Ev hizmetlerinde çalışanlar bir sms ile sigortalı olabilirsiniz

temizlik 1485496203 300x200 - Ev hizmetlerinde çalışanlar bir sms ile sigortalı olabilirsiniz

Ev hizmetlerinde çalışanlar bir sms ile sigortalı olabilirsiniz

Ev hizmetlerinde çalışanlar bir sms ile sigortalı olabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom şirketleri ile cep telefonu üzerinden SMS aracılığıyla ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışan sigortalı tescili ile ilgili protokol imzaladı.

Bu protokol sayesinde, evinde 10 günden az sigortalı çalıştıracak kişi bir defaya mahsus SMS ile kendi T.C. kimlik numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran”  olarak kaydettirmesi, daha sonra ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalıştıracağı kişinin T.C. kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturabilecek.

İlk etapta gerçekleşen sms işleminden sonra sigortalı çalıştıran kişiye,  ” Sigortalının kaydının yapıldığı ve 1,10 TL günlük sigorta primi ve 1,00 TL hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağı yönünde cevap mesajı gelecek. Bu mesajı onaylanması halinde “ hem sigortalı tescili hem de tahsilat işlemi  gerçekleşmiş olacaktır.

Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hatlarından herhangi birinden yapılan işlem tutarı cep telefonu faturasına yansıtılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarılacak.

Hangi işler ev hizmeti sayılır?

  • Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işleri ev hizmeti sayılacaktır.
  • Çocuk, yaşlı veya özel bakım işinin ev hizmetinde çalışanın evinde ya da hastane, bakımevi vb yerlerde yapılması da ev hizmeti sayılacaktır.

Kimler ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süre ile çalışabilir?

  • Herhangi bir çalışması olmayanlar,
  • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi çalışanlar,
  • İsteğe bağlı sigortalılar,
  • 2925 sayılı Kanuna, 5510 sayılı Kanunun ek 5 ve ek.  maddelerine tabi sigortalılar,
  • Kurumdan aylık ve gelir alanlar,
  • Emekli aylığı alanların aylıkları kesilmez, bunlardan ayrıca uzun vade ve genel sağlık sigortası primi alınmaz.

 

 

Teyzem ile birlikte yaşıyorum. kendisi çalışmıyor. Ev hizmetlerinde kendisini gösterebilir miyim?

Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olan kişilerin yaptıkları işler ev hizmetleri olarak nitelendirilmemektedir.

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süre ile çalışan sigortalılar emeklilik sigortası primi ödeyebilecek mi?

Ev hizmetinde ayda 10 günden az çalışan sigortalılar için ayrıca 30 gün üzerinden uzun vadeli sigorta kolları (emeklilik) ve genel sağlık sigortası primi ödemelerine imkân sağlanmış olup sigortalıların bu primi ödemeleri için Kuruma müracaat etmelerine gerek bulunmamaktadır.

 

Ev hizmetlerinde çalışanlar bir sms ile sigortalı olabilirsiniz

Cevap

*