2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi?

2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi

2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi

2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi?

Soru: Merhaba, geçtiğimiz günler de iki günlük istirahat aldım ve o neden ile çalışmadım. Duyduğum kadarıyla SGK iki günlü raporların ödemesini yapmıyormuş. 2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi? Yoksa benim maaşımda kesinti mi olacak? SGK bu ödemeyi yapmıyor, işveren yapmıyor peki biz ne yapacağız? Bilgi verebilirseniz sevinirim, kolay gelsin.

Cevap

Merhabalar,

Daha önce bu konu ile ilgili sizlere üç günden az raporlar da ücret kesintisi yapılabilir mi? başlıklı yazımız da bilgilendirme yapmıştık.

Bir bakıma siz haklısınız fakat diğer taraftan da bu durumun suistimal olmaması açısında bir takım önlemler alınması gerektiğinin sanırım farkındasınızdır.

Sizinde bildiğiniz gibi ülkemiz de ilgili sağlık kuruluşlarından bir iki günlük rapor almak çok zor değil. Bu neden ile bazı kötü niyetli çalışanların arzu ettikleri taktirde sağlık kuruluşlarından bu raporu temin ettiği taktirde hem Sosyal Güvenlik Kurumu hemde işverenler problem yaşamaması adına bir takım önlemler alınmaktadır. Aslında alınan bu önlemler neticesin de kurunun yanında yaş yanıyor ama bulunduğumuz şartlar içerisinde ne yazık ki yapacak bir şey bulunmamakta.

Hastalık halinde,  4/a kapsamında ( hizmet akdi ile) çalışan sigortalıların anlaşmalı sağlık kurumlarından aldığı istirahat raporlarının 3. gününden başlayarak  iş göremezlik ödeneği ödenir. Sosyal Güvenlik Kurumu raporun ilk iki günü için ödeme yapmamaktadır.

Konu ile ilgili;

 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası‘nın 18. Madde 1. Fıkrası b bendinde;

4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Çalışma yoksa maaş da olmaz.

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun  32. Maddesi‘nde; “Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.” ifadelerine yer verilmiştir.

Bu kanun maddesi gereği iş yerinizden maaş almanız için öncelikle fiilen çalışmak zorundasınız. Kural olarak ücret sadece görevli olduğunuz iş yerinde yapmış olduğunuz bir iş karşılığında ödenir.

Bunun istisnaları, yani çalışmadan çalışmış gibi ücret ödenmesi gereken günler(  hafta tatili, bayram, yıllık izin gibi)  kanunda ayrıca belirtilmiştir. Fakat hastalık halinde alınan raporlarda, SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği verilmeyen ilk  iki gün için  işveren tarafından ücret ödenip ödenmeyeceği  konusunda tabii olduğumuz kanunda net bir bir hüküm bulunmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarından almış olduğunuz iki günlük istirahatleriz ile ilgili işvereninizden iki günlük ücretinizi ödemesi konusunda herhangi bir yaptırımda bulunamazsınız. Bu durum tamamen işvereninizin inisiyatifindedir.

İşvereniniz arzu eder ise sizin ücretiniz de herhangi bir kesinti yapmadan size ödeme gerçekleştirebilir.

İş sözleşmeniz de bu durum imza altına alınmış ise işler değişir.

İşçi ile işveren arasında imzalanmış bir iş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde, işçinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tahsil edemediği geçici iş göremezlik ödeneğinin iki günlük istirahat süresi için işverenin işçinin ücretini ödeneceğine dair bir hüküm varsa, işverenin işçiye söz konusu iki gün için ücretini ödemesi gerekmektedir.

Bu durumda sigortalılar 3 günden az süreli istirahatleri için işverenden ücret talep edebilmektedirler.

Ücret kesilmez ise sigorta primleri de tam gösterilmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer işvereniniz sizin almış olduğunuz istirahat nedeniyle ücretinizi kesmez ve maaşınızı tam yatırırsa, sigorta primlerinizi de tam göstermek durumundadır. Yani işvereninizin istirahatinize rağmen herhangi bir kesinti uygulamayıp tam ödemesi durumunda, ” en azından sigorta primlerinden keseyim. ” deme şansı bulunmamaktadır. Ne kadar Rapor ( istirahat ) parası alabilirim?

2 günlük istirahatin parasını işveren öder mi?

Haber bültenimize abone olun



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.