noyorumlar

Sigortasız işçi çalıştırmak

SGK - Sigortasız işçi çalıştırmak

Sigortasız işçi çalıştırmak

Ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi de sigortasız çalışma, yani diğer adıyla kayıt dışı istihdam.

Olayın işçi boyutunu hiç konuşmaya gerek yok, tabi ki işçi hakkını aramalı ama sanırım ülkemizde bir insan için öncelik iş bulmak.
 Haksız da sayılmaz aslında. Aylardır çalışmayan bir insan, yaşadığı dar boğazın kendisini gerek maddi gerekse manevi olarak daha fazla yıpratmasına izin vermemek adına her türlü şartlarda çalışmayı göze alabiliyor maalesef.
Tabi ki zaman geçtikçe, sigortasız çalıştırılmanın cezasını kendisi de görüyor, ( sağlık hizmetleri, Sosyal güvenceler vs.) fakat bu sefer de iş işten geçmiş oluyor.
 
Burada ben ” aylardır çalışmıyorum, bende isterdim sigorta olmasını ama mecbur kaldım.” diyen birisine akıl vermek değil tabi ki niyetimiz.
 
Problem, üç kuruş daha fazla para kazanmak uğruna, insanların sıkıntılarından faydalanarak kar amacı güden işverenlerde.
 
Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur;
 
Türkiye Cumhuriyeti 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları Kanunu’nda,   “sigortasız işçi” diye bir kavram yoktur. İşçi hangi işletmede çalışıyorsa çalışsın, sigortalı olmak durumundadır.
 
Bazı işverenler, “seni işe alırım, fakat deneme süresi var, deneme süresi bittikten sonra sigortanı yaparım.” diye de teklif sunuyorlar. Bu kimi zaman çok kurnaz olduklarından kaynaklanıyor, kimi zaman ise de konuya çok hakim olamamalarından. 
 
Belirtmekte fayda var, Türkiye Cumhuriyeti 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunun ‘da “deneme süresinde işçi sigortasız çalışabilir” diye bir kavram yoktur. 4857 Sayılı İş Kanunu’na uygun şekilde düzenlenmiş hizmet sözleşmelerinde deneme süresi maksimum 2 ( iki ) aydır, ( toplu iş sözleşmelerinde bu durum 4 aya kadar uzatılabilir.) ve bu süre içerisinde işçinin sigortasının yapılması gerekir.
 
Burada oturup sigortasız işçi çalıştırmayın, aksi halde şu kadar ceza ödersiniz, bu kadar cezaya maruz kalırsınız dememize gerek yok. biz ufak tefek bazı şeylere değinip bu konuyu kapatalım..
 
Sevgili işverenler,
 
Olası bir tespit sonrasında;
 
Sigortasız olarak çalıştırdığınız işçiniz için ödememiş olduğunuz tüm primleri baştan sonra kadar gecikme zammıyla tekrar ödeyeceğinizi,
 
Faydalandığınız ya da faydalanmayı düşündüğünüz bütün teşviklerden artık faydalanamayacağınızı.
 
5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun  borcu olmayan işverenlere özel uyguladığı %5’lik indirimden artık faydalanamayacağınızı,
 
Sigortasız işçi tespitinin olası bir iş kazası sonrasında ortaya çıkmasın da ise daha büyük felaketlerin sizi beklediğini,
Hatırlatmakta fayda var.
 

Cevap