noyorumlar

İş kazalarında vizite kağıdı

hastane 1555750248 - İş kazalarında vizite kağıdı

İş kazalarında vizite kağıdı

 

Soru: İşyerimizde bir iş kazası oldu. İşçiyi hemen hastaneye götürdük. Fakat hastane bizden vizite kağıdı istedi. Vizite kağıdı kalkmadı mı? Vizite kağıdı düzenmemek zorunda mıyız? Ayrıca vizite kağıdı örneği var mı sizde?Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

“Hizmet akdi ile, bir veya daha fazla işveren tarafından çalıştırılan kişilerin,ayakta ve yatarak tedavi hizmeti sağlayan kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına, işveren tarafından düzenlenen vizite kağıdı ile müracaat etmeleri zorunludur” hükmü 2010 yılında kaldırıldı. Bu hükmün kaldırılması sonucunda çalışanlar, işverenleri tarafından düzenlenen vizite kağıdına gerek kalmaksızın, sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmekteler.

İş kazalarında vizite kağıdı 

Vizite kağıdı uygulaması yeni Sut yönetmeliğinden kaldırıldı. Bu neden ile hastaneye hangi neden ile başvurulur ise başvurulsun vizite kağıdı istenmesi anlamsız. Ama bazı hastaneler halen iş kazalarında vizite kağıdı diye diretiyor. Kimi hastane vizite kağıdının şart olduğu, kimi hastane ise iş kazasının nasıl olduğuna dair fikir sahibi olmak ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘nu bilgilendirmek için istiyoruz diyorlar ama zaten işveren iş kazasının olduğu tarihten itibaren üç iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu‘na elektronik ortamda iş kazası bildirimi yapmak zorunda. Bknz. İş Kazası bildirimi nasıl yapılır?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, hasta her halükarda Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun anlaşmalı olduğu tüm sağlık kuruluşlarından provizyon alabilir. Fakat hastaneler illa vizite kağıdı istiyor ise, işi yokuşa sürmenin de bir anlamı olduğunu düşünmüyoruz. Şahsen biz, test etmek için iş kazası sonrası vizite kağıdı isteyen bir hastanenin talebini reddettik ve böyle bir uygulama olmadığını hasta ile ilgili işlemlerin yapılmasını talep ettik ve hiç bir sorun ile karşılaşmadık.

Vizite kağıdı yoksa rapor yok 

Öncelikle şunu herkesin bilmesi gerekiyor. İş kazası sonucunda hastaneye sevk edilen bir işçinin provizyon alması için vizite kağıdına ihtiyacı yoktur. Hastane işçinin durumu ne olursa olsun, müdahale etmek için vizite kağıdı talep etme şansı bulunmamaktadır. Fakat zaman zaman, hastane tarafından gerekli tıbbi müdahale yapıldıktan sonra iş hastaya verilecek rapor aşamasına geldiği zaman hastane yetkilileri gene işçiden vizite kağıdı istemektedir. Hastane yetkilileri tarafından işçiye, vizite kağıdını hastaneye ulaştırmaz ise, rapor verilemeyeceği beyan edilmektedir. Böyle bir durumda söz konusu değildir. İşçiye yapılan müdahale sonrası, kaç günlük rapor olması gerekiyor ise, o raporun düzenlenip işçiye verilmesi gerekmektedir.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Vizite kağıdı uygulaması 2010 yılından bu yana hayatımızda olmadığı için, SGK kapsamında işçi hastaneye gittiğinde provizyon alabilmesi için işverenden vizite kağıdı talep etmesine gerek bulunmamaktadır.

Hal böyle olunca iş kazaları da otomatikman aynı statüyü taşımaktadır. Hiç bir şekilde hastane yetkililerin iş kazası geçiren işçiden vizite kağıdı talep etme hakları bulunmamaktadır. Vizite kağıdı yoksa, provizyon vermeme ya da müdahale sonrası gerek duyuluyor ise, rapor yazma durumları vizite kağıdına tabii değildir.

Fakat bu durum hastane tarafından illaki diretiliyor ise, kullanmış olduğunuz personel programından işçi ile ilgili vizite kağıdı düzenleyebilirsiniz. Eğer böyle bir programınız yok ise, vizite kağıdı örneği için TIKLAYINIZ.

 

Cevap