noyorumlar

Tam süreli çalışan bir işçinin sözleşmesi kısmi süreliye çevirilebilir mi?

sözleşme 1495693716 300x188 - Tam süreli çalışan bir işçinin sözleşmesi kısmi süreliye çevirilebilir mi?

Tam süreli çalışan bir işçinin sözleşmesi kısmi süreliye çevirilebilir mi

 

Tam süreli çalışan bir işçinin sözleşmesi kısmi süreliye çevirilebilir mi?

Soru: Merhaba, iki işçimiz tam süreli çalışmakta fakat biz işlerimizin düzensizliğinden dolayı o departmanda ki işçilerin iş sözleşmerini kısmi süreliye çevirmek istiyoruz. İşveren olarak bizim böyle bir hakkımız var mı? Tam süreli çalışan bir işçinin sözleşmesi kısmi süreliye çevrilebilir mi? Bu işlem için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

İlk önce dilerseniz kısmi süreli iş sözleşmesinin ne olduğuna bir göz atalım.

4857 sayılı İş Kanunu ile haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak düzenlenmiştir. Bu süre işin gereklerine bağlı olarak haftanın günlerine farklı biçimde dağıtılabilmektedir. Haftalık çalışma süresinin belirlenen normal çalışma süresinin önemli ölçüde altında belirlendiği ve uygulandığı durumlarda, bu çalışmalar kısmi süreli çalışma (part-time) olarak tanımlanmaktadır.

Bir çalışmanın kısmi süreli çalışma olarak kabul edilebilmesi için, haftalık çalışma süresinin en fazla normal haftalık çalışma süresinin 2/3’ü (30 saat) olması esastır.

İşveren çalışma şartlarını değiştirebilir mi?

Haftalık olarak 30 saat veya daha az çalışan bir işçi kısmi süreli çalışan olarak değerlendirilecektir. Kısmi süreli çalışmalarda işçinin yasal hakları bakımından tam süreli çalışma ile orantılı uygulamalar yapılacak, bunun ötesinde yasa ve iş sözleşmesi ile sağlanmış haklar yalnız kısmi süreli çalışma gerekçesi ile ortadan kaldırılamayacaktır. Kısmi süreli çalışan işçilerin sigorta bildirimleri çalıştıkları saatlerin güne çevrilmesi sonucunda oluşan prim günleri esas alınarak yapılacaktır. Bu hesaplama her bir 7,5 saatlik çalışma 1 gün olarak kabul edilerek, gün kesirleri tam gün alınarak yapılacaktır

İşveren işçisinden onay almadan iş sözleşmelerinde değişiklik yapamaz.

Bu tarz durumlarda işveren tek başına karar alamaz. İşveren işçisinin rızasını almadan onun iş sözleşmesini tam süreliden, kısmi süreliye çeviremez. İşçinin rızası olmadan yapılan bu işlemler sonucunda işçinin iş şartlarında esaslı değişiklik olduğundan haklı neden ile iş sözleşmesini feshedebilir.

İşveren olarak bu konuda yapmanız gereken tek şey, işçi ile anlaşmak olacaktır. İşçi ile mütabakat sağladığınız taktirde iş sözleşmesini kısmi süreliye çevirebilirsiniz. Aksi halde böyle bir durum söz konusu olamaz.

Çalışma koşullarında değişiklik işçiye ne gibi haklar kazandırır?

Tam süreli çalışan bir işçinin sözleşmesi kısmi süreliye çevirilebilir mi?

 

Cevap