noyorumlar

Yatarak tedavi rapordan sayılır mı?

hastane 1543215779 1024x678 - Yatarak tedavi rapordan sayılır mı?

Yatarak tedavi rapordan sayılır mı

 

Yatarak tedavi rapordan sayılır mı?

Normal şartlar da hepimizin bildiği gibi istirahat raporları genellikle ayakta istirahat olarak düzenlenmektedir. Yani rahatsızlanırız, doktora gideriz ve doktor bize belirli bir gün sayısı kadar rapor verir ve evimizde istirahat ederiz. Ya da iş yerinde bir iş kazası yaşar ve el parmağımızı kırarız. Bunun neticesinde acilen hastaneye gider hemen ameliyata alınırız. Daha sonra taburcu olur ve evimiz de istirahat ederiz. Bu ve bu tarz olaylar neticesinde alınacak tüm raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu nazarında ayakta tedavi kapsamında değerlendirilmektedir. Bknz: Rapor süresi en fazla ne kadar olur?

Fakat zaman zaman yaşayabileceğimiz rahatsızlıklar neticesinde hastane de yatarak tedavi olmamız gerekebilir.  Örnek verelim; Akciğerlerimizde bir sorun var ve doktor belirli bir süre hastane de müşahide altında kalmamızı isteyebilir. İşte bu şekilde gerçekleşecek olan tedavi durumlarını ise, Sosyal Güvenlik Kurumu  yatarak tedavi olarak kabul etmektedir.

Son dönemler çalışanlar özellikle hastane de yatarak tedaviler de geçen sürelerin rapor olarak sayılıp sayılmayacağı konusunda oldukça fazla soru soruyor. Bu sorunun cevabı çok net. Evet, hastane de yatış gerektiren tedaviler de tıpkı ayakta tedaviler olduğu gibi rapor gerektirir ve ödemeye tabiidir.

Yatarak tedavi rapor parası ödenir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastanede gerçekleşecek olan yatarak tedaviler rapordan sayılmaktadır. Fakat Sgk iş göremezlik konusunda ayakta ya da yatarak tedavi olarak ayrı işlem yapmaktadır. Normal iş göremezlik durumlarında günlük kazancın 3’de 2’si, yatarak tedaviler de iş göremezlik raporunda ise günlük kazancın yarısı kadarıyla ödeme yapmaktadır. Yani hastane de yatarak tedavi gören bir işçi her halükarda geçici iş göremezlik tutarından faydalanacaktır.  Sosyal Güvenlik Kurumu hastane tarafından yapılan yatış raporuna da ödeme yapmaktadır.

Yatarak tedavi rapor parası ne kadardır?

Hastane yatış raporu ödemesinin ayakta rapor ödemesi arasında ki tek fark;  Günlük ödeme tutarıdır. Ayakta görülen tedavi sonrasında alınan raporlarda günlük kazancınızın üçte ikisi üzerinden ödeme yapılırken yatarak tedaviler sonrası alınan raporlarda günlük kazancın sadece yarısı ödenmektedir. Sağlık kuruluşlarından almış olduğunuz rapor sonrasında, ne kadar rapor parası alacağınızı öğrenmek için Ne kadar rapor parası alırım? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İş kazasında rapor parası ve sigortalılık süresi

Yatarak tedavi rapordan sayılır mı?

Cevap yok

Cevap