Sigorta Primleri kaç gün üzerinden yatar?

soru işareti 1547552755 - Sigorta Primleri kaç gün üzerinden yatar?

Sigorta primleri kaç gün üzerinden yatar?

 

Sigorta primleri kaç gün üzerinden yatar?

Bu bizim genellikle en kötü ihtimal ile 2 iki  ayda bir karşılaştığımız bir durum. Sürekli acaba primim eksik mi yattı diye bana bu tarz sorularla geliyor arkadaşlarımız.

Değerli arkadaşlar, eğer tam zamanlı hizmet akdi ile bir iş yerinde çalışıyorsanız ve bulunduğunuz ay içerisinde bir istirahat ya da ücretsiz izin durumunuz söz konusu değil ise, sigorta primleriniz içinde bulunduğunuz ay kaç çekerse çeksin 30 ( otuz ) gün üzerinden yatmak zorundadır.
Ama ay içerisinde bir istirahatimiz ya da ücretsiz izin durumunuz söz konusu ise, o ayın bütünlüğü bozulur ve parmak hesabı devreye girer.
Şimdi buna bir örnek verelim;
Diyelim ki, 28 ( yirmi sekiz ) gün geçen bir şubat ayındayız ve siz ayın bütünlüğünü bozmadınız ay içerisinde herhangi bir sebepten dolayı istirahat ya da ücretsiz izin kullanmadınız.
Bu durumda ay 28 gün çekse dahi, sigorta priminiz 30 gün üzerinden işleme alınacaktır.
Fakat,
Eğer bu ay içerisinde 3 günlük bir istirahatiniz söz konusuysa, içinde bulunduğunuz ayın bütünlüğünü bozduğunuzdan dolayı sigorta priminiz 30 ( otuz ) gün değil, 25 ( yirmi beş ) gün üzerinden işleme alınacaktır.
Başka bir örnek daha verelim,
31 ( otuz bir ) çeken bir ayda herhangi bir sebepten dolayı istirahatiniz ya da ücretsiz izin durumunuz söz konusu değil ise sigorta priminiz ayın bütünlüğünü bozmadığınızdan dolayı  30 ( otuz ) gün üzerinden işleme alınacaktır.
Fakat,
Eğer gene mevcut ay içerisinde 3 günlük bir istirahatiniz söz konusuysa ayın bütünlüğü bozulduğundan dolayı sigorta priminiz 28 ( yirmi sekiz ) gün üzerinden işleme alınacaktır.
Sonuç olarak, siz eğer istirahat ve ücretli izin durumları yaşamıyorsanız şayet,
Bu ay 31 çekti benim sigorta primim neden 30 ( otuz ) gün yattı?” ya da “ Şubat ayında 3 ( üç ) gün istirahatim söz konusu neden 25 ( yirmi beş ) gün yattı? diye karamsarlığa kapılıp, işvereninize şüphe ile yaklaşmayın, olması gereken bu.
 Sigorta Primleri kaç gün üzerinden yatar?

Soru

  1. deniz

Cevap