noyorumlar

Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?

asker 1509430513 1024x681 - Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?

Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?

Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?

Soru: Merhaba, bir aksilik olmaz ise, önümüzdeki ay askere gideceğim. Bu neden ile kıdem tazminatımı talep ederek işten ayrılacağım fakat, iş yerim sevk kağıdım olmadan işten ayrılamayacağımı söylüyor. Sevk kağıdımı askere gitmeme 5 gün kala alacağım ve ben askere gitmeden önce biraz dinlenmek, tatil yapmak istiyorum. Bu şartlarda ben sevk kağıdımı beklersem,  son ana kadar çalışıyor olacağım. Şuan ben askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim? Bana geri dönüş yaparsanız sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Tabii olduğumuz kanun da askerlik nedeniyle işten ayrılma konusunda yasayla belirlenmiş bir süre yok. Fakat işçi muvazzaf askerlik sebebiyle işten ayrıldığını işverenine kanıtlamakla yükümlüdür. Mantık olarak bir kişinin askere gideceğini ibraz edebilmesi için  silüs yani askere sevk belgesi ile mümkündür. 

Fakat bu sevk belgesi, kişinin askere gitmesine çok az bir süre kaldığında verildiği için devreye, askerlik durum belgesi giriyor. İşte bu arada olay işverenler de bitiyor. İşverenlerin askerlik nedeniyle iş akdini feshetmek isteyen çalışanlarından illaki sevk belgesini istemesi, tarafları zaman zaman hukuki yaptırımlar ile karşı karşıya bırakıyor.

Sevk belgesi gelmeden işten ayrılabilir miyim?

Tabi ki ayrılabilirsiniz. Lakin sizin de başınıza geldiği gibi bazı işverenler olayı abartıp, işi yokuşa sürebilirler.

Askerliğini yapmamış olan bir İşçinin askere gitmeden makul bir süre önce işyerinden ayrılmak istemesi kabul edilir bir taleptir ve bu ayrılışın askerlik nedeniyle olduğu kabul edilerek kıdem tazminatı ödenmelidir. Makul sürenin tayini ise Yargı kararlarına baktığımızda beş aya kadar varmaktadır.  Daha uzun süreler ise feshin askerlik sebebiyle olmayacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Konu ile ilgili Yargıtay Kararları mevcuttur.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E. 1991/17410 K. 1992/3138 T. 17.03.1992 yargıtay kararında özet olarak;

“İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, askerlik sebebiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı” talep edebilir. İşçi askerlik sebebiyle işten ayrıldığını makul süre içinde ( en fazla 5 ay ) işverene bildirmelidir.”

İfadelerine yer verilmiştir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E. 1991/17410 K. 1992/3138 T. 17.03.1992 yargıtay kararında ise özet olarak;

“İşten kendi isteğiyle ayrıldıktan bir yıl bir ay sonra askere giden işçi, işten bu nedenle ayrıldığını belirterek kıdem tazminatının ödenmesi talebinde bulunmuştur. Aradaki süre ayrılış nedenini askere gitmek olarak kabul için makul bir süre değildir. Talebin reddi gerekir.”

İfadelerine yer verilmiştir.

Yukarıda bulunan iki yargıtay yargıtay kararından da gayet net bir şekilde anlaşılacağı gibi; makul süre kavramı maksimum 5 ay ile sınırlıdır. Siz bu şartlarda ” askerlik ” nedeniyle iş akdinizi feshedecek olursanız, işvereninizin buna engel olma şansı bulunmamaktadır. Gerekli prosedürleri yerine getirip, kıdem tazminatını talep edebilirsiniz.

Askerlik nedeniyle işten ayrılma ve ihbar tazminatı

İhbar tazminatının amacı;  Eğer çıkış işlemi işveren tarafından yapılıyorsa, işçinin mağdur olmaması için uygulanmaktadır. İşten çıkartılan işçi için, aynı iş yerinde ki çalışma süresi baz alınarak ya ihbar süresi kadar çalışmasına izin verilir, ya da anında çıkarılır ihbar süresinin ücreti peşin olarak kendisine ödenir. Bu durum tam tersi ve işçi istifa etmek istiyorsa, işverenin aniden işçisiz kalmaması ve iş potansiyeli bakımından problem yaşaması adına aynı şartlar işçi içinde geçerlidir.

Fakat askerlik nedeniyle gerçekleşen fesihler bunları kapsamamaktadır. Askerlik nedeniyle gerçekleşecek olan fesihlerde 4857 Sayılı İş Kanunu‘muzda bir düzenleneme bulunmamaktadır.

Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?

 

Cevap yok

Cevap