noyorumlar

Kreş parası yardımı

bebek 1573454177 300x199 - Kreş parası yardımı

Kreş parası yardımı

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çalışan annelerin kreş yardımı parası alması annelerin yükünü hafifletmek için yapılan en önemli yardımlardan biridir. Bu durum tamamen sigortalı olarak çalışan annelerin çocuklarının bakımı sebebi ile iş hayatını terketmemeleri ve bununla beraber çocuklarının maddi yükümlülüklerini az da olsa ailenin üzerinden alması ile ilgilidir. Devletin kurumları tarafından sosyal devlet anlayışı içerisinde çalışan kadınlarımızın kesinlikle ve kesinlikle çocuklarına bakmak için bile olsa iş hayatını bırakmamaları için bu uygulama ortaya konulmuştur. Yazımızın içerisinde çalışmakta olan anneye kreş parası ile ilgili birçok detayı bulabileceksiniz.

Kreş Parası yardımı nedir?

Bu yardım bakanlık tarafından 27 Mart 2018 tarihinde çıkarılan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından verilmeye başlanmıştır. Çalışan annelerin iş hayatına devam ederken aynı zamanda çocuklarına herhangi bir bakıcı bulamamaları sebebi ile işi bırakmalarını engellemek için kreş yardımı verilmektedir. Bu durumun sonucunda küçük yaşta çocuklar devlet destekli olarak kreşlere kayıt olarak çalışan annenin iş yerinden ayrılmaması sağlanıyor. Bu yardım aslında tamamen kadın çalışanların kariyer basamaklarından geri inmek zorunda kalmamaları için teşvik amaçlı yapılmaktadır.  Bu yardım 2018’den bu yana uygulanıyor olsa da birçok annenin yardımdan haberi yok.

2019 yılında yapılan zam ile birlikte kreş yardımı birçok anne tarafından öğrenilerek uygulamaya yapılan başvurular son zamanlarda bir hayli artış gösterdi. Ülkemizin ekonomik açıdan darboğazda olduğu bu dönemlerde kreş fiyatlarınında artış göstermesi mecburen bu yardıma da zammı beraberinde getirdi. Her ne kadar birçok kişi bu yardım türünü bilmese de bildiği halde gerekli şartları karşılayamadıkları için bu yardımdan faydalanamayan annelerde bulunuyor. Bu gerekli şartları karşılayan anneler çok rahat bir şekilde bu yardımdan faydalanabiliyor.

Kreş yardımı parasından yararlanmak isteyen birçok annenin yaptığı başvurular değerlendirmeye alınarak gerekli şartları karşılayan birçok anneye bu yardım verilmektedir. Bu yardıma başvuru yapan annenin çalıştığı yerden aldığı maaş detaylıca araştırmalara tabii tutulur. Bunun sebebi kreş yardımına ayırılan bütçenin az olması ve beraberinde başvuruların çok yüksek oranda olmasıdır. Bu sebeple yardımların direkt olarak ihtiyaç sahiplerine gitmesi için önemli araştırmalar yapılıyor. Maaş araştırmasının akabinde çalışan anneye alt – üst soy sorgulamaları yapılıyor. Bunun sebebine gelirse annenin yakınında çocuğa bakabilecek durumda olan biri var ise yine bu anne pas geçiliyor.

Kreş Parası yardımı ne kadardır?

0-60 ay arasında çocuğu olan anneler iş hayatına atılmak ya da doğum nedeniyle ara verdiği işine tekrar geri dönmek ister ise, eğer gerekli kriterleri yerine getirebiliyor ise, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisine aylık 100 Avro yardım da bulunulacaktır. Yapılacak olan bu yardım 24 ay ile sınırlıdır. Ailelelere maksimum 24 ay yardım yapılacaktır. 72. ayını dolduran çocuk için, yardım kesilecektir. Örnek: Çocuğu 58. ayda başvuru yapan aileler, maksimum 14 ay yardımdan faydalanabilecektir.

Kreş Pardımı başvuru şartları

Bu yardımdan tamamen ihtiyacı olanların faydalanması için Sosyal Güvenlik Kurumu yardımı almak isteyen kişilere birçok şart koşmuştur. Çalışan annelerin arasında çocuğum mu? İşim mi? diye seçim yapmak zorunda olanları rahatlatıcak uygulamanın başvuru şartları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 1. Çocuğunuzun yaşının 0-60 ay arasında olması,
 2. 4/a yani bir işverene ait işyerinde tam zamanlı olarak çalışmanız,
 3. Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmeniz,
 4. Anne ile çocuğun aynı adreste ikamet etmeleri,
 5. Aileler çocuklarını proje kapsamında, yukarıda belirtilen illerde ki Milli Eğitim Bakanlığı veya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kreş, anaokulu, ya da bakım evine tam zamanlı olarak göndermeleri,
 6. Aylık ortalama kazancınızın brüt iki asgari ücreti aşmaması,

Gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen maddeler doğrultusunda 5 yaşından büyük çocuğu olan anneler ve sigortasız çalışan anneler bu hizmetten yararlanamıyor.

Kreş Yardımı başvurusu için gerekli evraklar

27 Mart 2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bildirge ile bu evraklarda belirtilmiştir. Burada belirtilen bilgilere göre başvuru şartlarını yerine getiren ve kreş yardımından faydalanmak isteyen annelerin ikameti nereye aitse orada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapması gerekiyor. Başvurularınızı arzu ederseniz Turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifresi aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Kreş yardımı başvurusu sırasında istenilen evraklar yine Resmi Gazete’de Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

 1. Annenin nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi,
 2. Kreş parası başvuru formu,
 3. Annenin gelir belgesi (onaylı),
 4. İkametgah belgesi,
 5. Kiracı ise ev sahibi ile yapılmış kontrata ait belge,
 6. Anneye ait nüfus kayıt örneği,

Yukarıda belirtilen belgelerin tamamını hazırlayarak belirtilen noktalara kreş parası başvurusunu yapabilirsiniz.

Kesin kayıt işlemi gerçekleştikten sonra gerekli kriterleri yerine getirdiğiniz taktirde, proje kapsamında yardımdan faydalanan anne ve çocuk sürekli olarak herhangi bir suistimal olmaması için kontrol edilecektir. Yani annenin düzenli olarak çalışması bu paralelde çocuğun da düzenli olarak kreş, anaokulu, bakımevine gitmesi gerekmektedir. Düzenli olarak özellikle kreşler de yardımdan faydalanan aileler adına özellikle çocuğun devamsızlığı kontrol edilecektir. Herhangi bir nedenden ötürü, çocuğunu belirli bir süre dahi olsa kreş, anaokulu, bakımevine göndermeyen ailelerin, mağduriyet yaşamaması adına, ilgili birimleri bilgilendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde, haksız yere kendisine ödenen rakam, yasal faizi ile geri tahsil edilecektir.

Cevap