İşveren rapor girişi ( Manuel )

İşveren rapor girişi

İşveren çalışanlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetkilendiridiği sağlık kuruluşlarından almış olduğu istirahat yani raporların elektronik ortam da girişlerinin yapılması konusunu daha önce sizlerle paylaşmıştık.

İşçinin almış olduğu rapor bilgilerini, hastane yetkilileri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemine giriyor, ve işveren de bu raporu onaylıyordu.

Elektronik ortam da işveren rapor onayı için lütfen TIKLAYINIZ.

Bu konu ile ilgili bu sıralar sık sık başımıza gelen ve sizlerle paylaşmak istediğimiz bir olay daha var.

İşverenlerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi olan rapor girişlerin de, hastane yetkililerinin yoğunluktan ötürü işçinizin raporunu sisteme girmemiş olmasıdır.

Her ne kadar işçiniz rapor alsada, gitmiş olduğu hastanede ki yetkililerin o rapor bilgilerinin sisteme girişi yapılmadan o işçinizin raporunu sisteme girmeniz mümkün değildir.

Bu neden ile ben zaman zaman “nasıl olsa rapor sistemde gözükmüyor” diyerek beklettiği, daha sonra unuttuğu ve bu neden ile idari para cezasına maruz kalmış işverenlere de şahit oluyorum.

Rapor sistemde gözükmüyorsa, işveren nasıl bir yol izlemeli?

İlk önce www.sgk.gov.tr adresine girdikten sonra sırasıyla aşağıdakileri tıklıyoruz.

 • E-SGK
 • Çalışmadığına dair bildirim girişi

Ardından karşımıza gelen ekran da, her zaman kullandığımız işveren kullanıcı kodu ve şifremizi girerek sisteme giriş yapıyoruz.

işveren rapor girişi

işveren rapor girişi

Ardından yukarıda ki resimde de belirttiğim gibi ” manuel çalışmadığına dair bildirim işlemleri” menüsünden girişe tıklıyoruz.

işveren rapor girişi

işveren rapor girişi

 

Karşımıza gelen bu ekran da manuel olarak rapor girişi yapacağımız çalışanın T.C. kimlik bilgilerini giriyor ve sigortalı ara butonunu tıklıyoruz.

İşveren rapor girişiİşveren rapor girişi

 

Manuel olarak rapor girişi yapacağınız çalışanınızın bilgilerini girdikten sonra karşımıza yukarıda gördüğünüz ekran gelecektir.

Doğru kişi için bildirim yapacağınızdan emin olduktan sonra, Rapor başlangıç ve işçinin işe başlama tarihlerini giriyorsunuz.

Sigortalılık devam ediyor mu bölümü, Rapor girişi yaptığınız tarihte işçinizin firmanız da çalışıp çalışmadığına dair sorulan bir sorudur.

Örnek vermek gerekirse,

20.02.2016 tarihinde sisteminize 05.02.2016-10.02.2016 tarihli rapor girişi yapmak istiyorsunuz. Ama Rapor girişi yaptığınız işçi iş yerinizden 18.02.2016 tarihinde ayrıldı. Siz sigortalılık devam ediyor mu? sorusuna bu durum da hayır cevabı verip, sigortalılık bitiş tarihini belirtmeniz gerekiyor. Fakat herhangi bir ayrılma durumu söz konusu değil ise bu soruya evet deyip aşağıdaki diğer soruları yani sigortalının ücret dışındaki kazançlarını girerek kaydet butonuna tıklayacaksınız.

Aşağıdaki ekranı gördüğünüz taktirde rapor giriş işleminiz sağlıklı olarak tamamlanmış olacaktır.

işveren rapor girişi

işveren rapor girişi

Haber bültenimize abone olun24 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba

  sosyal güvenlik kurumu vizite işlemrinde manuel çalışılmadığına dair bildirimde yanlış girdiğim tarihi ne güncelleme de düzeltebiliyorum nede silebiliyoru. bunu nasıl düzeltebilirim.

  1. Merhaba Derya hanım,

   E-sgk sistemi üzerinden müdahale de bulunamazsınız.

   Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine konuyu anlatan bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

   Görüşmek üzere..

 2. Merhabalar.
  Vizite giriş sistemine rapor dışında, çalışabilir kağıdı, iş başı kağıdı girmekteyim.Bu belgeleride sisteme girmek doğru mudur ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Özkan Bey;

   Rapor dışında sisteme o bilgileri girmenize gerek yok.

   Görüşmek üzere,

 3. Merhaba,

  örnek olarak belirtmek gerekirse sisteme düşmeyen sağlık raporunu 05.10.2016 – 10.10.2016 tarihli manuel olarak giriliyor. Bu rapor da sisteme manuel girişin yapıldığı tarihten sonra 5 ay veya 1 yıl gibi bir süre sonra cezalı olarak ünlem işareti uyarı veren bir şekilde düşüyor. bu raporu 1 yıl sonra veya 5 ay sonra onaylamamız neticesinde herhangi bir idari para cezası uygulanır mı ? Bu şekilde bir sürü rapor var ve bir önceki arkadaşlar iş yoğunluğumu diyeyim önemsemediklerinden dolayımı takip etmemiş veya edilmemiş bu konuda bilginiz var mı ?

  Teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

  1. Merhaba Kadir Bey;

   Raporların sisteme hiç girilmemesi nedeniyle, rapor başına asgari ücretin yarısı kadar, geç girilmesi nedeniyle de asgari ücretin 10’da 1’i oranında idari para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

   Fakat eğer herhangi bir gecikme durumu söz konusu değil ise, manuel rapor bölümünden görüntüleme yaparak, sistemde ilgili raporu bulup itiraz edebilirsiniz.

   Bir ihtimal, başımıza geldiği için iletmek istiyoruz.

   01.01.2016 – 31.11.2016 tarihlerinde çalıştırdığımız personelin 2015 yılında ki raporu bizim firmamızın sisteminde sizin de dediğiniz ünlem işaretli bir şekilde gözüküyordu. Bir an bizde aynı düşüncelere kapıldık ama tarihleri kontrol ettiğimizde, bize girişinden önce olduğunu farkettik ve personelim değil bildiriminde bulunduk.

   Bir umut belki siz de aynı durumdasınızdır.

   Görüşmek üzere,

 4. Merhaba,
  29.11.2017 – 01.12.2017 3 günlük sisteme düşen raporun onay girişi nasıl olacak. Yani …. tarihleri arasında çalışmamıştır onayını yaparken, burada bitiş tarihi hangisi yazılacak. Raporun son günü 01.12.2017 mi, yoksa işbaşı yaptığı 02.12.2017 mi?

  1. Merhaba,

   Raporun son günü sisteme yazılmalıdır. Is başı yapacağı tarihi yazarsanız sistem hata verecektir.

   Görüşmek üzere,

 5. MERHABA 2 SORUM OLACAKTI,
  1. 3 Günden az raporları da onaylamamız gerekiyor mu ? vizite sisteminde kişin tc kimlik no ile sorgu yapınca raporu çıkmıyor fakat arşiv bölümünden tarih aralığı girince 3 günden az raporlarda gözüküyor, onları da onaylamamız gerekir mi?

  2.e ödenek sisteminden gelen mail de yazan ; Rapor 2017-12-12 / 2017-12-14 tarihleri arasında olup işveren onayı beklemektedir, rapor onayı yapılırken 12-12-2017 ile 13-12-2017 tarihleri arasında çalışmamıştır yazmam gerekiyor değil mi?

  şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   1. Raporları süresine bakmazsızın onaylamanız gerekiyor.

   2.Evet, ilk tarih işçinin rapor başlangıcı, ikinci tarih ise işçinin işbaşı yapacağı tarihi göstermektedir.

   Görüşmek üzere,

 6. Merhaba,

  E-viziteden raporları onayladıktan sonra, primleri gönderirken prim bölümünde rapor girişi yapmak gerekiyor mu.. Bir de çalışmadığı günler için eksik gün girecek miyiz bu bölümde..?
  (Örneğin; personelimiz 19.01.2018 – 28.01.2018 tarihleri arası 10 gün rapor almıştı)

  1. Merhaba,

   Rapor onayı yaptıktan sonra, prim işlemleri sırasında eğer prim kesintisi yapacaksanız rapor süresi kadar eksik gün belirtmeniz gerekiyor.

   Ocak ayı için maaş ve prim kesintisi söz konusu ise, 21 gün prim 10 gün eksik gün bildiriminde bulunacaksınız. eksik gün nedenini de istirahat olarak göstereceksiniz.

   Eğer herhangi bir kesinti yapmayacak 30 gün maaş ve prim gösterecekseniz herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Raporu onayladıysanız problem kalmaz. Ama işinizi sağlama almak isterseniz prim tablosunda en sağda bulunan ” istirahat süresince çalışmamıştır” kutucuğunu da işaretleyebilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 7. 30 günden az çalışan, ek ders ücreti karşılığında çalışanların da aldıkları istirahat raporları e-vizite sistemine girilecek mi?

 8. GÖNÜL SOĞULCAKLI

  BENİ LİSTENİZE EKLERMİSİNİZ

 9. ayakta başlama tarihi 01.09.2018 olan ve ayakta bitiş tarihi belli olmayan yani 0001.01.01 tarihli doğum öncesi çalışır raporu alan işçimize Is Yerinizde Calismakta Olan ………… TC Kimlik Numarali ……. ‘a Ait Gecici is Goremezlik Raporu Hastane Tarafindan Onaylanmistir. Rapor 2018-09-01 / 0001-01-01 Tarihleri Arasinda Olup isveren Onayi Beklemektedir. diye bir rapor gelmiştir. Bu nasıl onaylanacaktır. Raporda izin başlama tarihi 29.09.2018 dir bebeğin muhtemel doğum tarihi 20.10.2018’ dir

  1. Merhaba,

   Gelen rapor doğum öncesi ile ilgili. Doğum gerçekleştikten sonra hekim tarafından kapanacak ve doğum sonrası rapor yazılacak. Bu raporu ancak doğum gerçekleştikten sonra sisteme girebilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 10. Bizim kuruma kişinin şu tarihte yatışı yapılmıştır diye üst yazı geldi. vizite giriş sisteminde gözükmüyor. sadece üst yazı var. manuel olarak mı yapmam gerekiyor yoksa sisteme düşmesini mi beklemeliyim. ne yapmamız gerekiyor.

  1. Rapor bitiş tarihi belirtilmedi ise, nasıl rapor girişi yapacaksınız?

   Kişi hastaneden taburcu olduktan sonra bir rapor yazılır.

   Ödenekler ayakta ve yatarak tedaviler olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişinin hastaneden taburcu olup, normal istirahat almasını beklemekten başka şansınız yok.

   Görüşmek üzere,

 11. Cevabınız için teşekkürler. Maaş zamanı yaklaşıyor yatarak tedavilerde kişi uzun süreli tedavi görürse gelen yazıya istinaden maaşını yatış tarihi itibariyle kesmek mi gerekir tam mı yapmalıyız?

 12. Tekrardan merhaba,

  Yatarak tedaviler SGK kapsamındadır. Bu bağlamda sizin ücret kesintisi gerçekleştirmeniz yanlış bir işlem olarak kabul edilmez. Ama tabi ki işçinin durumunu bilmiyoruz, belki ciddi bir durumdadır ve maddi olarak yardıma ihtiyacı olabilir.

  Hastane yetkililerin E-rapor sistemine, üst yazıda bildirilen tarihli yatarak tedavi başlıklı rapor girişi yapması daha sağlıklı olacaktır. Siz işlem yapabilirsiniz ama rapor girişi için bekleyin.

  Görüşmek üzere,

 13. Merhaba, 3 günlük özel hastane raporlarınıda manuel olarak çalışmadı bildirimi yapmamız gerekiyor mu ?

  1. Begüm hanım merhaba,

   Rapor SGK sistemine görülmese dahi, üzerinizden bildirim sorumluluğunu atmanız her zaman sizin lehinize. Sonuçta özel hastaneden alınan raporlara da ödenek çıkıyor.

   Görüşmek üzere,

 14. Merhaba Kolay Gelsin… Manuel olrak giriş yaptığım bir işçinin raporunu daha sonra Onaylama kısmından 2 ay sonra onayladım. Onaylama işlemini yapmadan önce manuel girişte acaba yapmadım mı ? şüphesiyle baktığımda işlemi yaptığımı gördüm. Onaylama ekranın dada boş kalmasın diye onayladım. Ancak ceza geldi 🙂 Gelen ceza üzerine manuel işlemler kısmına baktığımda daha önceden manuel girdiğim raporu göremedim…Onaylı raparlara düştüğünden silinmiş olabilir mi ? Ayrıca bu durumda ZAMANINDA MANUEL yaptığım işlemden dolayı yazılan cezasaya karşılık nasıl bir dilekçe verebilirim ? Manuel işlemimi kanıtlayacak delil yok malesef ….

  1. Ömer Bey merhaba,

   Manuel girişi yapılan raporlar, ilgili kısmın görüntüme sekmesinde kişinin kimlik numarası yazılınca gözükmesi lazım. Siz söyleyince geçmiş dönemde manuel rapor girişi yaptığımız bir personele baktık ve raporuna ulaştık. Manuel ortamda yapılan rapor bildirimi işçi için yeterli olmaz. Sadece sizi cezadan korur, işçiye ödenek çıkması için raporun muhakkak onay ekranına düşmesi gerekmektedir.

   Eğer gerçekten manuel onay verdiyseniz ipc kesilmemesi gerekir. Onaylı raporlarda gözüken raporun ekrana düşüş tarihi nedir? Belki rapor eski ama Vizite sistemine yeni eklenmiş olabilir. Onu da bir kontrol edebilir misiniz?

   Görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2019 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.