noyorumlar

İşe geç gelme tutanağı örneği

 

saat 1535377880 300x200 - İşe geç gelme tutanağı örneği

İşe geç gelme, işe gelmeme tutanağı örneği

 

İşçinin işini özenle yapabilmesi için hepimizin bildiği gibi en önemli hususlardan bir tanesi işçinin çalışma saatlerine riayet etmesidir. İşçinin zamanında iş yerinde olmaması iş yeri için büyük problemlere sebebiyet verebilir. Sektör ne olursa olsun, bir işçinin çok önemli bir sebebi olmadan ve amirine bilgi vermeden iş başı yapması gereken saati aksatması olağan bir durum olarak karşılanmaz.

Eğer bir santral operatörü zamanında iş başı yapmaz ise şirkete gelen telefonları cevaplanmaz, forklift operatörü iş yerine zamanında gelmez ise sevkiyat bölümünde aksaklıklar yaşanabilir. Her şey bir yana, işçinin sorumsuzluğundan dolayı, aynı departmanda ki çalışma arkadaşlarına gereğinden fazla çalışma yükü biner ve bu da o bölümü olumsuz etkiler.

İşe geç gelme tutanağı 

İşverenler iş yerlerinde ki çalışanlarının iç huzurunu sağlamak ile yükümlüdür ve bunun için de yönetim hakkını kullanabilir. Çalışma saatlerine riayet etmeyen ve bu neden ile diğer çalışma arkadaşları ile problem yaşayan işçi ile birebir görüşüp, yaptığı bu sorumsuzluk nedeniyle işlerin aksadığını ve bu duruma devam etmesinin kendisi adına problem doğuracağını anlatmalıdır.

Tabi ki işveren yaşanan bu durumu alışkanlık haline getiren bir çalışanı ile ilgili illaki iyi niyet gösterip konuşmak zorunda da değildir. İşveren arzu eder ise, işçi ile hiç konuşmayıp yazılı olarak ihtar verebilir. Yapılan yazılı ihtar sonrasında işçiden alınacak olan yazılı savunma sonrasında bu sefer işlerin daha ciddi bir boyuta ulaşacağı konusunda zaten herkes hemfikir olacaktır.

İşe gelme tutanağında nelere dikkat edilmelidir. 

Tutanak tutulurken konunun detaylı bir şekilde yazılması ve işçiye hangi nedenden dolayı kendisine ihtar verildiği açık bir şekilde yazılmalıdır. Gerekir ise, işçinin davranışının devam etmesi halinde, iş sözleşmesinin feshedileceği kendisine yazılı olarak bildirilmelidir. 

Eğer işçiye yapılan bu yazılı ihtar sonrasında dahi işe geç gelme devam ediyor ise, işçinin iş sözleşmesini haklı neden ile feshedilebilir. Bknzİşverenin haklı nedenle feshi hakkı

İşçiye uyarı ve ihtar verme

İşe geç gelme tutanağı örneği için TIKLAYINIZ.

İşe geç gelme tutanağı örneği

Cevap