noyorumlar

Rapor parası almak için işveren onayı şart

para 1573799949 300x203 - Rapor parası almak için işveren onayı şart

Rapor parası için işveren onayı şart

 

Soru: Merhaba, benim 8 günlük raporum mevcut ama üzerinden 6 ay geçmesine rağmen halen rapor parasını alamadım. İşveren ile görüştüm rapor girişi yaptığını söylüyor. SGK ise, işveren onaylamamış diye bilgi veriyor. Ben bu 8 günlük paramı nasıl alabilirim bir yolunu biliyor musunuz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Genel olarak elektronik rapor sistemine geçildikten sonra zaman zaman böyle sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Sizin rapor parası alamamamızın bir takım nedenleri olabilir. Dilerseniz madde madde sizi bilgilendirelim.

Rapor parasından faydalanabilmeniz için;

  • Geriye dönük bir yıl içerisinde minimum 90 gün prim gereklidir.

Eğer rapor tarihinizden önceki bir yıl içerisinde 90 günden az priminiz söz konusu ise, rapor parası alamazsınız.  Bu 90 gün hesabı yaparken toplam priminizi dikkate almalısınız. Aynı işveren de 90 gün gibi bir şart bulunmamaktadır. ( iş kazası ve meslek hastalıklarından kaynaklanan raporlarda prim şartı bulunmamaktadır. ) Bknz: Rapor parası alma şartları nelerdir?

  • İşveren raporunuzu onaylamamıştır.

İşvereniniz her ne kadar raporunuzu onayladığını söylese de biz her halükarda ihtimallerden bahsedeceğimiz için bu konuyu da belirtmemiz gerekiyor. İşveren rapor onayı için E-ödenek sisteminizden sizin raporunuzu onaylamak zorundadır. Eğer E-Ödenek sisteminde bir raporunuz var ise, işveren bu raporu onaylamaz ya da geç onaylar ise kendileri idari para cezası ile karşılaşır. Eğer gerçekten onayladı ise, kendisinden size onay ekranından bir çıktı vererek bu soru işaretini gidermesini isteyebilirsiniz.  Bknzİşveren rapor girişi nasıl yapılır?

  • Hastane raporunuzu sisteme girmemiştir.

Kağıt ortamında düzenlenen bir raporun genel olarak bilgilendirme dışında bir hükmü bulunmadığı için sağlık kuruluşları rapor verdikleri hastaların raporlarını Sosyal Güvenlik Kurumunun E-ödenek sistemine girmek zorundadır. Hastane tarafından sisteme girilmeyen raporlar, doğal olarak SGK sisteminde gözükmeyecek ve onay işlemi yapılamayacaktır. Genel olarak devlet hastanelerinde bu tarz bir sorun ile karşılaşmıyoruz ama bazı özel hastaneler de ” nasıl olsa SGK ödeme yapmıyor ” diye rapor girişinin atlandığına bizzat şahit oldum. Bu durumu hastane ile görüşmeniz gerekmekte. Özel hastanelerden de alınan raporlar da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Bunun için Özel hastaneden alınan rapor geçerli midir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • İşveren raporunuzu manuel olarak onaylamıştır.

E-Ödenek sisteminde iki türlü rapor girişi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi biraz önce bahsettiğimiz gibi, hastanenin raporunuzu Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine girdikten sonra işveren tarafından yapılan onay işlemidir. Bu işlem hemen yukarıda bahsettiğimiz hastanenin raporu sisteme girmemesinden kaynaklanır.  Hastanenin sisteme girmediği raporu Sosyal Güvenlik Kurumu ve dolayısıyla işverenin E-Ödenek sisteminde görmesi mümkün değildir. Bu tarz durumlarda işverenler, rapor onaylarını manuel olarak yapmaktadır.  Bu durum ile karşılaşırsanız Sosyal Güvenlik Kurumu size herhangi bir şekilde rapor parası ödemez. Bu durum sadece, işverenin idari para cezası ile karşılaşma durumunu ortadan kaldıracaktır. Burada sorumluluk raporu aldığınız hastaneye aittir. Böyle bir durum söz konusu ise, raporu almış olduğunuz hastane ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.  Bknzİşveren rapor girişi ( Manuel )

  • Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde bildirim yapılmamıştır.

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi yani E-bildirge sisteminde muhtemelen almış olduğunuz raporlar bildirilmemiş olabilir.  Eğer işvereniniz ilgili ayda, sizin adınıza rapor ile ilgili 8 günlük prim kesintisi uygulasa ve eksik gün nedeninizi de istirahat olarak belirtseydi, o zaman otomatikman rapor onayı kabul edilecekti ve rapor paranızı alabilecektiniz. Ama burada işveren tarafından herhangi bir art niyet bulunmamaktadır.  Aksine sizin lehinize işlem yapılmıştır.

Ödemeler artık PTT şubelerinden yapılacak.

Rapor parası için işveren onayı şart 300x173 - Rapor parası almak için işveren onayı şart

Rapor parası için işveren onayı şart

İş göremezlik ödeneği almaya hak kazandıktan sonra ödemelerinizi evinize en yakın PTT şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT iş yerlerinden mesai saatleri içerisinde T.C. kimlik numarası üzerinden rapor parası ödeme gününden itibaren iki  aylık sürede iş günü sınırlaması olmaksızın ödenecektir. İki aylık süre içerisinde PTT şubelerinden tahsil edilmeyen ödenekler Sosyal Güvenlik Kurumu‘na geri aktarılacaktır. Siz iki aylık süreyi geçirirseniz Sosyal Güvenlik Kurumu ile tekrardan irtibata geçip, rapor paranızın tekrardan PTT şubelerine aktarımını sağlayabilirsiniz. İki aylık süre geçirildiği taktirde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun telefon hizmeti olan Alo 170‘i arayarak ödeneğin tekrardan PTT’ye aktarımını sağlayabilirsiniz.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Sizin konunuz ile ilgili detayları net bilemediğimiz için açıkçası neden rapor parası alamadığınızı bilemiyoruz. Yukarıda sıraladığımız nedenlerden herhangi biri dahi gerçekleşir ise, bu sizin rapor paranızı almanıza engel olabilmektedir. Yeterli prim gün sayınızın olmaması, hastanenin rapor girişini tamamlamaması, işvereninizin rapor bildirimi yapmaması rapor paranızı almamanıza neden olabilir. Teker teker tüm işlemleri kontrol ederek ancak sonuca ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

Cevap yok

Cevap