noyorumlar

Aynı işverene ait diğer bir şubede çalışma

work 1551253576 - Aynı işverene ait diğer bir şubede çalışma

Aynı işverene ait diğer bir şubede çalışma

 

Soru: Merhaba, ben 7 yıldır bir şirkette çalışıyorum. İşverenim dün bana seni farklı bir şubede çalıştırmak istiyorum bu nedenle sigorta çıkışını ay sonu yapacağım ve önümüzdeki ay orada çalışacaksın dedi. Diğer şubede çalışırım problem olmaz ama işten çıkış olayı biraz kafamı karıştırdı. Benim işten çıkışımı yaparlarsa haklarımı kaybedip, sıfırdan mı çalışacağım? Yoksa kıdem tazminatımı filan ödeyecekler mi? Bu durumda kendimi garantiye almak için ne yapmalıyım?

Cevap:

Merhabalar,

Bu tarz olaylar birden fazla şubesi olan işverenlerde yaşanabilecek olağan bir durumdur. Eğer iş sözleşmenizde “ işverene ait Belediye sınırları içerisinde diğer şubelerde çalışmayı peşinen kabul ederim. ” şeklinde bir madde var ise ve siz de bunu kabul ettiyseniz yapacak çok bir şey de yok aslında. Fakat burada önemli olan, işverenin niyetidir. İşveren iyi niyetli değil ise, yönetim hakkını kullanarak sadece sözleşmede imzanız var diye sizi diğer şubede çalıştıramaz.

Eğer buraya kadar sizin için bir probleminiz yok ise gelelim asıl sorunuza;

Aynı işverene ait diğer bir şubede çalışma

Sorunuzdan anlaşıldığı üzere, aynı işverene ait diğer bir şubesinde görev alacaksınız. Bu durumda sizin endişe etmenizi gerektiren bir durum söz konusu olmayacaktır.  Eğer diğer şubede çalışmanız sizin adınıza bir problem doğurmuyor ise, işvereninizin ay sonu itibari ile sizin adınıza 16 (Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer iş yerine nakli) işten çıkış kodunu kullanarak işten çıkış bildirgesi düzenleyecek.

Bu işten çıkış bildirgesinde, görev yapacağınız iş yeriniz aynı işverene ait olduğu için, nakil gidilen yeni iş yerinizin sicil numarası yazılacak. Aynı şekilde, yeni görev yapacağınız iş yeriniz de sizin adınıza işe giriş bildirgesi düzenleyecek ve kendileri de işe giriş bildirgenizde, nakil gelinen eski iş yerinizin sicil numarasını yazacak ve bu yapılacak işlem neticesinde, sizin tüm özlük haklarınız saklı kalmak koşulu ile, önümüzdeki aydan itibaren yeni şubede görev yapacak ve sigortanız yeni iş yerinizin dosyası tarafından ödenecektir. Burada sizin herhangi bir şekilde hak kaybınız olmayacaktır.

İşyerim Büyükşehir belediye sınırlarının dışına taşınıyor. Tazminat hakkım var mı?

Nakil geldiği iş yeri sicil numarası

Aynı işverene ait diğer bir şubede çalışma

 

Cevap yok

Cevap