no comments

Pazar günü işe giriş yapılır mı?

Pazar günü işe giriş yapılır mı?

Pazar günü işe giriş yapılır mı?

 

Soru: Merhaba, pazar günü firmamızda bir işçi iş başı yapmış fakat bu iş ile ilgilenen arkadaş cuma günü işçinin işe girişini bildirmemiş. ( Cumartesi – Pazar  biz çalışmıyoruz ). Bu durumda ne yapacağız? Bu işçi sigortasız mı çalıştı şimdi şirkette? Bugün günlerden pazartesi, işe girişini bugün yapsak, salı günü aktif olacak. Bu işçinin şimdi 2 gün sigorta kaybı mı var?  Bana bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Normal şartlarda işe giriş bildirgeleri ( inşaat, tarım ve balıkçılık işleri hariç )  sigortalının çalışmaya başlamadan önce en geç bir gün öncesine kadar elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir.

Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu işverenlere bir takım esneklikler sağlamakta.

Pazar günü işe giriş yapılır mı?

İşbaşı tarihi Pazar gününe (Hafta Tatili) denk gelen işe girişlerde, işe girişi işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na Pazartesi günü bildirilebilir. Bu durum, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası’nın 9. maddesinde 25.08.1999 tarih ve 4447 sayılı Yasa ile yapılan ve 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren değişiklik ile Pazar günü çalışmaya başlayan sigortalıya ilişkin sigortalı işe giriş bildirgesi’nin Pazartesi günü Kuruma verilmesi halinde, bildirge süresi içinde verildiği şeklinde yorumlanmaktadır.

Pazar günü  işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgeleriİnşaat, balıkçılık, tarım ve hayvancılık iş yerlerinde işe alınanlar da dahil olmak üzere en geç pazartesi günü saat 23:59’a kadar verilebilir. Bu işlem sonrasında işçinin herhangi bir sigorta gün kaybı olmayacak ve siz de herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmayacaksınız.

Bu konu ilgili daha detaylı bilgi almak için İşe giriş bildirgesinin verilme süreleri başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi ile ilgili tüm merak edilenler

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.