İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi

İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi

İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

Soru: Merhaba, bir işçimiz hiç bir gerekçe bildirmeden 22.05.2017 tarihinde işi  bıraktı. Biz işveren olarak bu tarz işlemlerde ihbar süresine riayet ediyoruz ama işçiler bunu dikkate almıyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz. İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi? Mesela habersiz işi bıraktığı için 22 günlük maaşını ödememeyi düşünüyoruz. Bu doğru olur mu? Ne yapmamız gerekiyor, ihbar tazminatı için nasıl bir yola başvurmalıyız? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, hoşçakalın.

Cevap:

Merhabalar,

4857 sayılı iş kanunun 17. maddesine istinaden iş sözleşmesinin feshedilmesini isteyen taraf yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektiği bildirim süresine bağlı kalarak karşı tarafa iletmekle yükümlüdür.

Yani işveren iş akdini feshederken nasıl ki işçisine bildirim yapıyor ise, işçi de iş sözleşmesini feshetmek isterken işverenine bildirim yapmak zorundadır.

İş sözleşmeleri bildirim süreleri;

  • İşi 6 ( altı ) aydan az sürmüş  için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından sonra 2 ( iki ) hafta sonra,
  • İşi 6 ( altı ) aydan 1.5 ( bir buçuk ) yıla kadar sürmüş işçi için,  bildirimin diğer tarafa yapılmasından sonra 4 ( dört ) hafta sonra,
  • İşi 1.5 ( bir buçuk ) yıldan 3 ( üç ) yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından sonra 6 ( altı ) hafta sonra,
  • İşi 3 ( üç ) yıldan fazla sürmüş işçi için , bildirimin diğer tarafa yapılmasından 8 ( sekiz ) hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

 

İhbar Tazminatı nedir?

 

Bildirimsiz olarak iş sözleşmesini fesheden işçiden işveren ihbar tazminatı talebinde bulunabilir.

Eğer ki işçi iş sözleşmesinin feshinde haklı bir neden beyanında bulunmadıysa, işveren iş sözleşmesinin feshi için gerekli olan bildirim sürelerine riayet etmeden işçisinden ihbar tazminatı talebinde bulunabilir.

Sakın maaş kesintisi yapmayın. İhbar tazminatı hakkınızı yargı yoluyla tahsil edin.

Sorunuz da 22 günlük maaşını ödemeyeceğinizi beyan etmişsiniz fakat bu tarz bir uygulama yaparsanız haklı iken haksız konumuna düşersiniz. Ücret hakkı ile ihbar tazminatı hakkını birbiri ile karıştırmayın. İhbar tazminatı talebinizi sadece yargı yoluyla talep edebilirsiniz.  Nasıl ki siz işçiyi işten çıkardığınız fakat ihbar tazminatı ödemediğiniz durumlarda mahkeme size,     ” işçiye ihbar tazminatını ödeyin. ” diyor ise, emin olun işçiye açacağınız dava neticesinde de ona “ işverene ihbar tazminatını ” öde diyecektir.

İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

Cevap

*