Personel aldığı istirahati gizlerse

Personel aldığı istirahati gizlemesi sonucu işveren ne gibi sorunlarla karşılaşır?

Elektronik ortam da istirahat girişleri ile ilgili İlk başlarda bende çok problem yaşamıştım, bilen birisi için oldukça kolay olan bu işlem bilmeyenler için bazen ızdırap oluyor.

Devlet hastanesinden bir rahatsızlığından ötürü rapor alan bir işçi eskiden raporunun bir nüshasını size getirmesi gerekiyordu. Ama artık SGK e-rapor sistemine geçtiği için artık böyle bir durum da ortadan kalktı.

Aslında bu ilk etapta sevindirici bir haber olarak geliyor işverenlere ama bazen istenmedik olaylarda söz konusu olabiliyor.

Hastaneye giden bir işçi, hekim tarafından kendisine 10 ( on ) gün istirahat veriliyor, hastane de bu raporu elektronik ortam da SGK ‘nn sistemine girişini yapıyor.

Ama işçi bunu size beyan etmiyor, ve çalışmaya devam ediyor.

Raporlu bir işçinin çalıştırılması başlı başına bir problem iken sizin adınıza, bir de başka türlü problemlerle karşılaşma durumlarınız ortaya çıkıyor.

Nasıl mı?

İşverenler olarak işçileriniz ile igili bu tarz işlemlerde kontrolün sizde olması gerekiyor, İstirahat aldığından haberiniz olmayan işçi kardeşimiz yüzünden İdari para cezası yemek durumunda kalıyorsunuz. Rapor beyanında bulunmadığınız için Sosyal Güvenlik Kurumu o işçi ile ilgili 30 ( otuz ) gün sigorta bildiriminde bulunsanız bile idari para cezası kesiyor. İdari para cezasının sebebi de  eksik gün bildirimi yapmadığınıza dair:) Şaka gibi öyle değil mi?:) Her neyse Siz ilk önce şaşırıyorsunuz tabi ki, “biz bu personelin sigortasını tam yatırdık neden ” Eksik Gün” cezası ödüyoruz? ” diye düşünüyorsunuz. Ama gerçek bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na ziyaretiniz de ortaya çıkıyor.


Bunun önüne geçebilmek, işçinizin aldığı raporu kontrol edebilmek adına bir şansınız var.

Sgk.gov.tr  adresinden düzenli olarak, personel istirahat sorgulama işlemi yapacaksınız.

Herkesin bildiği gibi www.sgk.gov.tr adresine girip sırasıyla;

E-SGK-Diğer Uygulamalar ve Çalışılmadığına dair bildirim girişi‘ne tıklayarak işleme başlıyoruz.. 

İşçi aldığı raporu gizlerse

İşçi aldığı raporu gizlerse

Ardından Çalışmadığına dair bildirim girişi ( 4 A ) bölümüne giriyoruz. Ve Uygulamaya girişi tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda, kullanıcı adı, işyeri şifresi ve güvenlik kodlarını girip sisteme giriş yapıyoruz.

 

İşçi aldığı raporu gizlerse

İşçi aldığı raporu gizlerse

 
Yukarıda ki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi eğer doktora gittiğini bildiğiniz kişinin kim olduğunu biliyorsanız, ” kimlik no’ya göre rapor arama ” bölümünden işlem yapabilirsiniz.
 
Ayrıca bu ekranda genel kontrol yapmanız gerekiyorsa şayet, ” tarihe göre rapor arama ” bölümünden gerekli kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 
Tüm bu işlemleri yapmamak için, ” İşveren iletişim bilgileri ” bölümünden iletişim bilgilerinizi girerek kurtulmanız da mümkün.  En azından bu sayede, en azından rapor aldığı halde size bildirimde bulunmayan bir işçi yüzünden, SGK’nın size idari para cezası kesme şansını minimuma indirebilirsiniz. Ben şahsen mail sistemini kullanıyorum ve bu zamana kadar bir sorun yaşamadım, bu işlemi kesinlikle tavsiye etmekle beraber, gene de sistemde olası hataların ihtimalini göz önünde bulundurmanızı ve en azından 20 günde bir ( eğer çok personeliniz varsa ) yukarıdaki menüden “Tarihe göre arama” işlemini kullanmanızın hayati önem taşıdığını hatırlatmak isterim.
  
Umarım yardımcı olabilmişimdir, idari para cezasız günler diliyorum.
 

Cevap

*