noyorumlar

Raporlu işçi istifa edebilir mi?

hastalık 1495780508 300x196 - Raporlu işçi istifa edebilir mi?

Raporlu işçi istifa edebilir mi

Raporlu işçi istifa edebilir mi?

Soru: Merhabalar, bir çalışanımız 15 günlük raporlu. Kendisi bugün geldi ve bugün tarihli istifa dilekçesi doldurdu. Raporlu işçi istifa edebilir mi? Arkadaşın raporu 07.06.2017 tarihinde sona eriyor ama istifa dilekçesi 26.05.2017 olarak gözüküyor. Ben bu arkadaşın çıkış tarihini 07.06.2017 yaparsam raporlu döneme geldiği için ileride problem yaşarmıyız? Yoksa rapor bitimini mi beklemem daha doğru olur? Bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘nda bu konu ile ilgili her hangi bir düzenleme ne yazık ki bulunmuyor. Bu konuda biraz yoruma açık aslında.

Kimi uzmanlar  iş akdinin işveren tarafından sonlandırılmadığı için herhangi bir problem olmadığı düşüncesinde. Yani işçi raporlu iken istifa dilekçesi verir ise şayet, istifa ettiği tarihte çıkış işlemi yapabilirsiniz diyor. Kimileri ise, her ne kadar iş akdi istifa nedeniyle işçi tarafından sonlandırılsa da işveren için çıkış tarihinin rapor bitiş tarihi olmasını söylüyor.

Bizim fikrimize göre, raporlu bir işçinin istifa etmesinin herhangi bir sakıncası bulunmamakta. Raporluyken istifa eden işçinin, işten çıkış işlemlerinin hemen yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığı, bu neden ile raporun bitiş tarihini beklemenin gereksiz olduğunu düşünüyoruz.

Elinizde işçi tarafından imzalanmış bir dilekçe söz var ise ve işçi haklı bir neden beyan etmeden tamamen özgür iradesi ile bu istifa işlemini gerçekleştiriyor ise, siz de gönül rahatlığıyla işçi raporlu bile olsa istifa ettiği tarihte tarafınıza verilen dilekçeyi işleme alabilirsiniz.

https://www.sgkhakkinda.com/raporlu-olan-isci-isten-cikartilabilir-mi/

 

Raporlu işçi istifa edebilir mi?

 

Cevap