12 koduyla işten çıkarılma – Askerlik nedeniyle işten çıkış

asker 1547297760 - 12 koduyla işten çıkarılma - Askerlik nedeniyle işten çıkış

12 koduyla işten çıkarılma

 

12 koduyla işten çıkarılma

12 koduyla işten çıkarılma, Askerlik nedeniyle işten çıkarılma anlamına gelmektedir. Bir iş yeri işçisi adına bu sebepten dolayı düzenleyeceği işten çıkış bildirgesinde 12 kodunu kullanmak zorundadır. Bknz: SGK işten çıkış kodları ve açıklamaları

Askerlik nedeniyle işten ayrılma

1475 Sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi‘ne istinaden,  iş sözleşmesinin askerlik nedeniyle sonlanması durumudur. İşçi askere gideceği için, ilgili kanun maddesinden faydalanarak iş sözleşmesini feshedebilir. Bu işlemler için işverene konu ile ilgili bir dilekçe verilmesi yeterlidir. BknzAskerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

Askerlik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı

1475 Sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi‘ne istinaden, aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az bir yıl olması ve iş sözleşmesinin askerlik nedeniyle sonlandırılması durumunda işçi kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

Askerlik nedeniyle işten ayrılma ve ihbar tazminatı

1475 Sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi‘ askerlik nedeniyle sonlandırılan iş sözleşmelerinde sadece kıdem tazminatı hakkı vermiştir. Askerlik nedeniyle gerçekleşecek olan fesihler de tarafların birbirlerinden ihbar tazminatı talebi olmayacaktır. BknzAskerlik nedeniyle işten ayrılanın ihbar tazminatı hakkı var mıdır?

Askerlik nedeniyle işten ayrılma ve işsizlik maaşı

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi işsizlik maaşına hak kazanacaktır. Fakat işsizlik maaşından aktif olarak faydalan işçi, her halükarda çalışmaya hazır bir birey olması gerekmektedir. Askere giden kişinin bu şartı yerine getirmesi söz konusu olmayacağı için askerde iken işsizlik maaşı almaması gerekmektedir. Askerlik bittikten sonra, işkur’a yapılacak başvuru sonrası işsizlik maaşından faydalanabilir. Bu durumu dikkate almakta fayda var, eğer askerde iken işsizlik maaşı alırsanız ve bu durumu işkur tespit eder ise, ödenen işsizlik maaşını yasal faizi ile geri talep eder. Bu yüzden askere giderken işsizlik maaşınızı durdurmanızı, askerden geldikten sonra tekrardan aktif hale getirmenizi şiddetle önermekteyiz. Bknz:  Askere giderken işsizlik maaşınızı durdurun!

Özetlememiz gerekir ise şayet;

  • E-devlette hizmet dökümüzden göreceğiniz, 12 kodu; Askerlik nedeniyle işten çıkarılma anlamına gelmektedir.
  • Askere gidecek olan işçi, konu ile ilgili işverenine dilekçe vermek ile yükümlüdür. Dilekçenin ekine hangi tarihte askere gideceğinize dair, askerlik durum belgenizi de eklemeniz gerekmektedir. Dilekçe örneği için TIKLAYINIZ.
  • İşçi 12 koduyla işten çıkarılır ise, kendisine 1475 Sayılı Eski İş Kanunu‘nun halen yürürlükte olan 14. maddesi gereğince kendisine kıdem tazminatı ödemesi yapılması gerkemektedir.
  • Askerlik nedeniyle işten çıkarılma sonucu işçiye sadece kıdem tazminatı hakkı vermektedir. Bu neden ile gerçekleşecek fesihler de taraflar ihbar tazminatına hak kazanamayacaktır.
  • İşçi 12 koduyla işten çıkarılır ise, işsizlik maaşından faydalanma hakkına sahip olacaktır. Fakat askere gitmeden önce, işsizlik maaşını durdurmalı, geri geldikten sonra kaldığı yerden işsizlik maaşını tekrardan başlatmalıdır. Askerde ile alınan işsizlik maaşı usulsüz işlem olarak kabul edilir ve olası bir tespit sonrasında askerlik süresince alınan tüm işsizlik maaşı işkur tarafından yasal faizi ile işçiden geri tahsil edilir. BknzAskerde iken işsizlik maaşı alabilir miyim?

Askerlik dönüşü aynı şirkette iş başı yapılabilir mi?

Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?

 

round black.svg?mailpoet version=3.74 - 12 koduyla işten çıkarılma - Askerlik nedeniyle işten çıkış
mailbox@3x - 12 koduyla işten çıkarılma - Askerlik nedeniyle işten çıkış

Hey merhaba 1f44b - 12 koduyla işten çıkarılma - Askerlik nedeniyle işten çıkış

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap yok

Cevap