Sigortalının 3 aylık kazancı görüntülenemiyor hatası

Soru: Merhaba, 3 aydır raporlu bir işçimiz vardı. Bu ay başında raporu bitti çalışmaya başladı ama rahatsızlığı nüksetti. 3-4 gün çalıştıktan sonra, kendisi bu ay tekrardan 4 gün rapor aldı ve nihayet çalışmaya başladı. Şimdi bu aya ait bir rapor var ama ben işçinin rapor girişi yapamıyorum. Sürekli 3 aylık kazancı görüntülenemiyor hatası alıyorum. Bu sizce neden oluyor? Bu rapor onayını nasıl yapabilirim? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Eğer süreklilik arz eden bir durum olsaydı sorun yaşamadınız ama rapor bitişinden, 3-4 gün sonra işçinin tekrardan rapor alması sistemde sizin bu hatayı görmenize neden olmaktadır.  Geçici iş görememezlik ödeme hesabında sigortalının rapordan önceki son 3 aylık kazancı baz alındığı ve bahsettiğiniz gibi işçi daha önceki aylarda da istirahatli olduğu için böyle bir uyarı almanız gayet normal.  Bknz: Ne kadar Rapor ( istirahat ) parası alabilirim? Sistemde hesaplama işlemi tamamlanamayacağı için sizden bilgileri tam olarak detaylı girmenizi isteyecektir.

Sigortalının 3 aylık kazancı görüntülenemiyor hatası

Açıkçası bu durum için acele etmenizi gerektiren bir durum yok. Mayıs ayında, Nisan ayına ait primleri Sosyal Güvenlik Kurumu‘na ilettiğiniz taktirde, sistemde ilgili işçi için hata mesajı almazsınız. Ya da, prim işlemleri için biraz beklemeniz gerekiyor ise, işçi adına Mayıs ayının hemen başında sigortalı hesap fişi doldurursanız sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bknz: Sigortalı hesap fişi nasıl doldurulur? 

Hesap fişi - Sigortalının 3 aylık kazancı görüntülenemiyor hatası

Sigortalı hesap fişi

 

Cevap

*