldıracaktır.

Aynı ay içerisinde işe giriş ve çıkış bildirgesi

Ay içerisinde işe giriş işten çıkış - Aynı ay içerisinde işe giriş ve çıkış bildirgesiYukarıda ki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere, kırmızı ile işaretlediğimiz bölümü işten çıkış işlemi yapacağınız işçinizin aynı ay içerisinde işe girişi söz konusu ise doldurmak zorundasınız. Aksi halde şuan olduğu gibi ” gün sayısını kontrol ediniz ” uyarısı alır ve bildirgeyi onaylayamazsınız.

Dilerseniz bu konuda bir kaç örnek verelim:

İşçi;

03.07 tarihinde işe girdi fakat 17.07 tarihinde de işten ayrıldı.

Siz burada işten çıkış tarihine 17.07 yazarsanız bu sefer sistem gün sayısı bölümünde 17 gün yazmanızı ister. Ama işçi 03.07 tarihinde iş başı yaptığı için doğal olarak siz 17 yerine 15 yazacaksınız ve bu durum karşısında hata alacaksınız. Bu sorunu işe giriş tarihi bölümüne 03.07 yazarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer işçinin işe girişi bir önceki ay ise, aynı işlemi orada da yapmanız gerekmekte. 

İşçi;

05.06 tarihinde işe girdi ve  17.07 tarihinde işte ayrıldı.

Bu sefer siz temmuz ayında gün sayısını 17 göstereceksiniz. İşçi haziran ayının 5’inde işe girdiği için 26 gün prim göstermeniz gerekmekte. Fakat haziran ayı ile ilgili 26 gün prim gösterip, işçinin haziran ayında ki işe girişini belirtmezseniz gene aynı hatayı alır ve bir türlü bildirgeyi onaylayamazsınız. Burada da haziran ayı için işe giriş tarihi bölümüne 05.06 yazmanız durumunda herhangi bir problem ile karşılaşmadan bildirgenizi onaylayabilirsiniz.

Aynı ay içerisinde işe giriş ve çıkış bildirgesi

 

 

Cevap