Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

Soru: Merhaba, henüz iş hayatında çok yeniyim. Yavaş yavaş bazı şeyleri öğreniyorum. Bir kaç defa işten çıkış işlemi gerçekleştirdim fakat, bu sefer durum farklı. Bugün itibariyle işten ayrılan bir işçimiz var ama bu işçimizin aynı ay içerisinde istirahat nedeniyle 4 günü eksik. Bu işçinin işten çıkış bildirgesini düzenlerken nelere dikkat etmem gerekiyor? Geri dönebilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Hayırlı olsun.

İşten çıkış bildirgesi düzenler iken bildiğiniz gibi işçilerin ilgili bir takım bilgileri de girmemiz gerekiyor.  

Normal şartlar da ay içerisinde herhangi bir işe giriş çıkış ya da eksik gün durumu söz konusu olmaz ise işe giriş bildirgesi verme konusunda sorun yaşamıyoruz. Fakat sizin de bahsettiğiniz gibi ay içerisinde mesela eksik gün var ise bu sefer bazı arkadaşlarımız problem yaşamakta ve işten çıkış bildirgesini vermekte güçlük çekmekte.

İşten çıkış bildirgesinde eksik gün

Dilerseniz bunu örnekleyelim.

Diyelim ki sizin işçiniz 18.06.2018 tarihi itibariyle istifa ediyor. Fakat bu işçiniz 03.06.2018 – 08.06.2018 ( işbaşı ) tarihleri arasında istirahatli ve bu neden ile beş gün eksik günü mevcut.

Normal şartlar da bu işçiniz ile ilgili işten çıkış bildirgesi düzenlerken, Haziran ayı için 18 günlük bildirim yapmanız gerekiyordu ama 5 gün istirahati söz konusu olduğu için 13 gün bildirim yapmak durumundasınız.

Sisteme kullanıcı adı, iş yeri ve sistem şifremizi kullanarak girdikten sonra, adına işten çıkış bildirgesi düzenleyeceğimiz işçimizin T.C. kimlik numarasını yazıyor ve işten çıkış tarihini yani 18.06.2018 yazarak bul tuşuna basıyoruz.

ten çıkış bildirgesi eksik gün2 - Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

İşten çıkış bildirgesi eksik gün

 

İlgili işçinin T.C. kimlik numarası ve işten çıkış tarihini yazıp, bul dedikten sonra her zaman ki işten çıkış ekranı ile karşılaşacağız.

Burada her zaman ki gibi gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmemiz gerekmekte.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne dikkat edecek olursanız işçi, 18.06.2018 tarihinde işten ayrılıyor. Gün sayısının 18 olması gerekiyor normal şartlarda. Fakat işçi beş gün istirahatli olduğu için gün sayısını 13 yaptık.

18.06.2018 tarihinde işten ayrılan işinin prim gün sayısını 13 yaptık ama bu sefer sistem neden 5 gün eksik gösterdiğimizi soracaktır. Eğer bu eksik olan 5 günü, nedeni ile belirtmezseniz bildirgeyi onaylama şansınız bulunmamaktadır. Sürekli gün hatası uyarısı alırsanız ve bu bir süre sonra sinir bozucu bir hal alabilir.

‘Eksik gün nedeni’ sadece belirtilen tarih aralığındaki gün sayısı ile yazılan gün sayısı arasında eksik varsa kullanılır. Eksik gün olmadığı halde eksik gün nedeni seçerseniz program ‘gün sayısını kontrol ediniz’ uyarısı verir. 

Bu neden ile aşağıda ki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere, en sağda bulunan eksik gün sayısı ve eksik gün nedeni bölümlerini de doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. İlgili bölümleri de doldurduktan sonra ileri tuşuna basıp son ekrana gelebilirsiniz.

Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

 

ten çıkış bildirgesi eksik gün1 - Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

İşten çıkış bildirgesi eksik gün

 

Yukarıda ki işlemleri doğru bir şekilde yaptığımız taktirde karşımıza bu sefer aşağıda ki ekran gelecektir.

Dikkat ederseniz, işçinin işten çıkış tarihi 18.06.2018, prim gün sayısı 13 ve eksik gün sayısını 5 gün olarak beyan etmişiz ve bir problem gözükmüyor. 

Aşağıda ki onayla butonuna tıklayarak, işlemimizi tamamlayabiliriz.

Çok önemli İşe giriş bildirgelerinde referans kodu

İşten çıkış bildirgesi İptal işlemi nasıl yapılır?

İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir?

 

ten çıkış bildirgesi eksik gün - Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

İşten çıkış bildirgesi eksik gün

 

Eksik günü olan işçinin işten çıkış bildirgesi

 

Cevap yok

Cevap